Eivät suomalaiset halua sotilasliittoon joka saattaa sotkea maamme toisten sotiin ja muiden erimielisyyksiin jossa Suomella ei ole osaa eikä arpaa. Suomalaiset arvostavat rauhaa ja hyviä naapuruussuhteita kaikkiin ilmansuuntiin. Suomi voisi ottaa esimerkkiä Ruotsista joka sanoo natolle selvän NEJ:n koska ruotsalaiset jos ketkä tietävät minkälainen arvo on puolueettomuudella silloin kun muut sotivat.
Harmi vain että nimenomaan Ruotsi yrittää politikoida Suomesta ilmaisen natopuskurin itseleen.
Harmi vain että nimenomaan Ruotsi yrittää politikoida Suomesta ilmaisen natopuskurin itseleen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Suomi on ennenkin ollut puskurivaltio, ja siihen asemaan meitä työnnellään taas! Autossa puskurin tarkoitus on ottaa vastaan iskut. Vääntynyt puskuri vaihdetaan sitten pois.
Viipuri ja Savonlinna ovat ruotsalaisia mahtilinnoituksia, jotka Venäjä kaappasi sitten kun Ruotsin sotilaskuningas oli tapettu Norjan retkellään, ja Kustaa III oli saanut köniinsä sodassa, ja sitten tullut jonkun ampumaksi tappelussa naisista. Parempi olisi ollut rakentaa Savonlinnasta alun perin huvilinnan tapainen uusi Trianon, kun kerran oli niin tarpeen apinoida Ranskaa. Olisi säästytty vieraiden sotajoukkojen marhaamiselta pitkin Suomenniemeä!
Kuinka paljon Suomi tai suomalaiset hyötyvät siitä jos suurvallat selvittäisivät välejään Suomen maaperällä?
Paljon enemmän suomalaiset hyötyisivät siitä, että Suomi keskittyisi auttamaan palestiinalaisia ; aseistas niitä ja veisi vaikka sementtiä Gazan sairaaloiden ja koulujen rakentamiseen.
Suomi voisi luopua vaikka kaikista aseista ja lajoittaa ne gazalaisille, joilla on niille käyttöä Lähi-idän rauhanrakennustyössä.
Kannatan myös Suomen liittymistä Natoon eli puolustusliittoon. Vain siten saamme turvan verenhimoiselta valloittajavaltio Venäjältä. Naton jäsen maihin ei ole Venäjä uskaltanut hyökätä koskaan.
Toki tarvittaessa sodimme Venäjän kanssa Naton avustuksella loppuun asti ja valtaamme meiltä varastetun Karjalan takaisin. Putinin kumppaneineen laitamme telkien taakse tehdyistä kansanmurhista.
Näin o ! Ja jos jonkun natomaan yltiöpäiset johtajat koskaan saavat mieleensä alkaa sotimaan Venäjän kanssa tai jos natomaan johto korruptoituu ja USA:n asekauppiaat alkavat heitä manipuloimaan niin Suomi on mukana sotilasliitossa.
Turvallisuudentunetta lisäisi myös sekin kun Venäjä suuntaisi ydinaseensa Suomeen natojäsenyyden jälkeen.
Eiköhän tehdä niin että annetaan Ruotsin liittyä ensin ja jatkakaamme me sen jälkeenkin rauhanomaista puolueettomuuspolitiikkaamme jossa kaikkein tärkeintä on vaalia hyviä naapuruussuhteita kaikkiin ilmansuuntiin.
Suomi sotilasliittoon ja USA:n lyhyen kantaman ohjuksia Suomen ja Venäjän rajalle niin silloin on suomalaisilla kaikkein turvallisinta.
Sotilasliitto voisi helpottaa Suomen suurtyöttömyyttä sillä pitäähän jonkun hoitaa rakentaa ydinohjusten laukaisualustoja! Sotilasliitto toisi Suomelle vain työtä ja muuta hyvää!