Ajelin mittarin mukaan edellä menevän perässä n. 50 km/h alueella, jossa rajoitus oli 40 km/h. Samaa nopeutta etenivät muutkin. Navigaattorin mukaan todellinen nopeus n. 47 km/h.
Huomasin eräässä kohtaa poliisin kamera-auton, johon siis useampikin autoilija oli ajanut ylinopeutta (ainakin siltä pohjalta arvellen, että jono eteni aika tasaisesti ja samaa nopeutta). Salaman välähdystä en kuitenkaan huomannut kertaakaan.
Pystyvätkö nuo uudet poliisin kamera-autot siis ottamaan hyviä kuvia ilman salamaakin?
Huomasin eräässä kohtaa poliisin kamera-auton, johon siis useampikin autoilija oli ajanut ylinopeutta (ainakin siltä pohjalta arvellen, että jono eteni aika tasaisesti ja samaa nopeutta). Salaman välähdystä en kuitenkaan huomannut kertaakaan.
Pystyvätkö nuo uudet poliisin kamera-autot siis ottamaan hyviä kuvia ilman salamaakin?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eivät tainneet jaksaa kerätä huomautettavia, kun lehtien mukaan supersakotuskonttorissa on ollut ruuhkan tynkää.
Älä välitä. Minä olen saanut kehäkolmosella vuoden sisään huomautukset kahteen kertaan peltipoliisilta ylinopeudesta. Siis kamerapöntöstä ja kaksi viikoa menee kun kopsahtaa postista lappu. Ylitys semmoista 7 km/h luokkaa. Poliisin nettisivuilla selitetään, että puuttumiskynnystä on alennettu ja huomautetaan jo pienistä virheistä, jottei tulisi suuria virheitä. Itse pidän tätä toimintaa järkevänä. Kyllä ne hyviä kuvia saa. Se on siis minusta ihan järkevää, ihan sama räpsitäänkö kuvaa edestä vai takaa.
Et siis ole taparikollinen. Ainakaan stadis ei voi ajaa, jos ei koskaan joudu kuvaan.
Ja sitä ei kannata harmitella.
Mutkin pysäytettiin Vaasakadulla, mutta ei tullut sakkoa, kun selitin, että en minä nyt vaimon kanssa käy huoria katsomassa ja tämä pelkääjän paikalla istuva on vaimoni.
Toivottivat hyvää matkaa. Siitä on jo kymmenen vuotta.
Mulle tuli huomautus postissa kotiin kun ajoin 84km/h 80km/h alueella..
ei niilläkään ole parempaa tekemistä kun lähettää tommosia.. tutkisivat oikeita rikoksia
"uudet" peltikameratkaan ei välähdä, jos valo olosuhteet ovat hyvät.
parempi ratkaisu olisi kamerasta ampua väri kuula tuulilasiin.
Esim:
ketainen- varoitus
punainen- sakko tulossa postissa.
Ei olisi epäselvää tuleeko sakot vai pääseekö pälkähästä.
samalla partio näkee tuulilasista että tuo auto kannattaa pysäyttää kun auton tuulilasissa on lisäväriä liikaa.
olisi tehokas keino kitkeä ylinopeuksia.
sitä korkeampi autovero mitä enemmän ajaa liikenne sääntöjen vastaisesti. kuin käänteinen auton bonus järjestelmä.
Aivan, eli kamera ei päivällä välähdä.
Kyllä se on silti kuvan ottanut ilman salamaakin, ja sakkoahan tuosta ylityksestä jo tulee (5 km/h yli rajoituksen taajama-alueella?).