Miksi ei ole eroneet ne kristillisen apu-järjestön johtajat, jotka lähettivät kuolemaan sota-aluelle, 2 ymmärtämätöntä naista
Afganistanniin meni ymmärtämättömät ja sinne menoon yllyttäneet pomot täytyis nyt saada vastuuseen !!! --- nopeasti - ottakaa vastuu.
Afganistanniin meni ymmärtämättömät ja sinne menoon yllyttäneet pomot täytyis nyt saada vastuuseen !!! --- nopeasti - ottakaa vastuu.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Mitä hemmetin "ymmärtämätöntä naista"?
Taidat olla ateisti. Yleensä vain heiltä voi odottaa noin älyttömiä väittämiä :).
- eivät tienneet tai ei ymmärtäneet tai ollut kerrottu että on sota-alue.....
- yllyttäminen on muuten rikos !!!!
Et tiedä yhtään, mistä puhut. Kumpikin tiesi vuosikausien ja vuosikymmentenkin kokemuksella, minkälaisesta paikasta on kyse. Kumpikin myös lähti vapaaehtoisesti, omasta halustaan, vain Jumalan tahtoa seuraten, haluten auttaa nimenomaan Afganistanin kansaa. Tällaisiin tehtäviin lähtevillä ei voi olla mitään epäselvää siinä, että mikä tahansa päivä länsimaiselle avustustyöntekijälle tuollaisessa paikassa saattaa jäädä viimeiseksi, ja päättyä väkivaltaisesti. Olen henkilökohtaisesti kuullut toisen uhrin kertovan työstään tuolla alueella, eikä siinä jäänyt yhtään epäselväksi, että vaara, myös kuoleman vaara - on koko ajan tiedossa ja jokapäiväinen osa elämää.
Lakkaa puhumasta pelkkää valhetta ihmisistä, joita et tunne, ja asioista, joita et ymmärrä. Halvennat kuolleiden muistoa, ja heidän omaistensa tuskaa pelkästään halutessasi päästä pilkkaamaan ja lyömään kristillistä lähetystyötä tekeviä liikkeitä ja niiden johtoa kuvitelluilla syytöksilläsi.
- kuulostaa vastuun pakoilulta.......
Tuota olen itsekin ihmetellyt. Ei ole ottaneet vastuuta toimistaan ne johtajat ja kiihoittajat Ne ymmärtämättömien yllyttäjät. Vaan vaikenevat, piileksivät ja nostavat korkeaa palkkaa edelleen.
Siinäpä jälleen käänteisen ajattelun kukkanen.
Ehkä evankeliumin vieminen ja lähimmäisten auttaminen ovat suuria rikoksia ja syntiä? Ehdottomasti kai sitten pitää rankaista. Kun kuolleita on turhaa rankaista, niin etsitään joku muu syyllinen.
Mistä tällainen kostonhalu ja kauna pulppuavat?
Uskonto kiihottajien ja johtajien pitää nyt ottaa vastuu puheistaan ja siviilien lähettämisestä sota-alueelle. - se on rikos. - se on synti. - Harhaan johtamisen synti. 2 uhria on tunnollanne. - jos siis minkäänlaista moraalia ja tuntoa enää on ??
Tämä menee niin kuin muissakin uskonnoissa, ja lahkoissa, että esim.hyväksikäytetään ja pannaan lapsia ja aikuisia, ja sitten kukaan ei ota vastuuta. Ei siis ole moraalia, - ei mitään. Vain jeesustellaan. Sen kun vaan huuhataan ja kiihotetaan. Ilman vastuuta.
Yksistään aloitus on pielessä, puhumattakaan tässä ilmenneet viestit.
Nämä kaksi lähetystyöntekijää olivat olleet alueella todella kauan ja tiesivät talebaanien tavat, sekä osasivat tämän alueen kieltä hyvin.
He olivat parantamassa alueella naisten asemaa, joka talebaanien silmissä on olematon, he myös tiesivät mahdollisista riskeistä siellä.
Nyt kuitenkin näyttää siltä, että nämä teloitukset on tilattu ulkomaisilta, jotka siis on nyttemmin vangittu.
Minusta on törkeetä puhua tuohon sävyyn heistä, sekä myös KL, koska naiset olivat siellä nimenomaan omasta tahdostaan.
Eikö teillä pöhelöillä ole minkäänlaista empatia kykyä ?
Antakaa rauha heille, heidän omaisilleen, sekä läheisilleen.
Ei tule olemaan vastuun ottajia. Uskonnoissa johtajat on mielestään jumalia.
Saavat ethdä mitä vaan.
--------Tuo ymmärtömättömien lähettäminen sota-alueelle on rikos, josta pitäsi tuomita ja jonkun ottaa vastuu.
------ mutta ei ole julkisuudessa kukaan ottanut vastuuta. Pää on pensaassa kuin uskovalla jäniksellä.
Niinhän se on, uskonnon sällit toimii omilla ehdoilla, esim. lapsia paneskellaan, jne. Ja homma vaan jatkuu. ..........
Kai ymmärrät mitä vapaaehtoisuus tarkoittaa?
Ja millä perusteella nämä naiset olivat "ymmärrättömiä"?
Heillä oli vuosien kokemus tälläisestä toiminnasta ja silti väität että he olisivat jotenkin avuttomia. Häpeäisit käytöstäsi vainajia kohtaan.
Juu ja spr, u isef, yk ja kaikki ne järjestöt jotka laittavat sotaaleille vapaaehtoisia - ei kuin raastupaan kaikki edesvastuuttomat pomot. Vai mitä?