Olen nyt armeijassa ja mieleni tekisi siirtyä siviilipalvelukseen.
Käsitykseni mukaan armeijasta lähtiessäni, postitetaantarvittavat paperit siviilipalvelukeskukselle, mistä ne tulevat minulle n. 2-4 viikon kuluessa. Tämän jälkeen ilmoittaudutaan siviilipalveluksen kurssille, mikä alkaa x ajan päästä.
Kysymykseni onkin, mitä kautta ja mitä tukea saan tälle ajalle, joka kestää lähdöstäni armeijasta, siviilipalveluksen alkuun?
Toimeentulo armeijasta sivariin ajalle.
4
158
Vastaukset
- valionjuusto on hyvä
KELA.sta toimeentulotukea tai menet töihin, jos saat töitä, tai harkitset edelleen voisitko suorittaa intin loppuun vaikka aseettomana palveluksena, tai jos ei pää kestä niin vain keskeytät sen.
Mikäs pakko sitä on sivariin mennä jos ei armeijaakaan pysty käymään.
Säästää yhteiskunnan resursseja kun jos velvollisuus ei kiinnosta ni skippaa koko jutun.
Toisaalta asioita voi joskus miettiä siltäkin kannalta että antaa mennä vain.
Paljonko on armeija palvelusta vielä jäljellä?- Tietämätön
En ole palvelusta käynyt vielä pitkälti, vasta reilu viitisen viikkoa.
Syynä sivariin siirtymiselle ei ole kohdallani pään hajoamisessa tai etiikoissa. Sain hommattua loukkaantumisen, jonka seurauksena vaihtoehdot palvelun lykkäys tai sivariin meno, valitsen jälkimmäisen.
Töitä on alallani saatavilla kyllä. Hankalaa se on kuitenkin saada töitä, kun en pysty lupaamaan työnantajalle kuinka pitkään voin olla töissä (en tiedä koska sivari alkaa?).
Minun täytynee siis käydä KELAN ovia kolkuttelemassa. - valionjuusto on hyvä
Tietämätön kirjoitti:
En ole palvelusta käynyt vielä pitkälti, vasta reilu viitisen viikkoa.
Syynä sivariin siirtymiselle ei ole kohdallani pään hajoamisessa tai etiikoissa. Sain hommattua loukkaantumisen, jonka seurauksena vaihtoehdot palvelun lykkäys tai sivariin meno, valitsen jälkimmäisen.
Töitä on alallani saatavilla kyllä. Hankalaa se on kuitenkin saada töitä, kun en pysty lupaamaan työnantajalle kuinka pitkään voin olla töissä (en tiedä koska sivari alkaa?).
Minun täytynee siis käydä KELAN ovia kolkuttelemassa.et siis saisi terveysperusteista c-paperia eli vapautusta rauhanajan palveluksesta?
Jos et niin sitten sivariin ja palveluspaikkaa miettimään tosin sielläkin saattaa aika tulla pitkäksi kun on tämä lama nyt menossa ja kunnat ja seurakunnat ja järjestöt voi vähemmät ottaa sivareita töihin.
Ja ei se lykkäyskään huono vaihtoehto ole, siinä mielessä että maailma muuttuu vuodessa melko paljon, että ei sitä välttämättä enää joudu armeijaan enää vuonna 2015...
Mutta toki teet niin kuin parhaaksi näet.
God Bless.
- rfdsff
Olet ihan yhtälailla työtön jos olit työtön myös ennen asepalveluksen alkua. Ilmottaudut vain työttömäksi ja alat luonnollisesti hakemaan töitä. Aika vaikeaa tosin voi olla kun et tiedä milloin siviilipalveluksesi alkaa. Tosin ei sinun tarvitse mainita siviilipalveluksen alkamisesta ellei siitä erikseen kysytä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1622569Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait208701Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658