Kulttuuri antropologia Oulussa ja Helsingissä?

ipana miettii

Olen oululainen nuori ja vielä lukiossa niin vasta mietin jatkosuunnitelmia, mutta osaisiko joku kertoa kuinka painottunutta Oulun yliopistolla on tuo Pohjoisten kansojen opiskelu? Kulttuuri antrpologia sinänsä kiehtoo, mutta en tiedä jaksaisinko sitä, jos se painottuu liikaa tänne Skandinaviaan.

Helsingin sosiaali- ja kulttuuri antropologian puolella ei puolestaan näytä olevan alueellisia painotuksia, mutta mut on aika onnistuneesti peloteltu, kuinka raadollista on olla opiskelija Helsingissä.

Eli, jos joku ystävällinen sielu kehtaisi kertoa kokemuksiaan tai jotain tietoa joko Oulun tai Helsingin kulttuuri antropologian opinnoista olisin erittäin kiitollinen.

2

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • austerism1

      Eiköhön Oulussa saa ihan samat opit. Toki ainelaitoksilla on aina omia painotuksiaan, joten siinä mielessä ihan hyvä, että pohdit asiaa. Lähinnä painotukset tulevat yleeensä esiin siinä, mitä aiheita laitoksella erityisesti tutkitaan, eli siis millaisiin aiheisiin esim. proffat ja tutkijat ovat erityisesti keskittyneet. Mitä luultavimmin gradun voi kuitenkin tehdä kutakuinkin mistä tahansa oppiaineen aihepiiriin lukeutuvasta aiheesta. Lisäksi lukeehan tuolla Oulun sivuilla, että painotuksena ovat myös kulttuurien nykyilmiöt ja vuorovaikutus - aika ympäripyöreitä ilmauksia, joten noiden alle lukeutuu varmasti monenlaista.

      Itse opiskelin jonkin verran kulttuurintutkimusta (kirjallisuus, naistutkimus, kulttuuriantro) Joensuussa. Sekin siis yksi vaihtoehto opiskelupaikaksi: http://www.uef.fi/fi/filtdk/kulttuuriantropologia

      Myös Jyväskylässä on mahdollista opiskella alaa, ja lienee Turussakin.

      • austerism1

        Ai niin, Helsingin "raadollisuudesta".

        Itse muutin Helsinkiin vasta reippaasti opintojen päätyttyä ja jo työelämään siirryttyäni. Sinänsä raadollista ehkä, että asuminen on täällä pirulisen kallista, ja monet opiskelijat joutuvatkin kituuttamaan kimppakämpissä, soluissa tai sitten jossain lähiöissä tai radan varren kaupungeissa, kun ei ole varaa asua Helsingin ytimen lähellä - tai sitten on käytävä opintojen aikana ahkerasti töissä, jotta on varaa elää.

        Juuri noin viikko sitten oli uutinen, että täällä alkavat pienten asuntojen vuokrat olla kertakaikkiaan liikaa opiskelijoille ja pienituloisille. Pieniä asuntoja ei edes tahdo löytää, ja jos löytää, niin vuokrat ovat päälle euroa / kk, yleensä reippaasti enemmän. Joistain huippukuntoisista ja hyvällä paikalla olevista yksiöistä saatetaan pyytää jopa 850 - 900 euroa / kk.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      193
      11626
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5499
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2797
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2415
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1881
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1865
    7. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      14
      1839
    8. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      29
      1764
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1516
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      42
      1498
    Aihe