Radio 1:n tiedeuutiset:
----------------------------------------------------------------------
"Homoseksuaalisuus ja perinnöllisyys
(13.10.2004, klo 08:06)
----------------------------------------------------------
Pohjois-Italiassa tehty tutkimus osoittaa, että homoseksuaalisilla miehillä on enemmän
homoseksuaalisia miespuolisia sukulaisia äidin
puoleisessa suvussa. Lisäksi äidin puoleisen
suvun naisilla on keskimäärin enemmän lapsia kuin
isän puoleisilla naissukulaisilla.
-------------------------------------------------------
Havainnot vahvistavat jo aiemmin esitettyjä
teorioita, että homoseksuaalisuus olisi ainakin
osittain geneettisesti määräytynyttä ja että
sille altistavat geenit sijaitsisivat nimenomaan
äidin puolelta tulevassa X-kromosomissa.
Arvostetussa brittiläisessä tiedelehdessä
julkaistu tutkimus osoittaa myös, että
homoseksuaaliset miehet ovat useammin perheen
nuorempia poikia ja että heillä on keskimääräistä
enemmän vanhempia veljiä kuin sisaria. Se
vahvistaa puolestaan teoriaa äidin
immuunijärjestelmän osuudesta nuorempien poikien
heikon miehisen seksuaalisuuden kehittymisessä.
Kehittyvän sikiön aivot "miehistyvät" ja "naisistuvat" äidin kohdussa vietetyn ajan
kuluessa ja siihen vaikuttavat sekä sikiön itsensä erittämät sukuhormonit että äidin
elimistössä olevat hormonit ja muut yhdisteet.
Kuitenkaan tehdyillä havainnoilla ei voi selittää
kuin noin 20% homoseksuaalisuudesta; loput 80%
jäävät selittymättä. "
Tiede: Homous osin perittyä
4
278
Vastaukset
- Öööööööö
Miksi ihmeessä pistit tuon viestin uskontopalstalle? Olisiko sinulla taka-ajatuksena kissatappelun aloittaminen "homous on perisynti" -aiheesta? Jos sinulla oli tässä joku uskontoon liittyvä pointti, niin viitsitkö täsmentää.
- Mr.K.A.T.
Tämä liittyy yhtä vähän tai paljon kuin maan iänmääritykset mutta nyt homoliitot on ajankohtainen aihe EU:ssa ja Suomessa.
- A. Kabila, Dr.
Pretorian Yliopisto; A. Kabila, Dr.; Syyskuu 2004.
Tutkimuksissa on todettu 150% parantuminen Zipper vasta-ainetta käyttävien koeryhmissä. Kun vasta-ainetta ruiskutetaan housujen vetoketjuihin, ne jumiutuvat kiinni parantaen kaikki housujenkäyttäjät.
Tutkimukset viittaavat siihen että sama tehoaine oikein käytettynä poistaa myös naisten geenivirheet...
Paras teho on huomattu saavutettavan kun aineen levitys on niin runsasta että käyttäjä joutuu pitämään housuja jalassa vähintään seuraavan ½ vuoden ajan, vaikkakin hajuoireilut ympäristöön ovat tutkijoiden mielestä huomattavat. Tämän epäillään kuitenkin olevan syynä ympäristöäkin parantavassa vaikutuksessa.
"Geenien kutina jalkainvälissä on poistunut potilailta täysin, ja voidaan arvioida miljoonien täten säilyvän kuolemasta", toteaa Dr. A. Kabila artikkelissaan African AIDS Research -julkaisussa. - mies savosta
Meillä Liperin Hanurinperän kylässä miehet ovat pitäneet iät ajat yksilahkeisia housuja, asuneet katiskassa ja käyneet öisin salaa naapurin isännän lampolassa. Äidin puolelta syntyneillä miehillä retkottaa peräsuoli poikkeuksetta vähintään 30 cm ulkona ja useimmilla on perse naamana, joillakin suorastaan lammasmainen peräpeili ja sen mukainen persoonallisuus. Tähän ovat syynä Hanurinperän vahva kulttuuriperintö, ympäristön sosiaaliset paineet sekä holtittomasta käyttäytymisestä ja muuntajaan kuseskelusta aiheutuneet lukemattomat geenivirheet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?951877- 881330
- 1101143
- 761037
- 1191010
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57873- 47791
- 36782
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48741- 33693