Unelmana oma hevonen

Syksyhevonen

Kaverillani on Islannin hevonen, ja ole käynyt sillä ratsastamassa jo viisi kertaa (hevonen tuli tänä kesänä) Olen mennyt hevosella ilman satulaa kaikki kerrat yhtä lukuun ottamatta. Osaan siis hypätä estettä, ensimmäinen esteeni jonka ylitin oli 43 cm, osaan myös keventää, mennä maastossa, laukata, ravata ja laittaa hevosen käyntiin. Eli ratsastaminen on jotenkuten hallinnassa. Hoidan tätä hevosta usein yleensä harjaan ja putsaan kaviot joskus myös pesen hevosen. Osaan siivota karsinan ja laittaa hevoselle suitset ja satulan. Olen opetellut hevosen sairauksia ja osaan kaikki ulkoa, tiedän oireet ja kuinka joitakin sairauksia tulee hoitaa.
Asun entisellä maatilalla jossa on ollut lehmiä, navetta on hyvässä kunnossa, peltoja riittää ja maastopolku löytyy. Olisiko minulla mahdollisuus saada oma hevonen?

1

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kukkska

      mielestäni on mahdollisuus. mutta mieti eka mitä omistajuuteen liittyy. kerro vanhemmillesi. sinun täytyy olla valmis. hevosessa on kiinni aika ja raha. onnea!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1865
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1598
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1079
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      934
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      864
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      774
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe