Mieleisin maailmanloppu

Katsoessani mainiota keskusteluohjelmaa

http://areena.yle.fi/tv/1211264

mietin millaisen maailmanlopun haluaisin. Tulin siihen tulokseen, että ihminen saisi kadota jäljettömiin mahdollisimman pian. Pienellä jatkoajattelulla kehitin päätelmän, että parhaiten sopisi joku virustauti, joka

- tarttuu vain ihmiseen,
- on mahdoton hoitaa ja johtaa varmasti kuolemaan,
- jonka itämisaika on pitkä, mielellään useita kuukausia jotta se ehtii levitä,
- joka tappaa nopeasti.

Sopisiko tähän virus, joka saa lämmönsäätelyjärjestelmän sekaisin ja tappaa parissa tunnissa hallitsemattomaan kuumeeseen?

Jos ihminen häviäisi NYT, luonnolla olisi vielä mahdollisuus elpyä. Ensi vuonna voi olla jo liian myöhäistä.

Käytän sivumennen sanon vesisähköä ja liikun pyörällä ja julkisilla aina kun voin. Viimeisestä lentomatkastakin on toistakymmentä vuotta.

3

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puolimutkateisti

      "Katsoessani mainiota keskusteluohjelmaa

      http://areena.yle.fi/tv/1211264

      mietin millaisen maailmanlopun haluaisin. Tulin siihen tulokseen, että ihminen saisi kadota jäljettömiin mahdollisimman pian."

      Olen jossain asioissa eri mieltä. En lähde Linkola-linjalle. Olen kyllä sitä mieltä, että ahneus, häikäilemättömyys ja epärehellisyys saisivat poistua ihmiskunnasta. Ja ne uskonnot, varsinkin ääriuskonnot, jotka ne tarjoavat kasvualustan noille.

      Ääriuskonnot ovat ihmiskunnan syöpä.

      "Pienellä jatkoajattelulla kehitin päätelmän, että parhaiten sopisi joku virustauti, joka

      - tarttuu vain ihmiseen,
      - on mahdoton hoitaa ja johtaa varmasti kuolemaan,
      - jonka itämisaika on pitkä, mielellään useita kuukausia jotta se ehtii levitä,
      - joka tappaa nopeasti."

      Ihminen on osa luontoa. Evoluution tulos. Miksi ihmisen pitäis kadota? Ihmiskunnan täytyis vain kehittyä siihen suuntaan, että biosfäärin monimuotoisuus ei kärsisi eivätkä nykyiset lajit kuolis.

      "Jos ihminen häviäisi NYT, luonnolla olisi vielä mahdollisuus elpyä."

      Mikä on "elpynyt" luonto? En hyväksy luonnon väärinkäyttöä ja -kohtelua, mutta ei ole mitään luontoa, joka olis stabiili tai normi. Maapallo on joka tapauksessa kokenut jo ainakin viisi massasukupuuttoa. Kaikki luonnonlakien mukaisia. Niin on myös nykyinen kuudes, pääosin ihmisen aiheuttama massasukupuuttokin.

      "Ensi vuonna voi olla jo liian myöhäistä."

      Valitettavasti totta.

      "Käytän sivumennen sanon vesisähköä ja liikun pyörällä ja julkisilla aina kun voin."

      Minäkin liikun pyörällä aina ku mahdollista. Ja toivon ihmiskunnan energiatalouden perustuvan tulevaisuudessa uusiutuviin ja biosfäärille mahdollisimman haitattomiin vaihtoehtoihin.

      "Viimeisestä lentomatkastakin on toistakymmentä vuotta."

      Ja toivottavasti lentokoneisiin liityvä teknologia kehittyy siihen pisteeseen, ettei biosfääri ja kestävä kehitys kärsi.

      Hyvä avaus! Mun pointtini on kaiketi se, että ihmiskunta on olemassa. Se on osa luontoa ja luonnollista kehitystä. Teknologian ja kulttuurin kehitys ovat ainoat oikeat mahdollisuudet. Me olemme sellaisia kuin olemme ja se on evoluution tulosta. Toivottavasti evoluutio, eri muodoissaan, kehittyy siihen suuntaan ettemme tuhoa sitä mitä maapallolle on kehittyny.

      Mun toiveeni on se, että ihmiskunta löytää tasapainon, joka johtaa kestävään kehitykseen ja biodiversiteetin säilymiseen ja voimistumiseen. Toivottavasti ihmiskunta kykenee laajenemaan elottomille planeetoille ja muuttamaan ne elollisiksi.

      • "Ihmiskunnan täytyis vain kehittyä siihen suuntaan, että biosfäärin monimuotoisuus ei kärsisi eivätkä nykyiset lajit kuolis."

        Tietenkin, mutta minun nähdäkseni ökykulutus on jo liian pitkällä eikä tilannetta voi kovin nopeasti pysäyttää. USAn ja arabimaiden kreationistit ja Kiinan kapitalistiset kommarit, Euroopan ja Japanin kuluttajista puhumattakaan, ehtivät tuhota vielä paaaaaljon ennen kuin esimerkiksi aurinkovoiman hinta putoaa niin alas, että öljyn ja hiilen poltosta voidaan luopua.

        Kuudes massasukupuutto on todella ihmisen hyvää vauhtia edistämä, ja on pakko sanoa että siinä suhteessa ainakin minua hävettää olla ihminen.


      • puolimutkattaja
        marsunkiillottaja kirjoitti:

        "Ihmiskunnan täytyis vain kehittyä siihen suuntaan, että biosfäärin monimuotoisuus ei kärsisi eivätkä nykyiset lajit kuolis."

        Tietenkin, mutta minun nähdäkseni ökykulutus on jo liian pitkällä eikä tilannetta voi kovin nopeasti pysäyttää. USAn ja arabimaiden kreationistit ja Kiinan kapitalistiset kommarit, Euroopan ja Japanin kuluttajista puhumattakaan, ehtivät tuhota vielä paaaaaljon ennen kuin esimerkiksi aurinkovoiman hinta putoaa niin alas, että öljyn ja hiilen poltosta voidaan luopua.

        Kuudes massasukupuutto on todella ihmisen hyvää vauhtia edistämä, ja on pakko sanoa että siinä suhteessa ainakin minua hävettää olla ihminen.

        Jep. Valitettavasti en voi olla kuin varsin pitkälle samaa mieltä. Laitan silti toivoni, mahdollisesti turhaan, järkeen ja tieteeseen, joita kumpaakaan valheessa elävät kreationistit eivät edusta.

        Kreationistit ovat loistava todiste evoluutiosta. Älykäs suunnittelija ei loisi mitään niin typerää ja läpeensä mätää kuin kreationistit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      74
      5009
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      15
      3398
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      24
      2700
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      57
      1747
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1576
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1346
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1342
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      232
      1213
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      1025
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      54
      912
    Aihe