Suden, kaikki sakaalilajit ja kojootin voi risteyttää koiran kanssa ja jälkeläiset ovat lisääntymiskykyisiä. Tätä ei kiistä yksikään evokki eikä kretu. Mutta voiko koiran risteyttää tuloksekkaasti myös harjasuden, ketun, pensaskoiran tai vuorisuden kanssa?
Toni, ellei oma tietosi riitä, saat kysyä Leisolalta. :-)
Risteytyskysymys kreationisteille
20
295
Vastaukset
- lutusta!
Kyllä tulisi chihuahuaankin ihan uutta luonnetta ja näköä, kun vähän sekotettaisiin aavikkokettua mukaan.
Chihuahuapojilla näyttää pikaisesti tarkastellen olevan viisi raajaa jos häntää ei lueta mukaan.
https://www.youtube.com/watch?v=Nq1CPrSQAEQ
https://www.youtube.com/watch?v=oli75fIkyzMnaapurin.kissa kirjoitti:
Chihuahuapojilla näyttää pikaisesti tarkastellen olevan viisi raajaa jos häntää ei lueta mukaan.
https://www.youtube.com/watch?v=Nq1CPrSQAEQ
https://www.youtube.com/watch?v=oli75fIkyzMKyseenalaiset chihuahuavideot ovat puhtaasti dokumentaarisia koska pienet karvaiset eläimet puuhailevat niissä ilman ihmisen myötävaikutusta.
- Sami Ö
hiski.k kirjoitti:
Kyseenalaiset chihuahuavideot ovat puhtaasti dokumentaarisia koska pienet karvaiset eläimet puuhailevat niissä ilman ihmisen myötävaikutusta.
Selvää K-18 tavaraa, kuten pitäisi olla televisionkin luontodokumenttien. Minua suuresti inhoittaa se eläimellinen seksi, jota luontoelokuvat tarjoilevat normaalina käyttäytymisenä.
- huutis.
Sami Ö kirjoitti:
Selvää K-18 tavaraa, kuten pitäisi olla televisionkin luontodokumenttien. Minua suuresti inhoittaa se eläimellinen seksi, jota luontoelokuvat tarjoilevat normaalina käyttäytymisenä.
Miksei alaikäisille saisi näyttää kun eläimet sekstailevat? Eikö se muka ole eläinten normaalia käytöstä?
- Sami Ö
huutis. kirjoitti:
Miksei alaikäisille saisi näyttää kun eläimet sekstailevat? Eikö se muka ole eläinten normaalia käytöstä?
Miksi ihmisten seksi on lapsiltakielletympää?
Sami Ö kirjoitti:
Miksi ihmisten seksi on lapsiltakielletympää?
Ennen kuin Katso muuttui tissilehdeksi... Nämä huvittivat sen verran paljon että laitoin leikekirjaan.
Kaksi häntää (Suora linja, Katso 4/2003)
TV1:n Avara luonto: Lapin taika ‑ohjelma oli loistava kuvaus Suomen luonnosta. Sitä katsoivat myös pienet lapset. Mutta miksi ihmeessä pitää näyttää eläinten parittelukohtauksia ja erektiossa olevaa poron elintä – eikö tuota seksiä näytetä muutenkin jo ihan tarpeeksi? Kaiken huipuksi pieni poikani kysyi että "isi, miksi porolla on kaksi häntää". Olisiko ohjelmassa vähän siistimistä?
Isi Hankasalmelta
Luonto-ohjelmista (Suora linja, Katso 6/2003)
Isi Hankasalmelta kysyy miksi näytetään eläinten parittelua vaikka seksiä on muuallakin, kun poikakin kysyy miksi porolla on kaksi häntää. Oi voi! Luontoseksi on ihan eri asia kuin viihdesarjaseksi ja kiima paritteluineen on olennainen osa eläinten elämää. Kai sille pikku kyselijälle voi sanoa, että tuo tuossa mahan alla on kikkeli eikä häntä!
Markku Varis & pesue, Helsinki
- ilkimyksen esi-isä
Kanadan inuiitithan ovat risteytelleet vetokoiriaan susien kanssa.
Hiski, m i t ä sinä vehtaat sen 5 B 12:n schäfertytön kanssa... Mitä? Rembrandtin etsauksia? No perhana, niinpäs onkin.
M i t ä? Pumpulihäntäkaniinia ja suolapähkinöitä? Selvä, minä tuon ginger alea.
http://annamilo.files.wordpress.com/2012/11/biscuit-smiling.jpg- ilkimyksen esi-isä
Toni, saat kysyä Reinikaiselta ja Päliköltä ja Puolimatkaltakin ellei oma tietosi riitä. Entä missä viipyvät JC, Jaakob ja muut kreationistisen eläintieteen asiantuntijat?
- ilkimyksen esi-isä
Oli tietysti etukäteen selvää, ettei kretuilta tule löytymään tähänkään kysymykseen järkevää vastausta.
Ehkä kreationistisen kokeellisen tieteen suorittava osasto on parhaillaan kysymyksen kimpussa? Lienevät jossain pensaskoiran kohdalla.
Kreationistisen kokeellisen tieteen suorittavalle osastolle tiedoksi, että juottamalla elukat känniin, niin tapahtuma nopeutuu huomattavasti, kun hidas "vuh vuh nif nif nif" -flirttailu jää pois.
Nostetaanpa aihetta ylemmäs...
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a8/Yawning_cat.jpg
Kuvan otti Hiski 23 millisekuntia ennen kuin heitti pähkinähiiren ja osui.xxxxx . Tätä ei kiistä yksikään evokki eikä kretu. Mutta voiko koiran risteyttää tuloksekkaasti myös harjasuden, ketun, pensaskoiran tai vuorisuden kanssa? xxxxx
En minä tiedä voiko ne risteyttää, eikä sillä tiedolla ole oleellista merkitystä.
Oleellista on tietää, että luonnossa tapahtuu rajallista lajinsisäistä muutosta (mikroevoluutio), mutta mikään laji ei voi muuttua kokonaan toiseksi, oman perusryhmän ulkopuoliseksi, lajiksi.
Missä kunkin perusryhmän raja kulkee, siitä ei aina ole tarkkaa tietoa, koska tiede on vajavaista.Mikä se perusryhmä on? Onko se sama vai eri kuin laji? Kielenkäytössänne siis.
>>Missä kunkin perusryhmän raja kulkee, siitä ei aina ole tarkkaa tietoa, koska tiede on vajavaista."En minä tiedä voiko ne risteyttää, eikä sillä tiedolla ole oleellista merkitystä."
Sillä olisi hyvinkin oleellinen merkitys sen selvittämisessä, pitävätkö kreationistien houreet paikkansa. Uskotko kenties sen yhden väitteeseen, että kissa ja leijona olisivat samaa lajia?
"Oleellista on tietää, että luonnossa tapahtuu rajallista lajinsisäistä muutosta (mikroevoluutio), mutta mikään laji ei voi muuttua kokonaan toiseksi, oman perusryhmän ulkopuoliseksi, lajiksi."
Sinun kuvaamanasi tuo on täysin epäoleellista, koska väitteesi ei pidä paikkansa - puhumattakaan siitä, ettet todennäköisesti kykene kertomaan mitä ad hoc -käsite 'perusryhmä' tällä kertaa tarkoittaa.
"Missä kunkin perusryhmän raja kulkee, siitä ei aina ole tarkkaa tietoa, koska tiede on vajavaista."
Siitä ei koskaan voi olla tarkkaa tietoa, koska biologiassa ei käytetä perusryhmä-sanaa. Muistathan myös "uskon"veljesiJC:n sanoneen, että lajirajar ovat useimmissa tapauksissa täysin selviä. Kuka tahansa erottaa hirven ja jäniksen... (vähät siitä että hirvi voidaan jakaa ainakin kahdeksi lajiksi ja jänislajeja taitaa olla parikymmentä...)
Sinun olisi kannattanut pysyä siellä Kellokoskella vähän kauemmin.
No, Toni?
- söin hänet
No?
- * bump *
* bump *
No?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi1423886Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla572764Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä682731Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi862510Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "342383SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past881568Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen
Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.1061529Kaste pelastaa ihmisen
Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm6411332Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.851275Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla
Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday1651187