Vanha Kannelmäki

comments

Kiinnostaisi kuulla mitä hyvää, mitä huonoa.
Mitä ajattelee alkuperäis-Helsinkiläinen?, entä muualta tullut; Kantsussa tai muualla asuva?

3

2183

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vanha Stadilainen

      Kannelmäki varsinaisena kerrostaloalueena lienee peräisin 50-luvulta, ehkä vuosikymmenen lopulta. Aikaisemmin lähinnä mökeistä koostunut alue tunnettiin ruotsinkielisellä nimellä Gamlas. Nimiehdotus yhdessä vaiheessa oli Vanhainen. Ei tyydyttänyt asukkaita, joten nimeksi tuli Kannelmäki.
      Uudempi Kannelmäki eli ns. asemanseutu on selvästi myöhempää rakennuskantaa, 70-, ja 80-luvuilta. Nykyinen asema oli muinoin nimeltään Aurinkokallio, retkeily-, ja lasten leikkipaikka.
      Malminkartanon ja Kannelmäen läpi virtaava Mätäjoki on entinen Vantaa; joki kulki ennen maan kohoamista tätä reittiä. Joen reunoilla näkyvät pellot ovat entisen Valtion koetilan maita. Sitä ennen maat kuuluivat kartanolle. Joen törmässä on ollut asutusta jo kivikaudella.
      Vielä 80-luvulla Kannelmäki oli kiva asuinpaikka. Nyt ongelmat ovat lisääntyneet, eritoten asemanseudulla. Mitä saadaan kun yhdistetään kolme vierekkäistä kapakkaa, työttömyyttä ja Länsi-Euroopan väkivaltaisin kansa?
      Vanha Kannelmäki on rauhallisempi, joskin lieveilmiöt tuntuvat sielläkin. Sääli.

    • Anonyymi

      Vanha Kannelmäki on tuleva Käpylä. Arvonnousu on taattu, kun länsiratikka tulee. 50-luvun kätketty helmi lännessä.

      Ihastuimme alueeseen. Ostimme edullisen kerrostalokolmion, jonka hinta tulee varmasti nousemaan, kun suuri yleisö tulee löytämään Vanhan Kantsun. Kaikki arjen palvelut löytyvät Kaaresta, joen varressa on luonto lähellä, keskuspuistoon ja Malminkartanon huipullekin pääsee mukavasti juoksulenkillä.

      Oma urheilukenttä ja useampi pikkukauppa Prisman lisäksi, paras (Alepa) sijaitsee vanhan ostarin paikalla. Aivan ihanan rauhallista ja puutarhamaista aluetta. Kerrostalot väljästi rakennettuja. Ikkunoista näkyy puita ja istutuksia. Hoitovastike kolmiossa 270 e/kk sisältäen tontinvuokrankin!

    • Anonyymi

      Vanhan ja uuden Kannelmäen rajalla on jo nyt juna-asema ja bussit kulkevat myös ihan hyvin. Eli ei välttämättä tarvitse odotella sitä ratikkaakaan voidakseen nauttia kulkuyhteyksistä, jos omaa autoa ei ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      92
      1423
    2. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      184
      1400
    3. 76
      1175
    4. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      90
      1125
    5. Tekis mieli tulla rakastelemaan sua nyt heti

      Heti eikä kolmastoista päivä.
      Ikävä
      81
      985
    6. j miehelle

      Mitä meille oikein tapahtui?
      Ikävä
      82
      971
    7. Me emme...

      Näe, emmekä kuule toisiamme. Ajattelen silti sinua joka päivä💔
      Ikävä
      39
      952
    8. Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa

      Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa
      Kemijärvi
      66
      895
    9. Satonen Kelaan, on paras mies ?

      Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v
      Kansallinen Kokoomus
      74
      879
    10. Korjaamo Kiesifix

      Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/
      Oulainen
      5
      841
    Aihe