Seinäjoki, Suomen turvallisin kaupunki

Monella mittarilla mitattuna Seinäjoki on Suomen turvallisin kaupunki. Seinäjokea turvallisempia ovat muutamat Etelä-Pohjanmaan ja ruotsinkielisen Pohjanmaan maalaiskunnat. Olenkin ihmetellyt miksi täällä maakunassa on niin hyvä asua.


http://www.iltasanomat.fi/asuminen/art-1288724550572.html
11242
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ei siis mikään ihme, että odotettavissa oleva elinikä on Etelä-Pohjamaalla Suomen korkein. Mutta piruvie, nuo rannikon ruotsinkieliset elävät vähän pitempään.

Äänestä

Työttömyys Suomen alhaisin. Itsemurhia vähiten. (suomenkieliset maakunnat)

Äänestä

kukahan noi tilastot tekee? olikohan niin että vaasa oli joku 226 ja mustasaari 3.käytännössä keskustat on yhdessä...toki mustasaaren sivukylät on kauempana.mutta silti vuositasolla e-p alueella tapetaan enemmän porukkaa kun pohjanmaan..liekkö mustasukkaisuus tappoja?

Äänestä
  • Heinäkuun loppuun mennessä Pohjanmaalla tehty kaksi murhaa ja Etelä-Pohjanmaalla ei ainoatakaan. Muualla päin Suomea tehdään enemmän.

    Äänestä

Ei EP:llä kukaan muu tee murhia kuin Cannonballs.

Äänestä

Ei Seinäjoki sentään ole Suomen turvallisin kaupunki. Turvallisempia ovat eräät muut Etelä-Pohjanmaan ja ruotsinkielisen Pohjanmaan kaupungit: Kristiinankaupunki, Kauhava, Alajärvi, Kaskinen ja Kauhajoki. (tuon tilaston mukaan)

Mutta joka tapauksessa, Seinäjoki on yli 40 000 asukkaan kaupungeista turvallisin.

Äänestä

Isokyrö on vaarallisin koska Joel Lilo asuu siellä.

Äänestä

Turvallisempaa olisi, jos mopot saataisiin pois kevyen liikenteen väyliltä. Miten Tampereella mopoilijat pärjäävät, kun eivät pääse kevyen liikenteen sekaan? Kyllä eteläpohjalaisetkin pian oppisivat.

Äänestä

Seinäjoella asuu vaarallinen huijari joka vei kesälomasäästöni. Toni Parkk*nen. Tein rikosilmoituksen mutta poliisin mielestä rahasumma oli liian pieni. Anelin poliisia edes soittamaan hänelle, sekin voisi estää vastaavien huijaamisten jatkumisen. Mutta ei soita. Työttömälle se ei ollut pieni raha.

Äänestä

Sä ole tkuule liian köyhä. Ei poliisi auta ellei ole vähintään 10 tonnia kk-tulot. Ethän sä maksa edes veroja joilla poliisipalvelut kustannetaan. Suomi on Euroopan Amerikka ja julkisessa sairalassakin maksaa pian laastarin laittaminen 5 tonnia niinkuin Maerikassakin.
Tähän on tultu mutta näin meilä Kokoomuksessa on ollut tarkoituskin eli KÖYHÄT KYYKKYYN!

Äänestä

liikennesäännöistä seinäjokiset ei tiedä huuthäivää, minesti sen todennut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Asuja111 kirjoitti:

Monella mittarilla mitattuna Seinäjoki on Suomen turvallisin kaupunki. Seinäjokea turvallisempia ovat muutamat Etelä-Pohjanmaan ja ruotsinkielisen Pohjanmaan maalaiskunnat. Olenkin ihmetellyt miksi täällä maakunassa on niin hyvä asua.


http://www.iltasanomat.fi/asuminen/art-1288724550572.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu