jauhopussi aina kun se on tarjouksessa. Siitä saa veteen sekoitettuna hyvää velliä. Sitten voi tehdä taikinaa josta voi paistaa jauhokakkaroita. Jos suolaa pystyy ostamaan, saa suolasia kakkaroita, ja jos sokeria pystyy ostaa, saa makeita kakkaroita.
5 kilon jauhopussista on moneksi. Siitä syö vajaan kuukauden eikä maksa kun alle 2 e tarjouksessa.
Kesällä voi laittaa luonnosta saamia marjoja metsässtä ilmaiseksi, iitä voi sekottaa jauhovelliin.
Jotkut kukat käy, koivunlehdet ym luonnonantimet on syötäviä.
Hätätapuksessa voi syödä jauhoja suoraan pussista, mutta varo puhumista sillon, jauhot pöllähtää helposti.
Mulla on monta jauhoreseptiä, miten vehnäjauhoja voikäyttää halvasti. Idoita vaan niitä keksii kyllä.
5 kilon jauhopussista on moneksi. Siitä syö vajaan kuukauden eikä maksa kun alle 2 e tarjouksessa.
Kesällä voi laittaa luonnosta saamia marjoja metsässtä ilmaiseksi, iitä voi sekottaa jauhovelliin.
Jotkut kukat käy, koivunlehdet ym luonnonantimet on syötäviä.
Hätätapuksessa voi syödä jauhoja suoraan pussista, mutta varo puhumista sillon, jauhot pöllähtää helposti.
Mulla on monta jauhoreseptiä, miten vehnäjauhoja voikäyttää halvasti. Idoita vaan niitä keksii kyllä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Etkö todellakaan muuta syö kuin jauhoja?? Mihin rahasi menee?
Sinun ehdotustesi lisäksi vehnäjauhoista voi valmistaa myös leipää, pullaa, pitsaa, kakkuja, leivoksia, lättyjä ja pannukakkuja.
Vaihteluksi jauhovelliin sekoittamillesi marjoille voisit pyöräyttää samoista aineksista marjapiirakan. Nokkospiirakkakin on herkullista, samoin kaali-, sipuli-, sieni- ja lihapiirakka.
Jauhoilla voit myös suurustaa kastikkeet. Pelkkä jauhokastike on ollut kautta aikojen keitettyjen perunoiden kelpo kyytipoika.
Monet muualta muuttaneet leipovat päivittäin ohuita leipiä, jonka sisälle he kietaisevat muun ruokansa. Halpaa ja herkullista, suomalaisten mielestä myös eksoottista. Suomalainen halpa vehnäjauho on arvossaan heidän keskuudessaan. Valmistavatpa jotkut itse pastankin.
Ostin maanantaina 5 kpl, noin 1 kg pakettia porsaan sisäfilettä -30% alennustarralla ja lähtöhinta 7,95 per kilo. Mielummin lihalla höystettyjä ruokia kuin suusta pöllähtävät jauhot.
Mie kierrätän - syön "pakoputkesta" mitä tulee ja kierto on valmis...
Kerrotko kaikki juuritaikina reseptisi?
Mistä saa 5 kg:n pussin gluteenittomia jauhoja?