Paljolla saa myydä?

hilima1

Paljolla saa myydä kirppiksellä tavaraa vuodessa jottai ei tarvii maksaa veroja? Tietääkö kukaan?
Entä Onko laillista tilata ulkomailta pientä tavaraa ja myydä niitä eteenpäin kirpputorilla?

4

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4+17

      kirpputorimyyntiä verotetaan harvoin, koska kirpputorimyynnissä syntyy harvoin voittoa, koska ideana on myydä itselle tarpeettomia tavaroita. eli myyt niitä halvemmalla hinnalla kuin olet niistä aikoinasi kaupasta ostaessasi maksanut. periaatteessa täten voit myydä omia tavaroitasi rajattomasti.

      mutta jos ostat tavaraa myyntitarkoitukseen (jobbaus) eli ostat halvalla ja myyt kalliimmalla, maksat myyntivoitosta aina veron. kun myynti ylittää 8500e vuodessa on lisäksi alv-velvollinen. myytävät tavarat voit tietenkin hankkia myös ulkomailta.

      • kirpputorimyynti

        "Kirpputorimyynti ja verotus

        Verohallinnon tiedote, 13.9.2013

        Tavanomaista koti-irtaimistoa voi myydä verottomasti, jos myynnistä yhteensä saadut voitot ovat enintään 5 000 euroa.

        Käytännössä oman tai perheen käytössä olleen tavanomaisen koti-irtaimiston myynnistä saatuja myyntivoittoja verotetaan harvoin, koska tavaran ostohinta on yleensä ollut suurempi kuin myyntihinta.

        Muu kuin tavanomainen koti-irtaimisto

        Muun omaisuuden kirpputorimyynnistä mahdollisesti saadut myyntivoitot verotetaan, jos niiden yhteenlasketut myyntihinnat ovat yli 1 000 euroa.

        Kotitalouden käytössä ja omistuksessa olevat autot, veneet ja sijoituskohteet eivät ole tavanomaista koti-irtaimistoa. Niistä saadut myyntivoitot verotetaan pääomatulona.

        Jatkuva tavaroiden myynti

        Jos uutta tai vanhaa tavaraa myydään ja ostetaan säännöllisesti ja ansaintatarkoituksessa, saadut myyntivoitot ovat verotettavaa tuloa. Ilmoita tulot veroilmoituksella. Myös arvonlisäverovelvollisuus voi tulla kyseeseen, jos myynnin määrä ylittää 8 500 euroa vuodessa"

        http://www.vero.fi/fi-FI/Tietoa_Verohallinnosta/Tiedotteet/Kirpputorimyynti_ja_verotus


    • hilima1

      Palasin tähän. Mun täytyy pitää myyntiä alhaalla ettei se ylitä 8500 vuodessa...
      Harmi kun mä en ymmärrä näistä mitään.

    • JOBBARIKO?

      Mä oon tällänen tavallinen kirppismyyjä,ja laskeskelin että myyntini viime vuonna on ollut n.2800e-pöytävuokrat.Ihan harrastuspohjalta,ostan aina kun halvalla saan,ja myyn pienellä voitolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      126
      1882
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1660
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      54
      1243
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      52
      1121
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      988
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      883
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      876
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      810
    9. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      38
      807
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe