Kämppä remontissa kosteusvaurion vuoksi

*ek*

Asun aika isossa kerrostaloyhtiössä (omistusasunto) ja paljastui että omistamani asunnon viemäriputki on vuotanut vettä alapuolella oleviin asuntoihin.
Siihen on tehty kylppäriremontti 2011/2012 vuoden kahtapuolen ja nyt paljastui että remppamies oli asentanut huolimattomasti viemäriputken ja siitä "liruutteli" aina vettä pumpatessa, joka pitkällä aikavalillä alkoi näkyä alapuolella olevissa kämpissä.

Nyt alettiin tukia meikäläisen pesuhuonetta ja revittiin käsiallas ja vessanpönttö pois joten kämppä ollut jo liki kuukauden asumiskelvoton.
Ymmärtääkseni remontintekijä (vakuutusyhtiö) on vastuussa aiheentuneesta korjauskulusta.
Minulla oli onneksi kämppä johon pääsin muuttamaan, mutta kenelle kuuluu yhtiövastikkeet siltä ajalta kun käppä on remontissa?

1

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sinä maksat, tosin vesimaksua sinun ei tarvitse maksaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      192
      1368
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      903
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      862
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      761
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      637
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      320
      614
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      595
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      589
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      584
    Aihe