En ymmärrä tätä vouhotusta Suomessa. Keskitytään mieluummin oman maan asioihin.
Minulle Ukraina ja Venäjä on sama asia
Yks V hailee
490
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Et ymmärrä. Ja sen kyllä huomaa
Olisihan tuo ihan varteenotettava vaihtoehto, keskittyä omiin asioihin, ja antaa sen porukan hoitaa ongelmansa (Saksan, Ranskan jne.) jotka tuon Ukrainankin koohotuksen aloittivat, hehän eivät uskoneet mm. Georgiankaan jälkeen kun Venäjä ilmoitti, ettei Naton etupiiriin tule enää heidän rajanaapureitaan.
Nato/EU;n ylimielisyys tulee aiheuttamaan pahat ja kalliit konfliktit, joissa suurinpina maksumiehinä ovat Suomi ja muut Venäjän raja-alueet.
"Olisihan tuo ihan varteenotettava vaihtoehto, keskittyä omiin asioihin, ja antaa sen porukan hoitaa ongelmansa (Saksan, Ranskan jne.) jotka tuon Ukrainankin koohotuksen aloittivat, hehän eivät uskoneet mm. Georgiankaan jälkeen kun Venäjä ilmoitti, ettei Naton etupiiriin tule enää heidän rajanaapureitaan."
Kyllä se on USA, joka tämän Venäjän saarrostamisen takana pohjimmiltaan on. Käsittämätöntä miten tehokkaasti EU-maiden päättäjät on ostettu USA:n linjan kannattajiksi. Nämä quislingit eivät kuitenkaan enää nauti tavallisten eurooppalaisten luottamusta. Niin kansalaiset kuin talouspiiritkin kyseenalaistavat vihoittelun Venäjää kohtaan. Pelissä on Euroopan maiden työllisyys, energiansaanti ja kaupankäynti.
"Nato/EU;n ylimielisyys tulee aiheuttamaan pahat ja kalliit konfliktit, joissa suurinpina maksumiehinä ovat Suomi ja muut Venäjän raja-alueet."
Euroopan onkin irrottauduttava USA:n talutusnuorasta ja alettava harjoittaa Venäjää kohtaan USA:sta riippumatonta asiallista politiikkaa, joka ottaa huomioon Venäjän taloudelliset ja turvallisuuteen liittyvät intressit Venäjän lähialueilla. Eurooppa ja Venäjä ovat luonnolliset kumppanit eivätkä tule ilmaan toisiaan. USA sen sijaan on Euroopassa muukalainen ja miehittäjä, jonka olisi vihdoinkin - 70 vuotta toisen maailmansodan jälkeen - parasta vetäytyä takaisin omalle puolelleen Atlanttia ja jättää Eurooppa ja Venäjä rauhaan.
Miten suomi voi hoitaa omia asioitaan kun kaikki päätetään EU;ssa?
http://harritkiiskinen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/159788-euusa-vapaakauppasopimus-pohjavedet-suuryhtioiden-rahastettavaksi
http://anttipesonen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/158742-eu-muistuttaa-neuvostoliittoa-monessa-suhteessa
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/69303-suomalaismeppi-mita-jarkea-lahettaa-tyhjanpainaja-eu-parlamenttiin
___________________________________
Ainoa tapa millä voimme keskittyä hoitamaan omia asioitamme
on erota EU;sta, vaikutusvaltamme siellä on 1,8% eli olematon.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/849
Kansanäänestys Suomen eroamisesta Euroopan Unionin jäsenyydestä
Osallistuminen tähän vauhdittaisi eroamista.