Kiinteistöveroa, vaikkei talo ole oma

talousdemokratiaa

Oletteko ajatelleet, miten epäreilua on se, että kun ostaa pankkilainalla omakotitalon, kiinteistöveroa aletaan heti periä täysimääräisenä kiinteistön arvosta, vuosittain, ja vaikka pankki omistaisi vielä suurimman osan talosta, lainanottaja maksaa kiinteistöveron yksin. Olisi reilumpaa, että lainanottaja maksaa kiinteistöverosta sen osan, minkä hän talosta omistaa, ja pankki maksaisi loput. Tämä motivoisi pankkia auttamaan asiakkaitaan saamaan lainansa pian maksettua, eli ne eivät enää lainaisi niille, jotka todennäköisesti joutuvat maksuvaikeuksiin.

Tässäkin asiassa köyhempiä kohdellaan eriarvoisesti, koska hän joutuu maksamaan prosentuaalisesti suurempaa kiinteistöveroa, ja voi kuitenkin vielä menettää kotinsa, koska pankki omistaa suuren tai suurimman osan taloa. Samoin kaikki muut verot ja pakkomaksut; köyhemmän kukkarossa ne tuntuvat enemmän, ovat suurempi vero prosentteina kuin rikkaalle. On auton rekisteröinti- ja vakuutusmaksut, polttoainevero, alvi lähes kaikessa, mitä ostat, ja tietysti tulovero, jopa työmarkkinatuesta.

6

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitäs

      ostit

    • Kyllähän se velallinen sen omistaa, pankilla vain on mahdollisuus realisoida se jos velat jättää maksamatta. Tosin samalla tavalla velatonkin omaisuus voidaan realisoida jos velkaantuu eikä maksa velkojaan, joten missä ongelma??

    • Punkki ei omistaa

      Just noin. Ei pankki omistaa mitään talossasi, siis k-vero on maksettava täysimääräisenä ja se on reilua.

    • hmmm....

      Kiinteistö veron kun maksaa niin on sentään hallintaoikeus ja saa asua siinä. Varainsiirtoveroa kaksiin viime vuonna 17,000 euroa siitä että osti n talon.

    • hmmm....

      Kiinteistö veron kun maksaa niin on sentään hallintaoikeus ja saa asua siinä. Varainsiirtoveroa kaksiin viime vuonna 17,000 euroa siitä että osti n talon.

    • jaA

      Jaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      187
      1294
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      832
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      50
      701
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      249
      604
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      580
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      52
      552
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      550
    Aihe