Taitaa tulla puheenvuoroja sekä puolesta että vastaan.
Veikkaan silti että enemmistö haluaisi separatistit pois Suomesta, erityisesti
vaaralliset separatistit.
Veikkaan silti että enemmistö haluaisi separatistit pois Suomesta, erityisesti
vaaralliset separatistit.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Olisi jo korkea aika koota ryssät keskitysleirille. Honkajoki voisi olla logistisesti hyvä paikka.
TAI ULOS.
Niin se menee kaikille, myös separatisteille.
Meillä suomessa separatisteja ovat vain ahvenanmaalaiset. Koetapas ajaa heidät pois kotoaan, niin huomaat että koko Ahvenanmaa on kohta osa Ruotsia tai itsenäinen.
Porvarien aivopesuu toimii. Näin se on. Suomi on silti vielä ihan kohtuullinen maa asua, mutta paremmaksi kaikille sen saisi helposti. Kun totuuksia kerrottaisiin ääneen, toki nuo helvetin kuristavat suurvallat, joten pysyn politiikan ulkopuolella. Tähänkin olisi ratkaisu noituuden hyötykäytössä. Minä en ole vain näiden vasta-aivopesemä,vaan myös "kuun pimeän puolen"..
https://www.youtube.com/watch?v=ymXPB3VlAOM
Älä tuhlaa paukkuja tällä palstalla, tai selitä hyvin selkeästi mitä tarkoitat. 90 % ei tajua, että separatisti sana tulee separate, erottua sanasta, joten eivät ymmärrä että Suomessa se sopii vain Ahvenanmaalaisiin, ei suinkaan ulkomaalaisiin.
Ahvenenmaalaiset haluaa vain Ahvenemaan, mutta ryssät liittää koko Suomen venäjään ja islamistit islamistiseen valtioon. Pois vaan kaikki, hurrit saa vaikka itsenäistyä, halvemmaksi tulisi.
Eiku kyl tääl on separatistei PALJO enemmä!!
Kaikki EUlle itsenäisyytemme antavat! :/
Tarkoitatko että ne jotka haluavat erottaa Suomen Venäjästä pitäisi poistaa Suomesta? Mielestäni olet mahdollisesti aikaasi edellä, vähintään kaksi askelta.
... Tai sit sata vuotta jälessä? :P
Kyllähän tuo hyvää tekisi
Kyllä me olemme ajasta riippumatta oleellinen osa Venäjää.On aivan turhaa ja energian
haaskuuta luulla muuta.Paasikivi ja Kekkonen tämän ymmärsivät.
Keisari Putin ottaa vastaan KAIKKI evakkojätökset, jos maksamme vaikka 500 euroo päältä.....ja Suomi pelastuu!
Russakat pois Suomesta ennen kuin on liian myöhäistä.
Separatisteja ovat myös eri heimoja toistensa päälle usuttavat henkilöt. Ne, jotka ovat "ylpeitä omasta heimostaan" ! Kun kumartaa yhdelle, niin pyllistää toiselle.
Sellainen kansa, jolla ei ole keskinäistä luottamusta, on helppo vallata.
Siitä se alko kun siirtolaiset tulivat ja alkoivat separatismin.
500 000 laiskaa juoppoa muun väestön sekaan.
Sellainen kansa, jolla ei ole keskinäistä luottamusta, on helppo vallata.
Ennen talvisotaa olimme yhdistyneet jo.
Mutta nyt separatisteja on keskuudessamme paljon .
Tulivat suurisuiset "VAIN omasta heimostaan ylpeitä olevat"
tulivat afrikkalaiset
ja rantarosvot meillä on aina keskuudessamme.
Mitä separatisteja Suomessa muka on?
Eu ja nato myönteiset?
Piiritetty mies uhkaili poliiseja käynnissä olevalla moottorisahalla Lieksassa Pohjois-Karjalassa lauantaina.
Asuntoonsa Viekijärvellä lukittautunut mies saatiin lopulta otettua kiinni poliisikoiran avulla.
Ennen piiritystä miehen epäillään käyneen vahingoittamassa omaisuutta moottorisahalla, minkä jälkeen hän uhkasi poliisipartiota puukolla.
Asuntonsa ovelta mies kävi uhkailemassa poliiseja moottorisahan ja puukon lisäksi kirveellä.
Kiinni otetun epäillään syyllistyneen muun muassa virkamiehen väkivaltaiseen vastustamiseen.
STT
OK. Tuon voi lähettää Ukrainaan riehumaan. Itse voi valita sitten meneekö separatistien vai Porosenkon juntan puolelle.
perusvasuri, menee separatistien puolelle... paskaporukkaa.. hyikakkaahyiiiiiiiii
http://yle.fi/uutiset/venalaisia_voi_olla_suomessa_yhta_paljon_kuin_ruotsinkielisia_vuonna_2050/6638771
-Söderling ennustaa, että jossain vaiheessa nousee esiin myös keskustelu, pitääkö venäjästä tehdä virallinen vähemmistökieli.
Siinähän sitä sitten ollaan kommandopipoisia kansanäänestyksiä järjestelemässä, tana!
Kusessa ollaan, jos tahti ei ala muuttumaan.
Ja sehän ei muutu muuta kuin sitä väkisin muuttamalla.
Kärrätään rantaruotsalaiset Ahvenanmaalle ja julistetaan saari itsenäiseksi.
Hehän ovatkin kunnia kansalaisia
Mielipide: Tunnustan syrjäytyneeni vapaaehtoisesti
18.8.2014 7:51 53
HELSINGIN SANOMAT
Olen vapaaehtoisesti ja täysin omasta tahdostani syrjäytynyt.
Elän mieheni tuloilla, vaikka minulla on kaksi korkeakoulututkintoa. Kyllä, olen työelämään katkeroitunut maisteri.
Mikä ihme sai minut heittämään kaikki periaatteeni romukoppaan ja myymään sieluni syrjäytymiselle sekä näyttämään keskisormea työelämälle?
Olen lähettänyt yli 500 hakemusta alani työtehtäviin ympäri uljaan Suomen, tämän upean pahoinvointivaltion. Olen lähettänyt niitä kokoaikaisiin, osa-aikaisiin, toistaiseksi voimassa oleviin sekä määräaikaisiin työtehtäviin.
Mitä tämä on poikinut? Yhden määräaikaisen sijaisuuden sekä kuusi "Kiitos, mutta ei kiitos!" -vastausta. Kaikki muut, reippaasti yli 500 työnantajaa ja rekrytoijaa jättivät vastaamatta. Viesti oli selvä: taidoilleni ei ole tarvetta, olen hyödytön.
Joensuun yliopiston arvion mukaan (vuonna 2007) maisterin tutkinto maksoi keskimäärin 44 000 euroa. Minulla on maisterintutkinnon lisäksi toinen alempi korkeakoulututkinto. Sekin on maksanut paljon tälle yhteiskunnalle. Aivoni ovat siis aika hintavat, ja minuun on investoitu paljon.
Nykyään tuotan tälle yhteiskunnalle aikamoista tappiota, mutta siitä kukaan ei ole huolissaan. Varsin mielenkiintoista, eikö?
Jos minua ei sitoisi tähän maahan mikään, olisin äänestänyt jaloillani ja lähtenyt ulkomaille aikoja sitten. Siellä osaamistani varmasti arvostettaisiin.
Minun ei olisi tarvinnut katkeroitua työelämälle eikä minun olisi tarvinnut vapaaehtoisesti syrjäytyä.
Olisin voinut olla maailmalle hyödyksi. Olisin haistattanut tälle maalle pitkät, maalle, joka aivopesi minut uskomaan koulutuksen ihmeelliseen elämää parantavaan voimaan ja sen jälkeen raa'asti puukotti minua selkään.
Oman elämäni kautta olen huomannut, ettei työelämä tee ketään onnelliseksi, mutta ei tee kyllä syrjäytyminenkään.
Mietin, kuinka monta maisteria tarvitaan puhtaanapitoalalle. En tiedä, kelpaisinko sinnekään, olenhan kyseiselle alalle täysin epäpätevä.
Ehkä on parempi, että pysyn hiljaa omassa kodissani odottamassa sitä hetkeä, että puhelin soisi ja pääsisin työhaastatteluun. Että minut valittaisiin. Sitä tunnetta ei varmasti voita mikään.
Syrjäytynyt
Julkaisemme kirjoituksen
poikkeuksellisesti nimimerkillä.
Jaa artikkeli !
ajaa".
Niin se menee. Jos naapurit eivät elättäisi sinua, kyllä työ maistuisi. Keräisit vaikka käpyjä tai marjoja tai painuisit hevonvittuun töihin, jos naapurit eivät elättäisi sinua.
Tuossa on koko totuus, eikä paskanjauhamista.