uskontotunnit

Moi!!!

Haluaisin kovasti tietää, miksette käy peruskoulussa uskonnon tunneilla? Mikä ihmeen vapaus on olla pois uskonnon tunneilta?
3331
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Lakisääteinen

Äänestä

Suomessa on uskonnonvapaus.
Nykyään se on levitetty koskemaan jopa ateisteja.
Se koskee oikeastaan kaikkia muita,paitsi wiccaa ja scientologeja. Ne eivät saa uskonnon oikeuksia.
wiccaa pidetään "pakanallisena",eikä heillä ole "kunnon jumaluutta",kun antavat kaikkien uskoa niinkuin lystäävät.
Scientologit taas katsotaan rahankeruujärjestöksi

Jopa satanisti saa olla(kunhan ei kaada hautakiviä tai uhraa ihmisiä tai tee muita laittomuuksia.)

Uskonnonvapaus nojaa ajattelunvapauteen.
Uskonnon mukaan tapahtuvaa syrjintää sanotaan rasismiksi samoin,kuin ihonvärin mukaista.

Jehovan Todistajilla on sama oikeus kuin muillakin uskonnoilla.
Tosin HE ITSE eivät tätä oikeutta halua antaa muille,kuin itselleen
->Mutta kuten aiemmin mainitsin:Satanistikin saa olla,jos ei riko lakia.

Siksi myös Todistajat saavat olla menemättä uskonnontunnille.
Valitettavasti sama oikeus ei kuulu wiccoille, tai scientologeille--Tai ateisteille,joiden vanhemmat kuuluvat luterialaisen kirkollisveronkeruun piiriin...
Valitettavasti kaikilla ei siis ole tasapuolisia oikeuksia,vaan on pakko mennä kuuntelemaan rakkaudellisen uskonnon(jonka tunnuksena on kidutusväline ja jonka nimiin on tapettu väkeä kuin pipoa)perustelematonta propagandaa ja aivopesua. Luterilaisuus on melkein yhtä paha,kuin JehovanTodistajien Vartiotornijärjestö.
(Itse Todistajat ovat kuitenkin hyviä ihmisiä, kuten luterilaisetkin,pahuus tulee järjestöstä.
Ihmisyksilöt ovat useimmiten hyviä,mutta yhteenlaskettu summa on jotain äärimmäisen pahaa.)

Äänestä
  • Olethan ihanan naivi!! Että pahuus tulee järjestöistä, ei ihmisistä!! Ehhehe! Mitäs arvelet siellä järjetöissä jäseninä olevan? Paviaanejako?? Ehhehe, pahuus tullee kai vessanpöntöstä, ehhehe

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyttö kirjoitti:

Moi!!!

Haluaisin kovasti tietää, miksette käy peruskoulussa uskonnon tunneilla? Mikä ihmeen vapaus on olla pois uskonnon tunneilta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu