Ei pakotteilla mitään saada aikaiseksi, ei ainakaan työllisyyttä parantavia. Toisaalta Suomesta on lyhyt matka Venäjälle ja koska Venäjä ei kiellä yksityistä tuontia, niin siitä vaan äkkiä myyntikojuja rajan läheisyyteen. Jos kauppojen hyllyt tyhjenevät Venäjällä, niin sieltähän ihmiset lähtevät ruokaansa etsimään, mistä on lyhin matka hakea (esimerkiksi viinaralli Virosta Suomeen, eikä juuri kauempaa).
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Vähän kuten ennen vanhaan viedään sukkahousuja, purukumia ja muovipusseja ja saadaan vastineeksi kirgiiseiltä pillua?
No eihän siellä hyllyt tyhjene, on yksi maailman omavaraisimmista maista.
Suunnilleen sama tilanne kuin suomessa, jos lidl lopettaisi eurooppalaisen ruuan maahantuonnin. Ei kukaan silti nälkään kuolisi, ei edes tulisi nälkä.
En usko itsekään, että Venäjällä hyllyt tyhjenis, olen nähnyt köyhempiäkin maita ja hyllyt notkuu tuotteista. Venäjä voi korvata tarvittavan tuonnin muista maista ja tietysti siellä voitaisiin ottaa kuokka jälleen omaankin käteen.
Tämä on sitä EU:n uusihanuutta, jota Suomenkin juoksupojat kannattaa.
Voi p...... !
Jeps, onko toiminut hyvin Kuubankaan kauppasaarto? http://fi.wikipedia.org/wiki/Yhdysvaltain_Kuuban_vastainen_kauppasaarto
On, kommunismi ei levinnyt Väli-Amerikan maihin siinä määrin kuin se olisi levinnyt muuten. Tämä on tärkeintä. Fidelin vaikutusvalta jäi pienemmäksi kuin se olisi ollut.
Kauppasaartoja ei tulisi käyttää poliittisten erimielisyyksien ratkaisuun. Katsotko siis että Kuuban kauppasaarto on pohjimmiltaan oikeudeton ?
Kyllä se lääkärin virka olisi sopinut pienelle Suomelle paremmin tässä Ukrainan asemassa. Tuomarointi voi johtaa korjaamattomiin seurauksiin.
Ensiksi ylitettiin venäjän pakotteita ja nyt itketään kun Venäjä antoi samalla mitalla takaisin Kyllä meillä taitolaji katsoa tulevaisuuteen ja suunnitella tulevaisuutta. Kyllä Suomi maapallon tyhmin kansa verrattavissa ameebaan. Pitäisihän Suomen tietää paikansa Venäjän rinnalla. Turha itkeä kun on paskat housuissa
Niin että kuka täällä itkee? Jotkut muutamat punikit jotka tänne kirjoittelevat.
Ovat muuten vähemmistössä, kun katsotaan eduskuntavaalien tuloksia ja viimeaikaisia galluppeja.
Suomalaisen vasemmiston näkemyksen mukasn lääkärit pyrkivät rikastumaan sairauksien kustannuksella, hoten EI se käy.
Tuomarin virka sopii paremmin.
Suomihan hyppää mukaan heti kun Brysselin käsky käy
Medvedev odottaa länsimailta rakentavaa vastaantuloa. Mitenkähän olisi tuo Venäjän rakentava vastaantulo?. Ei ole näkynyt aloitetta millään tavalla. Ei minkään laista lievittävää suhtautumista Ukrainan tilanteeseen.
Päinvastoin, lisää vain armeijaa Ukrainan rajalle ja suorittaa sotaharjoituksia tienoilla. Avustaa edelleen roisto separatisteja.
Mitähän Venäjän pitäisi tehdä Ukrainalle? Samaa kuin USA Irakille ym. maille?
"Mitähän Venäjän pitäisi tehdä Ukrainalle?"
No sitähän on vaadittu palauttamaan Krimi ja lopettamaan separatistien tukeminen.
Mitäs siinä tuollaisia typeriä kyselet?
Heheh, uskotko, että Venäjä suostuisi mainitsemiisi pyyntöihin?
No sitten se kärsii. Ei ne lännen asettamat pakotteet tähän jää. Ja jos Putin yrittää laittaa jotakin vastapakotteita, ampuu hän joka kerta itseään jalkaan ja länsi asettaa aina uusia pakotteita.
On siellä Venäjälläkin laskutaitoisia Putinin avustajina, Obama joutuu taas Kiinaan lakki kourassa kerjuulle ja entistäkin velkaa on piikissä.
Kyllä Venäjä aiemmin menee nurin. USA:lla on muut maat tukena.
Uskotko lällää kommari tuota itsekään? USA on jo nyt niin velkaantunut, että ei pysty koskaan maksamaan vippejään takaisin. Venäjä sensijaan on luonnonvaroiltaan maailman rikkain, joten konkka ei häämötä, vaikka pakotteet kestäisivät vuosikymmeniä.
Eihän tässä kohta muisteta enää lainkaan Ukrainaa, vaan länsi haluaa olla tukkanuottasilla Venäjän kanssa vanhaan malliin. On jo unohtunut miten Saksalle kävi, kun piiritti silloista Leningradia.
Nyt pitäisi olla sellainen kaveri, joka sanoisi nimenomaa lännelle, että leikki on loppu.
Yksin kukaan ei voi leikkiä, aina siihen tulee kaveri.
Parempi että ei sano, en välitä nähdä Putleria marssimassa meidän maahamme. Toisin kuin sinä Putler-fanina näköjään.
Nämä pakotteetkin paljastavat EU;n typeryyden! Ukrainalla ja Venäjällä olivat pasmat selvillä, miksi EU,n piti sekaantua koko touhuun? oli vain kauhea hinku saada yksi sippimaa jäseneksi ja avustettavaksi!
Mitä sitä aikoinaan sanottiin sekaantumisesta itsenäisen maan sisäisiin asioihin?
Late Lapista. SSSS Ry!
pakotteet kuin sota. toivottavasti kansat herää politikkojen ja superahneiden varakkaiden typeriin päätöksiin,tekoihin ja toimintatapoihin.
tosiasia on,vain äärettömän tyhmät ja pölvästit päättäjät ovat luoneet kaiken nykypas-kan,ei kansat. tilanne on nyt lähes hallitsematon suuressa osaa maailmaa.
ko.sakki rosvoaa kaikkialla varallisuudet ja tuhoaa maailmaa joka puolella 100% aivan turhaan.
ihmisen ahneus ja vallanhimo on jotain lähes täydellisen uskomatonta typeryyttä.
Joku tuolla aiemmin sanoi, että Venäjä aloitti pakote- ja kauppasodan.
Eikös se Eu ja Usa sen aloittanut ja pakotti näin ollen Venäjän vastaamaan.
Tämä on aivan kuin pokkaa, jossa nokitetaan. Tämä on siitä poikkeavaa kuitenkin tavallisesta pokasta, että tässä ei ole voittajia lainkaan.
Voi halvattu näitä tyhmyreitä ja kuinka kauan Suomi on mukana tässä maailmanlopun touhussa.
Naurua tulee kyynelten seasta. Tämä on sitä EU:n ihanuutta.