Risteytyskysymys kreationisteille

ilkimyksen esi-isä

Suden, kaikki sakaalilajit ja kojootin voi risteyttää koiran kanssa ja jälkeläiset ovat lisääntymiskykyisiä. Tätä ei kiistä yksikään evokki eikä kretu. Mutta voiko koiran risteyttää tuloksekkaasti myös harjasuden, ketun, pensaskoiran tai vuorisuden kanssa?

Toni, ellei oma tietosi riitä, saat kysyä Leisolalta. :-)

20

306

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lutusta!

      Kyllä tulisi chihuahuaankin ihan uutta luonnetta ja näköä, kun vähän sekotettaisiin aavikkokettua mukaan.



      • Sami Ö
        hiski.k kirjoitti:

        Kyseenalaiset chihuahuavideot ovat puhtaasti dokumentaarisia koska pienet karvaiset eläimet puuhailevat niissä ilman ihmisen myötävaikutusta.

        Selvää K-18 tavaraa, kuten pitäisi olla televisionkin luontodokumenttien. Minua suuresti inhoittaa se eläimellinen seksi, jota luontoelokuvat tarjoilevat normaalina käyttäytymisenä.


      • huutis.
        Sami Ö kirjoitti:

        Selvää K-18 tavaraa, kuten pitäisi olla televisionkin luontodokumenttien. Minua suuresti inhoittaa se eläimellinen seksi, jota luontoelokuvat tarjoilevat normaalina käyttäytymisenä.

        Miksei alaikäisille saisi näyttää kun eläimet sekstailevat? Eikö se muka ole eläinten normaalia käytöstä?


      • Sami Ö
        huutis. kirjoitti:

        Miksei alaikäisille saisi näyttää kun eläimet sekstailevat? Eikö se muka ole eläinten normaalia käytöstä?

        Miksi ihmisten seksi on lapsiltakielletympää?


      • Sami Ö kirjoitti:

        Miksi ihmisten seksi on lapsiltakielletympää?

        Ennen kuin Katso muuttui tissilehdeksi... Nämä huvittivat sen verran paljon että laitoin leikekirjaan.

        Kaksi häntää (Suora linja, Katso 4/2003)

        TV1:n Avara luonto: Lapin taika ‑ohjelma oli loistava kuvaus Suomen luonnosta. Sitä katsoivat myös pienet lapset. Mutta miksi ihmeessä pitää näyttää eläinten parittelukohtauksia ja erektiossa olevaa poron elintä – eikö tuota seksiä näytetä muutenkin jo ihan tarpeeksi? Kaiken huipuksi pieni poikani kysyi että "isi, miksi porolla on kaksi häntää". Olisiko ohjelmassa vähän siistimistä?

        Isi Hankasalmelta


        Luonto-ohjelmista (Suora linja, Katso 6/2003)

        Isi Hankasalmelta kysyy miksi näytetään eläinten parittelua vaikka seksiä on muuallakin, kun poikakin kysyy miksi porolla on kaksi häntää. Oi voi! Luontoseksi on ihan eri asia kuin viihdesarjaseksi ja kiima paritteluineen on olennainen osa eläinten elämää. Kai sille pikku kyselijälle voi sanoa, että tuo tuossa mahan alla on kikkeli eikä häntä!

        Markku Varis & pesue, Helsinki


    • ilkimyksen esi-isä

      Kanadan inuiitithan ovat risteytelleet vetokoiriaan susien kanssa.

    • ilkimyksen esi-isä

      Toni, saat kysyä Reinikaiselta ja Päliköltä ja Puolimatkaltakin ellei oma tietosi riitä. Entä missä viipyvät JC, Jaakob ja muut kreationistisen eläintieteen asiantuntijat?

    • ilkimyksen esi-isä

      Oli tietysti etukäteen selvää, ettei kretuilta tule löytymään tähänkään kysymykseen järkevää vastausta.

      • Ehkä kreationistisen kokeellisen tieteen suorittava osasto on parhaillaan kysymyksen kimpussa? Lienevät jossain pensaskoiran kohdalla.

        Kreationistisen kokeellisen tieteen suorittavalle osastolle tiedoksi, että juottamalla elukat känniin, niin tapahtuma nopeutuu huomattavasti, kun hidas "vuh vuh nif nif nif" -flirttailu jää pois.


    • xxxxx . Tätä ei kiistä yksikään evokki eikä kretu. Mutta voiko koiran risteyttää tuloksekkaasti myös harjasuden, ketun, pensaskoiran tai vuorisuden kanssa? xxxxx

      En minä tiedä voiko ne risteyttää, eikä sillä tiedolla ole oleellista merkitystä.
      Oleellista on tietää, että luonnossa tapahtuu rajallista lajinsisäistä muutosta (mikroevoluutio), mutta mikään laji ei voi muuttua kokonaan toiseksi, oman perusryhmän ulkopuoliseksi, lajiksi.
      Missä kunkin perusryhmän raja kulkee, siitä ei aina ole tarkkaa tietoa, koska tiede on vajavaista.

      • Mikä se perusryhmä on? Onko se sama vai eri kuin laji? Kielenkäytössänne siis.

        >>Missä kunkin perusryhmän raja kulkee, siitä ei aina ole tarkkaa tietoa, koska tiede on vajavaista.


      • "En minä tiedä voiko ne risteyttää, eikä sillä tiedolla ole oleellista merkitystä."

        Sillä olisi hyvinkin oleellinen merkitys sen selvittämisessä, pitävätkö kreationistien houreet paikkansa. Uskotko kenties sen yhden väitteeseen, että kissa ja leijona olisivat samaa lajia?

        "Oleellista on tietää, että luonnossa tapahtuu rajallista lajinsisäistä muutosta (mikroevoluutio), mutta mikään laji ei voi muuttua kokonaan toiseksi, oman perusryhmän ulkopuoliseksi, lajiksi."

        Sinun kuvaamanasi tuo on täysin epäoleellista, koska väitteesi ei pidä paikkansa - puhumattakaan siitä, ettet todennäköisesti kykene kertomaan mitä ad hoc -käsite 'perusryhmä' tällä kertaa tarkoittaa.

        "Missä kunkin perusryhmän raja kulkee, siitä ei aina ole tarkkaa tietoa, koska tiede on vajavaista."

        Siitä ei koskaan voi olla tarkkaa tietoa, koska biologiassa ei käytetä perusryhmä-sanaa. Muistathan myös "uskon"veljesiJC:n sanoneen, että lajirajar ovat useimmissa tapauksissa täysin selviä. Kuka tahansa erottaa hirven ja jäniksen... (vähät siitä että hirvi voidaan jakaa ainakin kahdeksi lajiksi ja jänislajeja taitaa olla parikymmentä...)

        Sinun olisi kannattanut pysyä siellä Kellokoskella vähän kauemmin.


    • No, Toni?

    • söin hänet

      No?

    • * bump *

      * bump *

    • No?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      66
      1046
    2. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      38
      1001
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      869
    4. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      846
    5. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      733
    6. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      662
    7. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      51
      636
    8. 42
      629
    9. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      621
    10. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      31
      616
    11. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      612
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      28
      563
    13. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      123
      549
    14. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      49
      518
    15. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      511
    16. 51
      505
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      484
    18. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      446
    19. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      427
    20. Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni

      Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?
      Sastamala
      13
      421
    Aihe