polkupyörä katosi, onko tietoa?

kyttäläinen

Kahdeksatta kymmentään lähestyvä taajaman asukas, voi kai sanoa: vanhus, samalla omaishoitaja, oli vähän yli kuukausi tekemässä tavanomaisia ostoksiaan paikallisessa osuusliikkeessä.

Ostosmatkoihinsa hän käytti pyörää kuten aina, kun oli pyöräkeli. Pyörän hän pani telineeseen.

Pyörää hän ei lukinnut, koska oli tottunut luottamaan ihmisten rehellisyyteen ja toisen omaisuuden koskemattomuuteen.

Kun hän tuona ostopäivänä palasi ostoksineen pyörätelineelle, johon oli jättänyt ajokkinsa, sitä ei enää löytynytkään. Itsestään se ei voinut lähteä, vaan joku oli sen ottanut.

Sen jälkeen hän on joutunut tekemään ostosmatkansa ja raahaamn kassinsa kaupasta kotiin jalan.

Pyörä on ihan tavallinen ja perinteinen yksivaihteinen naistenpyörä, väriltään punainen ja vielä hyvin hoidettu. Jos kääntää pyörän ylösalaisin, siitä löytyy suhteellisen helposti omistajan nimi.. Pyörän merkkiä ei omistaja muista. Suurtakaan myyntiarvoa tuollaisella pyörällä ei ole.

Kenties tämän sanoman lukijain joukossa on joku, joka pyörästä jotakin tietää tai epäilee tietävänsä. Voisiko hän ilmoittaa vaikka vihjeen, mistä pyörän voisi löytää?

Omistaja tuskin vaatii asian johdosta rangaistusta tai korvausta keneltäkään. Toivoo vain hänelle vuosikymmenten mittaan luotettavaksi ja hyödylliseksi osoittautunutta liikkumisvälinettään takaisin.

(Tämän kirjoittaja ei ole kyseinen pyöränsä menettänyt henkilö.)

12

556

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aekamoesta haepakkat

      Tossa se meni sitä ajoi joku mies. Vai oliks se sitteki naine?

    • Varmasti

      Kovasti poljettu..

    • aseman s .

      "Tossa se meni sitä ajoi joku mies. Vai oliks se sitteki naine?"

      "Kovasti poljettu"

      Noin kuuluivat kaksi edellistä puheenvuoroa, saman kirjoittajan, Mitä järkeä niissä on? Miten ne liittyvät aloituksen sanomaan?

      • jukjggkkllmmm

        Noilla kirjoittajilla munuaiset toimii paremmin ku aivot.


    • aseman s.

      Valvontakamera voi paljastaa tekijän.

    • tosin tarkkailija

      Kyllähän tuo on ikävä asia.

      Ehkä siinä on joku vaninut sopivaa uhria. Kun on nähnyt vanhuksen tulevan paikalle ja jättävän pyöränsä lukitsematta, on nähnyt tilaisuuden ottaa hänen ajokkinsa telineestä. jättäen sen sitten johonkin, mutta mihin?

      Omistaja ei oledelleenkään saanut pyöräänsä. Jäädään odottamaan.

    • pyörät hurisee

      LUULTAVASTI VARASTETTU.KANNATTA KUITEKIN KYSYÄ LÄÄKÄRILTÄ!

      • kyttäläläinen

        Pyörä voi olla joko varastettu , jolloin sen joku ottanut haltuunsa.

        Voi olla myös niin, että joku on ottanut sen käyttöönsä, ajanut sillä jonkin matkaa ja jättänyt sen johonkin ottamatta sitä haltuunsa .

        Olisi hyvä, jos ihmiset toimittaisivat löytötavaran vastaanottoon polkupyörän, joka tuntuu olevan ilman omistajaa samassa paikassa, tai ainakin ilmoittaisivat siitä löytötavaran vastaanottoon.


    • Bike_theft

      Pyörää ei näy vieläkään kuuluneen takaisin. Ei olisi ollut vaikeaa palauttaa sitä.

      Pyörävarkaan olo ei edelleenkään helppoa.

    • RauhaKävelijälle

      "Minä opetan sinua", sanoo Herra, "minä osoitan sinulle oikean tien. Minä neuvon sinua, katseeni seuraa askeleitasi."

      Ps 32: 8

    • bike...theft

      Aivan. Se voro saa vielä opetuksen.

    • t.omppeli

      Kyllähän asia on varmaan koko ajan painanut sen mieltä, joka pyörän vei luvatta. Tapauksesta on sen verran ollut keskustelua täälläkin.

      Saatujen tietojen mukaan runkoon keskiön alle oli kaiverrettu omistajan nimi. Oletettavaa on siten, että poliisi tai löytötavaroita hoitavat viranomaiset olisivat huomanneet sen ja ilmoittaneet polkupyörän löytymisestä asianomaiselle.

      Tästä voisi päätellä, että kyseinen pyörä on joutunut jonkun haltuun, joka tietää, että pyörä on toisen omaisuutta.

      On parasta olla varastamatta toisen omaisuutta. Siitä voi tulla iänikuinen vaiva.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      42
      4965
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      18
      3666
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3463
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2818
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      86
      2690
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2650
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      18
      1781
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1596
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      201
      1458
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      152
      1331
    Aihe