USA VETÄÄ KOKO MAAILMANTALOUDEN SUOHON

Aikooko velkainen USA vetää muutkin mukanaan ja pysäyttää koko maailmantalouden?

"Velkavaroitus Kiinasta: Yhdysvallat ei selviä"
http://www.taloussanomat.fi/jan-hurri/2013/10/20/velkavaroitus-kiinasta-yhdysvallat-ei-selvia/201314542/12
1071
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat
  • No nysse on sit tos kellossaki tullu vissii yläraja vastaa ku mullei näy siin mitää!? :D

    Äänestä

Täh!?
Onks Kiinalla VAAN 1 000 mrd eestä USAn vessapapereita!?! :/ Mä oon aina olettanu et ois jooa paljo enemmänki? Ku eks se kokonaisvelka ollu kuitenki siel jossai 16 000 mrd hujakoilla?

Ja toihan nyt on ollu jo PITKÄÄ täys selviö ettei USA selviä nois veloistaan IKINÄ!? :/

Nyt jää enää nähtäväks, et MITEN se ei selviä?
Sanooko piut-paut velkojilleen, ja defaulttaa ittesä? (Jollon KAIKKI, varsinki Kiina, suuttuu!)
Alkaako painaa rahaa oikee urakalla? (Jolloin sijottajat suuttuu!)
Vai nostaako verot iha htin ylös? (Jolloin kansalaiset suuttuu!)

Ja kaikissa tapauksissa pörssikurssit tulee alas ku lehmän häntä, jolloin kaikki ulkomaalasetkin suuttuu!

Että näin! :/

Ja Suomen taloutta sit viel johdetaan suoho ihan ton saman ämeriigän-meiningin mukaan!? :/

Että näin meillä! :/

Äänestä
  • Siinä olisi kapitalismin loppu, eiköhän se ollut 2008 hiuskarvan varassa, korttitalon romahtaminen.

    USA:n talous on siinä jamassa, että todellisen sodan uhka häilyy ilmassa.
    Ydinaseet on ainut este ainakin toistaiseksi.

    Äänestä

  • JOO..mutta eikös Amerikka ole sitten sosialistinen yhteiskunta kun sen julkinen "sektori" eli velka paisuu kaiken aikaa...=velkaelvytystä!

    Äänestä

Usan miljardöörit ja miljonäärit maksavat halutessaan valtion velan pois taskurahoistaan.

USA laittamalla vain setelikoneet käyntiin maksaa hetkessä kaikki velkansa.

Äänestä

Usa on jo vuosikymmeniä käyttänyt maailman muita maita hyväkseen. Meidän sinisilmäiset Usan nuolijat hallituksessa eivät vain tajua. Heistä on hienoa, kun obama tervehtii.

Äänestä

Nuita USAn "vessapapereita" on Japanilla yhtä paljon kuin Kiinalla eikä ne siihen lopu.

Koskahan USAssa aletaan tehdä töitä?

Nythän työt tekee Kiinalaiset ja rahakin tulee sieltä... USA elää velaksi.

Äänestä

USA maailman suurin talous ja maailman parhaiten tuottava valtio

USA ssa on tosi kiivas työtahti ja siellä tehdään aivan mitä vain.

USA pyörittää maailman taloutta, koska ostaa myös paljon ulkomailta - tosin kuin Kiina tai Saksa tai Japani,

USA ssa maailman parhaat palkat, joten töissä olevilla on varaa kuluttaa ja siksi hankkivat niin paljon itselleen.

Äänestä
  • Hei Stubbi! Kiva, ku pääsit tännekin kirjoittelee etkä vaan sinne twitteriin visertele.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


*PRESS* kirjoitti:

Aikooko velkainen USA vetää muutkin mukanaan ja pysäyttää koko maailmantalouden?

"Velkavaroitus Kiinasta: Yhdysvallat ei selviä"
http://www.taloussanomat.fi/jan-hurri/2013/10/20/velkavaroitus-kiinasta-yhdysvallat-ei-selvia/201314542/12

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu