Jää mielenkiintoiseksi nähdä, miten talouskriisin uhka vaikuttaa valtaapitävien puolueiden kannatukseen. etenkin sellaisen toteutuminen voisi teoriassa pudottaa sekä kokoomuksen että sdp:n suosiota dramaattisesti.
onko mahdollista, että marginaalisten, toistaiseksi vain muutamaa kunnallisvaltuustopaikkaa pitävien puolueiden joukosta, nousisi uusi 'jytky 2.0' ?
Itsenäisyyspuolue voisi olla mielenkiintoa herättävä vaihtoehto: varsinkin kun mennään kohti eurofederalismia, ja tie on nyt jo osoittautumassa suomen talouden kannalta takkuiseksi, onko mahdollista, että euroskeptisyys ja talousdemokratia saa uutta puhtia?
vai onko mahdollista, että mikäli ilmenee massatyöttömyyttä, jokin nationalistissävytteisempi puolue saisi alun? suomen sisun riveistä saattaisi astua kärkevämpiäkin tapauksia esille. vaikka liikehdintä ei tiettävästi ole aikeissa järjestäytyä polittiseksi puolueeksi, on sen jäseniä toki pyrkinyt valtuustoihin. järjestö taisi olla muutama vuotta sitten suponkin mielenkiinnon kohteena.
onko mahdollista, että marginaalisten, toistaiseksi vain muutamaa kunnallisvaltuustopaikkaa pitävien puolueiden joukosta, nousisi uusi 'jytky 2.0' ?
Itsenäisyyspuolue voisi olla mielenkiintoa herättävä vaihtoehto: varsinkin kun mennään kohti eurofederalismia, ja tie on nyt jo osoittautumassa suomen talouden kannalta takkuiseksi, onko mahdollista, että euroskeptisyys ja talousdemokratia saa uutta puhtia?
vai onko mahdollista, että mikäli ilmenee massatyöttömyyttä, jokin nationalistissävytteisempi puolue saisi alun? suomen sisun riveistä saattaisi astua kärkevämpiäkin tapauksia esille. vaikka liikehdintä ei tiettävästi ole aikeissa järjestäytyä polittiseksi puolueeksi, on sen jäseniä toki pyrkinyt valtuustoihin. järjestö taisi olla muutama vuotta sitten suponkin mielenkiinnon kohteena.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mielestäni maahan on muodostumassa uusi puolue. Se ei ole pienpuolueiden yhteenliittymä vaan kahden suuren. Sotaväen käyneet tietävät mitä tarkoittaa "koukkaus". Soini tekee "koukkausta" kaiken aikaa, hitaasti edeten pitkän kaaren kautta päämääräänsä. Kuunnelkaapas hänen mielipiteitään kokoomuksesta. Kun kannatus on hiipumassa, saa Soini haudata haaveensa pääministerin paikasta, mutta jos yhdytään kokoomuksen kanssa ja Stubb heitetään feissariksi kaduille, on puhjohtajan paikka auki.
Ihmisten äänestyskäyttäytyminen on kyllä aika outoa,olen jutellut
muutaman kanssa ja saanut sen käsityksen että monet äänestää
vastoin omia toiveitaan vain siksi että halutaan äänestää sitä
puoluetta joka saa edustajia eduskuntaan,onhan siinä tietenkin
se pointti että siellä ne asiat päätetään.
Toiset äänestää henkilöä vaikka puolue ajaisi ihan eri linjaa
mitä ehdokas puhuu,puolueen valtaa ei siis tunneta eikä ryhmäkuria.
Miksi äänestää puoluetta joka ei aja niitä asioita jotka olisi itselle
tärkeitä, sitä en käsitä, mutta monet näin toimivat
Pienituloinen äänestää kokoomusta tunteakseen itsensä rikkaaksi,
näin oletan, ja rahaa siihen kokoomuksen linjaan tarvitaankin,
ei köyhille.
Itselleni tärkeimpiä arvoja on oikeudenmukaisuus,en kadehdi
hyvätuloisia ihmisiä mikäli he tekevät työtä palkkansa eteen,
niinkuin joudun itsekin tekemään,
tyhjästä maksaminen on suuri vääryys (johtajien palkkiot,bonukset,
kultaiset kädenpuristukset, luontaisedut)
Maksettakoon työstä palkka työn vaativuuden mukaan, mutta
kaikki muu pois.
Oma puolueeni ajaa näitä asioita ja se saa ääneni vaikka ei saisi
yhtään edustajaa eduskuntaan,mutta silloin olen äänestänyt
omien arvojeni mukaan, niiden tärkeimpien, katso siis.
Itsenäisyyspuolueen suuri kummikeräys eduskuntavaaleihin 2015
Tule mukaan takaamaan suuri voitto koko Suomelle: lue lisää
Ohjelmat
Itsenäisyyspuolueen tavoiteohjelma
Kaikkien pärjääminen harvoja hyödyttävän kilpailun edelle
Oikeudenmukainen ja turvallinen yhteiskunta, jossa ihmiset voivat hyvin, voidaan rakentaa aidon kansanvallan ja valtiollisen itsenäisyyden perustalle. Itsenäinen, EU:sta eronnut Suomi voi tehdä aitoa kansainvälistä yhteistyötä paremmin kuin nykyinen alistettu EU-Suomi. Suomen oikea turvallisuusratkaisu on puolueettomuuspolitiikka sekä pysyminen erossa Natosta ja EU:n sotilasliittokehityksestä. Talous ja markkinat on alistettava palvelemaan ihmistä. On pyrittävä löytämään tasapaino ihmisen tarpeiden ja luonnon kestokyvyn välille.
1. Erotaan EU:sta ja eurosta, sillä Suomi pärjää paremmin itsenäisenä maana EU:n ulkopuolella
http://ipu.fi/tietoja-2/toinen-sivu/
.
IPU:n ohjelma kuulostaa korviini järkevältä.
Mainittakoon että se mitä ohjelmassa mainitaan peruspalveluiden yksityistämisenä eli ns. amerikkalainen malli... niin tuo painostus pitää paikkansa.
USA yleensä pyrkii ajamaan teollisuus- ja palvelujättiensä etuja solmimalla monimutkaisia vapaakauppasopimuksia, joiden pykäliin sisältyy rivien välissä ehdoton velvollisuus kilpailuttaa palvelut. Viimeisin näistä on TTIP, josta käydään neuvotteluja valitettavasti salaa Brysselissä. EU on periaatteessa taivaanlahja USA:lle, koska se voi keskittää lobbauksensa useamman jäsenvaltion sijaan vain Brysseliin eli yhteen EU-parlamenttiin ja EU:n komissioihin.
On mielestäni kohtuullista arvioida, sotiiko käytäntö mahdollisesti Suomen perustuslakia vastaan, jos Suomen sisä- ja talouspoliittiset linjaukset tehdään vieraan valtion maaperällä.
Otetaan teoriassa tavoitteeksi tehdä IPU:sta parlamenttipuolue, joka saa väh. 2-3 jäsentä läpi.
Tuo vaatisi taitavasti koordinoitua ja ajoitettua mainontaa... esim kannattajajoukkoja täytyy alkaa kerryttää sosiaalisen median turvin ja samalla yrittää kerryttää kampanjalahjoja.
Jos tavoitteeksi otetaan eroaminen EU:sta, niin se vaatisi asianmukaiset simulaatiot ja kuluarviot. Vaikka alkuvaiheessa ero olisi hieman tappiollista, niiin se tulee myöntää rehellisesti mutta samalla tehdä selväksi, että Suomella on mahdollisuudet käydä bilateraalista kauppaa haluamallaan tavalla.
Eron laajemman hyväksynnän saaminen vaatisi myös jonkinlaisen vyöryn alullepanijan, eli samanaikaisen itsenäisyyskampanjan toisessa EU-valtiossa.
Sillä on merkitystä, millä pitäjillä ja millä toreilla käy jututtamassa ihmisiä. Iäkkäämpi väestö on usein skeptisempää nykypäiväisen liittovaltiofederalismin ja suomalaisten itsemääräämisoikeuden suhteen.
Minusta on jotenkin surullista, että persut on nykypäivän standardi EU-kriittisyydelle, koska puolue on kotimaanpolitiikalle samaa mitä talvivaara on sijoittajalle: tyhjä arpa.
Mikäli puolue saisi mediahuomiota ja jopa yksittäisiä edustajia eduskuntaan, on mielestäni vielä aikaista luvata eroa EU:sta. Prosessi on pitkä ja tie takkuinen, ja jos siinä epäonnistuu, tekee se hallaa puolueen jatkomenestykselle. Kriittisyys ja kriittinen kasvatus on sen sijaan hyvä tapa lähtee liikkeelle ja enemmän tulisi keskittyäkin Suomelle epäedullisten, EU:ssa ilman Suomen konsultaatiota lobattujen "kauppasopimusten" torjuntaan.
" Maailman Meno" on luisunut ja enenevässä määrin luisumassa ylikansallisten rosvojoukkojen "taskuihin". Ns. länsimaita kohtaa ennen näkemätön loppu ja pian, vaikka aloittaisimme vastatoimet tänään. Vastatoimiksi ei riitä mitkään vaalitulokset, joilla ei oikeasti ole mitään merkitystä, vaikka tulisi minkälainen "paukku housuihin"
Autop....ttajatkin parkeeraavat autonsa ihan vääriin paikkoihin, menee hyvät jytkyt ihan hukkaan.
Jäsenyys EU:ssa on ristiriidassa myös perustuslain toisen pykälän kanssa,
jonka mukaan ylin valta tässä maassa kuuluu Suomen kansalle.
EU-Suomessa ylin valta kuuluu EU:n toimielimille kaikissa EU:lle kuuluvissa
asioissa. Ja niitä asioita on yhä enemmän.
EU-jäsenyys toteutettiin maamme perustuslakia rikkoen. Markka vaihdettiin
euroksi maamme perustuslakia rikkoen. EU:n perustuslaki, Lissabonin
sopimus hyväksyttiin myös perustuslakimme vastaisesti. Näitä laittomuuksia
ei muuteta miksikään kirjaamalla EU-jäsenyys perustuslakiin.
http://anttipesonen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/86363-eu-jasenyys-pysyy-laittomana-vaikka-se-kirjataan-perustuslakiin
__________________________________________
Eduskunta voi tehdä päätöksen EU;sta eroamisesta,
on kansan asia äänestää eduskuntaan puolueet jotka eroa
haluaa tai edes hyväksyy eron.
Kaikkien eroa haluavien pitäisi nyt yhdessä tehdä kampanjaa
eron puolesta,erityisesti siitä että ero on mahdollinen ja se
on kirjattu sopimukseen. Näin se käy,
_______________________
Voiko EU:sta erota?
Lissabonin sopimuksen mukaan “Jokainen jäsenvaltio voi päättää erota Euroopan unionista valtiosääntönsä mukaisesti”.
Jäsenvaltion tulee ilmoittaa eroaikomuksestaan Eurooppa-neuvostolle, joka ottaa ilmoituksen käsiteltäväkseen. Sen jälkeen EU neuvottelee jäsenvaltion kanssa eroamismenettelyistä ja myöhemmistä suhteista unioniin. Ellei eroamissopimusta saada aikaan, tulee ero voimaan kahden vuoden kuluttua eroilmoituksesta.
Mikään jäsenvaltio ei ole eronnut unionista. Tanskalle kuuluva Grönlanti erosi unionista vuonna 1979 kansanäänestyksellä ja myös Färsaaret ovat jättäytyneet unionin ulkopuolelle.
http://eurooppatiedotus.fi/public/default.aspx?contentid=92968&contentlan=1&culture=fi-FI#Voiko EU:sta erota?
Yksi kipinä EU-kriittisten puolueiden lujittumiselle ja rohkaistumiselle voisi potentiaalisesti olla, jos Skotlanti eroaa Briteistä. Samallahan se teoriassa joutuu eroamaan EU:sta, ja luulenpa että yksi syvemmistä motiiveista itsenäisyyshankkeelle onkin juuri Englannin saneluvallasta irtaantuminen.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/70996-ylen-gallup-povaa-yllatysta-kuten-perussuomalaiset-aikoinaan
than???27.8.2014 11:220
Kaikkien pärjääminen harvoja hyödyttävän kilpailun edelle
1. Erotaan EU:sta ja eurosta, sillä Suomi pärjää paremmin itsenäisenä maana EU:n ulkopuolella
2. Näennäisdemokratiasta kansalaisten valtioon – sitovat kansanäänestykset käyttöön
3. Nato-jäsenyys on torjuttava
4. Rahan hallinta kuuluu valtiolle
5. Työttömyyteen ja alueelliseen eriarvoisuuteen on vastattava tosissaan
6. Peruspalvelut on turvattava kaikille koko maassa
7. Perustulo käyttöön, verotus ja tulonjako oikeudenmukaisemmaksi
8. Maahanmuuttoon oikeutta ja kohtuutta
9. On siirryttävä kotimaiseen uusiutuvaan energiaan
10. Puhdas kotimainen ruoka on perusoikeus
11. Tavoitteeksi tasapaino ihmisen ja luonnon välillä
http://ipu.fi/tietoja-2/toinen-sivu/ipun-tavoiteohjelma-2011/
_______________________________________________
Jos näistä osaakaan kannatat niin tiedät ketä äänestää.
Itse hoitaisin tuon kohta 8, viemällä apua, en tuomalla ihmisiä,
mutta muuten,
Lipposen II hallitus oli Suomen tasavallan 67. hallitus, niin sanottu sateenkaarihallitus, jonka muodostivat SDP, Kokoomus, RKP, Vasemmistoliitto ja Vihreä liitto. Hallitus muodostettiin 1999 eduskuntavaalien tuloksen perusteella ja hallitus toimi 15. huhtikuuta 1999 – 17. huhtikuuta 2003. Hallituskoalitio muodosti enemmistöhallituksen. Se toimi 1 464 päivää eli täyden toimikauden. Vihreä liitto jätti hallituksen 31. toukokuuta 2002 protestina päätökselle uuden ydinvoimalan (Olkiluoto 3) rakentamisesta.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Lipposen_II_hallitus
Enemmistö, 57 prosenttia, kuitenkin vastustaa Nato-jäsenyyttä. Kannastaan epävarmoja on 17 prosenttia.
http://www.hs.fi/kotimaa/Naton kannatus noussut Suomessa samalle tasolle kuin Georgian sodan jälkeen/a1409035871449
http://www.hs.fi/kotimaa/Suomen Nato-sopimuksen ajoitus on näyttävä aikaa olisi ollut vielä kaksi vuotta/a1409122336563
Kiirettä ei vielä olisi ollut. Sopimisille oli takaraja vuonna 2016.
Suomi ja Ruotsi ovat sopineet yhteisestä aikataulusta, ja Ruotsin hallitus päättää asiasta tänään torstaina.
Suomessa päätös yhteisymmärryspöytäkirjan allekirjoittamisesta tehtiin viime viikolla tasavallan presidentin ja valtioneuvoston ulko- ja turvallisuuspoliittisen ministerivaliokunnan eli utvan kokouksessa.
___________________________________________________
Hallitus on Kansallisen Kokoomuksen, Suomen Sosialidemokraattisen Puolueen, Ruotsalaisen kansanpuolueen, Vihreän liiton ja Suomen Kristillisdemokraattien muodostama enemmistöhallitus. Ministereitä hallituksessa on 17.
http://valtioneuvosto.fi/hallitus/fi.jsp
________________________________
Ulko- ja turvallisuuspoliittisen ministerivaliokunnan ja tasavallan presidentin yhteinen kokous
Kokoonpano
Pääministeri Alexander Stubb, puheenjohtaja
Valtiovarainministeri Antti Rinne
Ulkoasiainministeri Erkki Tuomioja
Eurooppa- ja ulkomaankauppaministeri Lenita Toivakka
Kehitysministeri Pekka Haavisto
Sisäministeri Päivi Räsänen
Puolustusministeri Carl Haglund
http://valtioneuvosto.fi/hallitus/ministerivaliokunnat/fi.jsp
Mikään muista ja muusta niin väliä itsekkyyden mukaisetsi toimiva / vaikuttava PUOlLUE, ei nnouse kuin vain tuomiokseen. Syystä kun kaikki vääryys on syntiä, siktä kaikile pahaksi / kärsimyksiksi ja valtaviksi turhiksi menetyksiksi seuraamusten SYYTÄ. = Laittomuutta. Sitä kaikille pahaksi "pirun" hyväksi ja puolesta kullekin tuomioksi touhua ja politkkaa. Sitä kaikille hyväksi Laillisen, Totuuteen perustuvan Oikeuden VASTAISUUTTA.
Nyt näyttää skotit kallistuvan enemmän itsenäisyyden puoleen. Jos itsenäisyyden kannattajat voittavat äänestyksessä - voi se olla valtava käännekohta koko liittofederalismiaatteelle, ja antaa lisäpontta esim IPU:lle tulevissa vaaleissa.
Salmond on esittänyt yhdeksi perusteeksi eroamiselle sen, että Cameronin hallitus on uhannut järjestää kansanäänestyksen EU-jäsenyyden jatkamisesta. On takuuvarmaa että tällaista kyselyä ei ole tulossa, ja jäävät vain lupausten tasolle, jotta nationalistishenkiseltä UKIP:lta vedettäisiin vähän mattoa alta.
On myös vaikea sulattaa, että Salmond aidosti pitäisi EU:ta taloudellisesti järkevänä vaihtoehtona muuten hyvinkin potentiaalisesti Norjan kaltaiselle valtiontaloudelle. Puheilla pyritään todennäköisesti tyynnyttämään vihaa Brysselissä.
Blogissa joitain tulkintoja ja kommenteissa lisää.
"Iso-Britannia hajoamassa oikeistolaiseen politiikkaansa
Gallupien mukaan ensimmäistä kertaa skotlantilaisten enemmistö kannattaa eroa Iso-Britanniasta, Skotlannin julistautumista itsenäiseksi valtioksi."
http://jirinieminen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/175484-iso-britannia-hajoamassa-oikeistolaiseen-politiikkaansa