Millaista aluetta on sorakuopankatu raholassa...uusia taloja mutta onko rauhallinen paikka asua? Millaisia palveluja?
sorakuopankatu rahola
ehkäpä..
202590
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Sorakuopankatu 3 on ikävän levoton ja äänekäs talo jo ihan ulkopuolellekin, vuokratalohan tuo on. Ykkösestä ei tietoa, ei ainakaan huono kuva ole tullut. Kakkonen on suht rauhallinen, juuri muuttanut ylimpään kerrokseen eräs jolla kovaääniset juhlat joka pe-su. Tässä ei nyt kadulla ole viime aikoina ollut oikein mitään elämää kun tietyöt on vallannu alueen, mutta eipä mitään huolestuttavaakaan ole tullut eteen. Tosi paljon koiria tässä liikkuu ja asuu näköjään.
Tolppapaikkoja pysäköintihallin katolla ja hallissa sitten tyyriimpää sijaa menopelille.
Lähikauppa muutamia satoja metrejä, kivan kokoinen k-kauppa, apteekki, pizzeria/kahvila, pienen pieni liikuntakeskus, parturi-kampaamo/hieronta/kauneushoitola ja joku lääkäri/fysioterapiapaikka.
Lisäksi tässä ihan Tykkitienkadun päässä on pari liiketilaa joihin ootellaan yrittäjiä tai jotakin toimintaa alkavaksi. Tesomalle ei oo matka eikä mikään edes kävellen, jos enemmän liikkeitä ja postia kaipaa. Tesomalla myös terveysasema ja uimahallia sun muuta. Tesomalla lähin Otto, mutta k-kaupan kassalta saa myös rahaa "nostettua" tililtään. Tosi mukavan pikku matkan päässä nokian kolmenkulman abc ja kodin terra.
Kiinteistövälittäjäkö vastaa omaan kysymykseensä.??
Kakkonen pitäisikin rauhoittaa kokonaan! On vaan ulostamista varten!!!
Rauhallista on mutta palveluja huonosti ainakin autottomalle. Kauppa, apteekki, pitseria... lähellä, ei paljon muuta, tesoma helvetin kaukana ja hyvä niin.
rauhaton talo tavalliset rauhalliset asujat eivät saa itselleen asumistukea vuoraajalta....kehoittaisin harkitsemaan pari kertaa...
Me asutaan 2:ssa eikä nuo nelosen bileet ainakaan tähän suoraan alapuolelle kuulu :)
Minkä vuokrafirman asuntoja tuossa sorakuopalla on?
Vain nro 3 on vuokratalo yh-kotien. Muut omistustaloja, mutta asuntoja yksityiset vuokraa niistä
Tällaiselta palstalta tuskin saa oikeaa kuvaa kyseisestä asuinalueesta kun tänne voi kirjoitella kuka vaan ja mitä vaan.
Rauhallista täällä on.. asun Sorakuopankatu 3.
Sellä kummittelee lahtarien ampumat punikt,kiipee yöllä montun reunaa ylös,
on karsee näky??
Kakkostalon metelistä/juhlista kannattanee ilmoitella isännöitsijälle. Näin on jo tehty. 3 ja 4 kerrokset ovat välillä aika äänekkäitä. Ei se meteli ainakaan ilmoittamatta lopu. Varsinkin kun ilmoittajia on useita niin häiriköinti loppuu. Viimeaikoina neloskerroksesta on kuulunut myös todella kovaa riitelyä päivittäin joka kuuluu varmasti jokaiseen 3. ja 4. kerroksessa olevaan asuntoon. Tämä jatkuu usein myös öisin. Näistä kannattaa tehdä aina ilmoitus esimerkiksi sähköpostitse isännöitsijälle.
Taidanpa tietää mistä asunnosta tuo kuvailemasi meteli on tullut!! Oli hetken ihanan hiljaista ja nyt sinne on muuttanut uudet asukit. Jos ei vielä aiemmin häirinnyt päivittäinen riitely, niin nyt siellä siirrellään hyllyjä ja tuoleja iltapäivästä aina iltamyöhään saakka, samalla kun lapsi parkuu saman ajanjakson!!!
Täällä mainittuja äänekkäitä naapureita kyllä on jokaisen asuinalueen kerrostalossa vähintään yksi. Aina kerrostalossa ääniä kuuluu kun on niin paljon ihmisiäkin. Asuinalueena tämä on harvinaisen rauhallinen.
Asun kämppiksen kanssa Sorakuopankatu 3, ja tähän asti on rauhallista ollut ja mukavia naapureita. Ei mitään valittamista. Tykkäämme sijainnista ja bussiyhteys keskustaan ei ole mitenkään paha asia. ja pysäkki sijaitsee aika lähellä taloa.
Täälä asuu hiljaista sakkia paitsi yksi mikä meluaa aamusta yöhön...)
Siellä haisee. Siellä löyhkää pieru. Ymmärrätkö? PIERU!!!
Lopeta se piereminen kiinteistöguru. Loppuu löyhkä!
yh-kodin isännoitsijät ammattitaidottomia.....vuokralainen ei ole heille kuin maksumies ...suuri fiasko koko 3
siis mitä hä täh.... kuis menee ?