Lukekaa ihmeessä tämä

884
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tuollaista se ateismiuskonto aiheuttaa.

Äänestä

Ateistin viikonloppu:

Perjantai (_¤_) Lauantai (_0_) Sunnuntai (_O_)

Äänestä
  • Siinä puhe mistä puute. HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHhaahahhahahahahahaa...

    Äänestä

  • jgjg kirjoitti:

    Siinä puhe mistä puute. HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHhaahahhahahahahahaa...

    Sinulla on puutetta vai? Puahhahahhhaaaaaaaaa.

    Äänestä

"Helluntailaisten teltassa kielillä puhuva suomalainen kampaaja ja haitilaisessa voodoo-rituaalissa kanalta pään poikki puraiseva perheenäiti nauttivat samasta ihmismielen kyvystä irtautua ajoittain "minän tyranniasta", vaikka kulttuuriset erot herättävät erilaisia tulkintoja ilmiöiden syistä. "

Ja niin luultavasti nauttivat mesopotamialaiset, kreikkalaiset, atsteekit jne ihmiset läpi historian. Väittäisin, että uskonnot ja uskot on kehitetty noiden ihmisten subjektiivisten, henkisten kokemusten päälle eikä niin, että nuo kokemukset olisivat seurausta jostain yliluonnollisista henkiolennoista.

Äänestä
  • Niin, ainoastaan aito kristillisyys, joka kunnioittaa ja rakastaa lähimmäistään, on Jumalan, maailmankaikkeuden Suurimman ja Vaikuttavimman Olennon aikaan saamaa. Kaikki muu on todellakin ihmisen itsensä keksimää ja sellaisena siis aivan turhanpäiväistä itsensäpettämistä.

    Äänestä

  • Jumalan Rakkaus kirjoitti:

    Niin, ainoastaan aito kristillisyys, joka kunnioittaa ja rakastaa lähimmäistään, on Jumalan, maailmankaikkeuden Suurimman ja Vaikuttavimman Olennon aikaan saamaa. Kaikki muu on todellakin ihmisen itsensä keksimää ja sellaisena siis aivan turhanpäiväistä itsensäpettämistä.

    "Kaikki muu on todellakin ihmisen itsensä keksimää ja sellaisena siis aivan turhanpäiväistä itsensäpettämistä."

    Enpä usko, että babylonialaiset, egyptiläiset ja aboriginaalit ym kokivat pettävänsä itseään. Sinä tietysti väität niin, koska, jumalasi armosta, olet syntynyt tänne luterilaisuuteen, Ainoaan Oikeaan Uskontoon Ainoan Oikean Jumalan alaisuuteen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ateisti81 kirjoitti:

http://www.uskontojenuhrientuki.fi/ahdistava-uskonto/muuntuneet-tajunnantilat

Aika hyvä kirjoitus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu