Kaljakellujat todellinen jäteongelma!
Luulisi nyt aikuiseksi luokiteltavilla ihmisillä olevan edes sen verran ajattelukykyä ja taipumusta siisteyteen että huolehtisivat jätteistään, mutta tälläkin kertaa niiden poisto jää yhteiskunnan tehtäväksi ja maksettavaksi.
Näyttää siis olevan niin ettei kyseisessä ryhmässä fyysinen ikä vastaa vähimmissäkään määrin henkistä / älyllistä täysi-ikäisyyttä!
http://yle.fi/uutiset/kaljakellunta_..._kuvat/7390257
Luulisi nyt aikuiseksi luokiteltavilla ihmisillä olevan edes sen verran ajattelukykyä ja taipumusta siisteyteen että huolehtisivat jätteistään, mutta tälläkin kertaa niiden poisto jää yhteiskunnan tehtäväksi ja maksettavaksi.
Näyttää siis olevan niin ettei kyseisessä ryhmässä fyysinen ikä vastaa vähimmissäkään määrin henkistä / älyllistä täysi-ikäisyyttä!
http://yle.fi/uutiset/kaljakellunta_..._kuvat/7390257
Vastaukset 17
Vanhimmat
Nyt pitäisi kieltää....
No niin pitäisi! Ja määrätä perään roskaamisesta tuntuva sakko järjestäjille.
Turha valittaa ettei lapsiperheillä olisi rahaa kun pennut tuhlaa tuolla tavalla.
Pitäisi vaatia järjestäjä tuollekin tapahtumalle ja lasku sinne elleivät siivoa jälkiään.
kyseessä ovat uutiskuvien mukaan 20-30 kymppiset
Ja asuvat kotona, suuri osa kylläkin alle 20v ja harvempi omilla rahoilla ostettuja tuolla tavalla hylkää. Sossusta ellei vanhemmilta.
Somettivat, örvelsivät ja roskasivat. Nuoret työttömät ja opiskelijat eivät muuta osaa.
Ei työttömällä nuorella ole tarvetta matkia ulkonäöllisesti Cheekkiä tai saati sitten varaa ostaa monen sadan euron roskia jätettäväksi luontoon.
Juuri ne tyhmät äänestää kokkareita. Minäkin kuuntelen Cheekiä, mutta en todellakaan äänestä kokkareita. Ulkonäöllä ei ole mertkitystä, eikä tavaroilla kun vanhemmat maksaa.
Köyhän miehen karibian risteilyt.
500 euron sakot jokaiselle kusipääroskaajalle, ei tuo muuten lopu koskaan. Äitin hemmotellut pikkumussukkakusipäät taas vauhdissa, päässä pyörii ei mitään mutta lompakossa sen verran rahaa että joka kerta voi ostaa uudet kumiveneet ym. vermeet.
EI näy MITÄÄN???????????????????
Teen huomenna rikosilmoituksen ympäristörikoksesta! Tuollainen toiminta ei ole mikään pikku juttu. Kyseessä on vesistö jota on suojeltu ja isoin varoin paranneltu mm. kalastusta ajatellen.
Kuvamateriaalien perusteella roskille löytyy kyllä sen jättäjä ja sanktiot sitten sen mukaiset.
Tässäkin tapauksessa näkee mikä on etelän idioottien suhde luontoon ja miten he yhteistä omaisuuttamme kohtelevat. Oksettavaa touhua ja moiset turhakkeet ja pösilöt pitäisi laittaa lautalleen ja lähettää jonnekin merelle.
Taannoin Erätulilla ohjelmassa melottiin kyseinen joki läpi ja melko surullisesti siellä näkyi muutenkin tämä ihmisroskan toiminta.
Rikosilmoitus on jo tehty.
Ongelma poistuu ihmisen mukana, sitä ennen tuhoamme melkein kaiken elävän ympäriltämme. Pyramidin kärki ja jumalan kuva on tapansa jo näyttänyt. En ymmärrä tämän lajin olentoja ollenkaan.
Kaljakellunnan järjestäjät ovat vastuussa! Heti paikalla siivoamaan!
Roskaajat siitä ovat ihan itse vastuussa. Eivät osaa nykyajan aivoton nuoriso edes jälkiään siivota, eikä kaikki vähän vanhemmatkaan. Huonosti on ihmiset kasvatettu.