osatyökyvyttömyyseläke ja työttömyysputki

Pelottaa

Hallitus uudistaa eläkeikää ja työttömyysputkeen ollaan kaavailemassa heikennystä.

Hätäännyin suuresti, koskisiko eläke uudistus minuakin, tai keitä yleensä?
Nyt nippanappa tulen toimeen, kun saan työttömyyskorvausta ja osatyökyvyttömyyseläkettä 1060 euroo puhtaana käteen.
Olen 60v ja mahdotonta päästä osa-aika töihin ikäni vuoksi ja kun on selvää ettei työkykynikään ole kummoinen.

15

772

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eläkeneuvotteluryhmä työskentelee parhaillaan miettien vuoden 2017 tulevan työeläkeuudistuksen sisältöä. Tällä hetkellä ei ole vielä päätöksiä uudistuksen sisällöstä, mutta voit seurata asioiden etenemistä verkossa www.elakeuudistus.fi

    • Samassa veneessä

      Sama huoli minullakin, itse olen 59 v ja samat lähtökohdat kuin aloittajalla, työhistoriaa on takana yli 40 v ja raskaissa töissä mennyt osa terveyttäkin.
      Vähän yli vuoden päästä pääsisin lisäpäiville, mutta jos poistavat noin vain niin putoan todelliseen köyhyysloukkuun.
      Täytyy toivoa, että Sak pitää puolta, EK:n isopalkkaiset päättäjät veisivät köyhältä kaiken.
      Kohtuutonta on jos tuohon ei tule pitkää siirtymäaikaa, pelätä saa tätä Fasismia ja ikääntyneen työttömän kohtelua.

    • Eläkeiän nosto ja mahdolliset muutokset työttömyysputkeen ovat tulevassa eläkeuudistuksessa vielä avoimia kysymyksiä puhumattakaan siitä, minkälaiset siirtymäkaudet näihin liittyvät.

      Nykylainsäädännön mukaan ennen vuotta 1958 syntyneellä työttömällä työntekijällä on oikeus saada vanhuuseläke vähentämättömänä 62 vuoden iässä, jos hän saa työttömyysturvalain mukaista lisäpäivärahaa.

    • Saima

      Koskeeko edellinen vastaus myös Kunnallista palvelua tehneelle henkilölle?
      Saako vanhuuseläkkeen 62v ilman varhennusvähennystä?

    • Koskee eli jos julkiselta puolelta siirtyy vanhuuseläkkeelle 62-vuotiaana, ei eläkkeeseen tehdä varhennusvähennystä. Ennen vuotta 1995 karttunutta julkisen puolen eläkettä kuitenkin pienennetään. Lisätietoja saat Kevasta, www.keva.fi.

      • TTA.

        Eli olen syntynyt -55 ja nyt työtön ja osatyökyvyttömyyseläkkeellä, yksityisen puolen töitä oli vuosina 70-96 ja välissä yksi kunnan työsuhde vuonna 73-74 eli 18-19 vuotiaana ja tästähän ei silloin kertynyt eläkettä, kun eläkekertymä alkoi vasta 23 vuotiaana.
        Kuntapalvelua 96-2013 ja nyt olen työtön, eli minulla on mahdollisuus jos pääsen lisäpäiville, päästä eläkkeelle 62v ja sillon se on vähentämätön, koska kunnan työsuhde 1996-2013( Vuotta 73-74 ei sii s lasketa eläketuloon)
        Näinkö menee?
        Säilyykö tämä ikäraja, vai voivatko sen uudistuksessa muuttaa..


    • Noin menee eli lisäpäivien perusteella sinulla on mahdollisuus saada vanhuuseläke 62-vuotiaana ja myös julkisen puolen eläke pienentämättömänä.

      Mahdollista eläkeuudistuksen vaikutusta tähän liittyen ei pysty ennustamaan, joten pitää vaan kärsivällisesti odetella eläkeneuvotteluryhmän työn tuloksia.

    • Työtön/osatyökyvytön

      Mitenkä menee nyt tässä eläkeuudistuksessa, osatyökyvyttömyyseläke, eli osatyökyvyttömyyseläke lakkaa 63 vuoden iässä ja muuttuu tavalliseksi eläkkeeksi, siis nykylain mukaan näin, mutta nyt eläkeikä nousee, niin miten käy osatyökyvyttömyyseläkkeen kun täyttää 63 vuotta ja mahdollinen eläkeikä kuitenkin nousee?
      Itse olen.55 syntynyt ja osatyökyvyttömyyseläkkeellä(KEVA), eli 3 kuukautta lisää eläkeikää, mutta monella muulla paljon enemmän lisää, miten käy nyt osatyökyvyttömyyselääkkeellä olevien?
      Olen myöskin työtön ja nykylain mukaan jos olen lisäpäivillä , niin voin jäädä 62 vuotiaana vähentämättömälle eläkkeelle 2017(keva), mutta näistä edellämainituista asioista ei mainita eläkeuudistussivuilla mitään

      Mielenkiintoista, toivottavasti väliiputoajia ei tule ja jos näihin löytyisi vastaus, niin tuhannet kiitokset!

    • Anjukka:-)

      Tuo edellä esitetty kysymys askarruttaa varmasti kaikkia meitä osatyökyvyttömyyseläkkeelle olevia - lasketaanko eläkkeemme uudestaan uuden eläkkeelle pääsypäivän perusteella - itse olen syntynyt vuonna 1962 eli täydet kaksi vuotta tuli lisäaikaa. Pidä hän Työeläketietäjä meidät ajan tasalla.

    • Asiaa isolla

      Mielenkiintoisia pointeja nämä kaksi jälkimmäistä mm. näihin kun saisi tietoa, ei löydy eläkeuudistussivulta.

    • Köpä 59v

      Kyllä miten käy osatyökyvyttömyyseläkkeen/ eläkeläisen, kun se eläke lakkaa kun täyttää 63 vuotta, näin on lakiin kirjattu, eli kun eläkeikä nyt nousee, niinpääseekö edelleen osatyökyvyttömyyseläkkeelle 63v, ne jotka ovat silä aiemmin olleet?
      Samoin tuo työttömän oikeus päästä varhennetulle 62v, jos synytynyt -57 asti?

    • Samassa veneessä

      Mitenkä käy osatyökyvyttömyyseläkeläisen tässä eläkeiän uudistuksessa?

    • Morkki.

      Onko mitään tietoa, miten käy nyt osatyökyvyttömyyseläkkeelle, kun se lain mukaan loppuu 63 vuoden iässä?
      Eläketietäjä, koska tästä asiasta saa selvyyden?

      • Maksussa oleviin eläkkeisiin eläkeuudistus ei kohdennu.

        Odotamme yksityiskohtaisempia tietoja kun Hallituksen esitys saadaan.


    • Eläkeuudistus koskee eläkkeitä, jotka alkavat 1.1.2017 tai sen jälkeen.

      Lisää eläkeuudistuksesta www.elakeuudistus.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      121
      2332
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      429
      2193
    3. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      98
      1190
    4. Ammuskelua Eliaksenkadulla

      Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?
      Tornio ja Haaparanta
      13
      995
    5. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      45
      839
    6. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      16
      807
    7. Olen pahoillani jos kärsit.

      Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.
      Ikävä
      34
      800
    8. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      109
      786
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      167
      717
    10. Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan

      Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti
      Työn hakeminen
      33
      715
    Aihe