Unelmana oma hevonen

Syksyhevonen

Kaverillani on Islannin hevonen, ja ole käynyt sillä ratsastamassa jo viisi kertaa (hevonen tuli tänä kesänä) Olen mennyt hevosella ilman satulaa kaikki kerrat yhtä lukuun ottamatta. Osaan siis hypätä estettä, ensimmäinen esteeni jonka ylitin oli 43 cm, osaan myös keventää, mennä maastossa, laukata, ravata ja laittaa hevosen käyntiin. Eli ratsastaminen on jotenkuten hallinnassa. Hoidan tätä hevosta usein yleensä harjaan ja putsaan kaviot joskus myös pesen hevosen. Osaan siivota karsinan ja laittaa hevoselle suitset ja satulan. Olen opetellut hevosen sairauksia ja osaan kaikki ulkoa, tiedän oireet ja kuinka joitakin sairauksia tulee hoitaa.
Asun entisellä maatilalla jossa on ollut lehmiä, navetta on hyvässä kunnossa, peltoja riittää ja maastopolku löytyy. Olisiko minulla mahdollisuus saada oma hevonen?

1

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kukkska

      mielestäni on mahdollisuus. mutta mieti eka mitä omistajuuteen liittyy. kerro vanhemmillesi. sinun täytyy olla valmis. hevosessa on kiinni aika ja raha. onnea!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2687
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      200
      1968
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1716
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1441
    6. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      32
      1176
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      76
      1111
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      954
    Aihe