Niin, että mitähän ötököitä olisi paras syöttää pienille sisiliskoille?
Millä voi ruokkia
7
463
Vastaukset
..ovat rauhoitettuja eikä niitä saa ottaa "lemmikeiksi". Näin ollen sinun ei tarvitse miettiä, mikä olisi sopivaa ruokaa niille. Sisiliskon pyydytäminen on väärin ja samalla myös RIKOS. Jos sinulla suomalainen sisilisko on, palauta se HETI luontoon!! Ehkäpä se ehtii vielä löytämään itselleen talvehtimis paikan.
- draco-
oon kuullu että on olemassa myös lemmikki sisiliskoja...
- sisilisko
draco- kirjoitti:
oon kuullu että on olemassa myös lemmikki sisiliskoja...
Eli on olemassa esimerkiksi sellainen terraariossa pidettävä laji, kuin Ripsusisilisko (Acanthodactylus)
Ripsusisiliskojen suku Acanthodactylus kuuluu liskojen alalahkoon (Sauria) ja
sisiliskojen heimoon (Lacertidae).
Sukuun kuuluu yli 30 lajia
- kopioitu Marika Rökmanin sivuilta -
Mutta jos tuollaisen hankkii kasvattajalta tai liikkeestä, saa varmasti ruokintaohjeet mukaan.
SYÖVÄT siis HYÖNTEISIÄ draco- kirjoitti:
oon kuullu että on olemassa myös lemmikki sisiliskoja...
siksipä puhuinkin viestissäni SUOMALAISESTA sisiliskosta. Rauhoittamattomia sisiliskoja tosiaan on terraarioissa.
- A.K.
opossu kirjoitti:
siksipä puhuinkin viestissäni SUOMALAISESTA sisiliskosta. Rauhoittamattomia sisiliskoja tosiaan on terraarioissa.
Ja puheenaiheen vedit omasta päästäsi - et viestistäni. Vastata et kuitenkaan osannut kysymykseeni.
Tähänkin voi vain todeta vanhalla viisaudella:
"Usein ne höpöttävät eniten, jotka tietävät asiasta vähiten".
Ja jollekin siinä vastaisin, että monilta harrastajilta saa hyviä ruokintavinkkejä, joita ei myyjältä aina saa. - liskoilija
A.K. kirjoitti:
Ja puheenaiheen vedit omasta päästäsi - et viestistäni. Vastata et kuitenkaan osannut kysymykseeni.
Tähänkin voi vain todeta vanhalla viisaudella:
"Usein ne höpöttävät eniten, jotka tietävät asiasta vähiten".
Ja jollekin siinä vastaisin, että monilta harrastajilta saa hyviä ruokintavinkkejä, joita ei myyjältä aina saa.Pakkohan tähän on vastata.
Alkuperäisen tekstin kirjoittaja( A.K ) voisi tarkentaa " sisiliskon " nimeä,esim. lat.kielinen nimi, eikä vain mainita sisilisko( voi tulla väärin käsityksiä, kuten tuli). Itsekkin käsitin sinulla olevan suomen luonnosta pyydystettyjä eläimiä, jotka tosiaan ovat rauhoitettuja.
Hyviä ruoka vinkkejä löydät kyseisen lajin sivuilta, joita varmasti löytyy googlen haulla tai mene herppi.net osoitteeseen kyselee ja tutkimaan.
Enpä vastannut minäkään kysymykseesi... - ^^''
No miksei saisi? Samahan se on joillakin ulkomaanliskoilla että niiltä on riistetty vapaus ja sama vankeus niilläkin. Vaikka ne oliskin vankeudessa syntynyt. Tiiän ettet kumminkaan mitään pahaa tahdo, kerrankun susta on paras että ne on luonnossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943839Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512712Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741290Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151230Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101149- 46934
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019920- 40835
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt211800Kyllä oli tuas maukkaan näköinen herkkupöytä
Mehta Manin uudenvuoden vastaanottajaisissa: kaöjoo ja nakkia ainakin. Savukallookin tais olla ja sinkkua54668