miten helposti normaalipainoinen pääsee osastolle?

daapiduu

Miten harvinaista tämä on? Ja miten pahaksi oksentelun jne. on täytynyt mennä, että normipainonen syömishäiriöinen laitetaan osastolle?

2

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joo..

      Ei edes pahaksi tarvitse mennä! Ainakaan Päijät-Hämeen keskussairaalassa. Itse jouduin sinne mitoissa 60/172. Olin osastolla ja diagnoosi F50.9. Siellä oli jotenkin toosi tarkkaa se. Silloin mulla ei mulla ollu edes ongelmia. Jouduin kuitenkin 14 kertaa osastolle ja joka kerralla nenämahaletkuun. :/ puolen vuoden sisällä siis. Sit muutin pois Lahesta ja siirryin Riihimäelle, eli Hämeenlinnan aluelle. Täällä mulla vasta paino onkin pudonnut nyt mennään jossain 40/172 mitoissa enkä pääse edes osastolle..

    • Tiedän

      Eihän anorektikko halua mitään hoitoa.

      Ei ole mitään asiaa mihinkään hoitoon, laihduttakaa vain kohti lopullista painoa, ja ihannoikaa ihanaa ihonukkaa.

      Sairailoiden pitäisi tarkemmin priorisoida hoitojaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4781
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      996
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      979
    Aihe