Lävistetyt myyjät

Minkä takia Seinäjoella ei näy huuli, silmäkulma tms. läväreitä asiakaspalveluhenkilöillä kuten myyjillä?
16342
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Öö..? Ai ei näy? Näkeehän niitä nyt joka paikassa. Siwat, s-marketit, k-kaupat sun muut, kaikilla niitä on. Se vaan on arkipäivää.. ehkä sen takia et kiinnitä niihin enää huomiota.

Äänestä

Asiakaspalveluhenkilökunta on ylempää ihmisluokkaa.
Myyjät sitä alempaa.

Äänestä
  • Et taida olla asiakaspalvelussa, tai sitten et vaan tiedä: Myyjän työ on asiakaspalvelua!! Vai miten asiakaspalvelija eroaa myyjästä?? Tiedätkö itsekään.

    Äänestä

Johtuiskohan kuule ihan hygieniasyistä jos on esim ruokakaupassa töissä. Eikä asiakaspalvelussa ole suotavaa että naamassa roikkuu kaikenlaisia koruja..

Äänestä
  • Entäs, kun kirurgilla on jumalattomat ripsienpidennykset? Semmoset jo "sikinsokin", jotka olis aikoja sitten pitäny huollattaa/poistaa..
    Hiukan mietitytti isoon leikkausoperaatioon mennä, kun nuo pidennykset näin.
    Eikös terveydenhoitoalalla kaikki korut, lävistykset, rakennekynnet ym ylimääräiset koristukset ole kiellettyjä.
    Siinä kun avatun vatsan päällä silmiään räpyttelee, voi niitä irtoripsiä putoilla sinne sisuksiin ja jokainen tietää, mitä siitä seuraa...

    Äänestä

Lehtimyyjä,vaatemyyjä,kaupan kassa,kaupan info työntekijä,terveyskeskuksen vastaanottovirkailija jne.
Mikä heitä kaikkia yhdistää?
-Asiakaspalvelu

Ja tuo miks myyjillä ei näy lävistyksiä ym kasvoissa,mitä jos niitä paskasia lävistyskoruja, joita on kuten nenässä,huulissa,tippuu vaikka sinne hedelmien ja vihannesten joukkoon?

Äänestä

Hahaha! Helpommin tipahtaa vahingossa kuolatilkka tahdottomasti suoraan suusta sinne vihannesten joukkoon kuin kunnolla kiinnitetty lävistyskoru! Esimerkiksi huulikorussa on ruuvaussysteemi, että pysyy kiinni. Mutta that being said, itse keittiötöissä keikkaillessani otan aina huulikorun pois jo kotona, ettei tule sanomista.

Äänestä

Hmm,no miksi sitten lävistys ja muut korut pitää ottaa pois kun on elintarvikkeiden kanssa tekemisissä? a) ei ole auttanut selitykset, mullakaan, että joo ne on kunnolla kiinni b) melkoisia bakteereja niiden korujen alla muhii

Äänestä

Lävistykset on rumia, samoin tatuoinnit. Ei taida moni nuori käsittää miten naurettavalta näyttää joskus 70 vuotiaana kun ryppyisessä ihossa komeilee nuoruudessa otettu pääkallo.

Äänestä

Vahingossa tipahtava kuolatilkka on HIEMAN eri asia kun joku naama/kielilävistys,joka otetaan tietoisesti ja ollaan tietoisia että niiden alla on bakteereja!
Se nyt ei vaan ole mikään syy pitää lävistyksiä että ne on mukamas kunnolla kiinnitetty,kun työskennellään ruokien kanssa. Lävistyksen omaavilta löytyy aina joku syy.
Ei ne työnantajat etenkään elintarviketeollisuudessa turhaa kiellä lävistyksiä ja muita koruja,ymmärrättekö miksi?

Äänestä

Miten täällä voi olla noin helvetin vanhanaikaista porukkaa. Jos jollain on lävistyksiä ja tatuointeja, niin ei luulisi liikuttavan muiden elämää pätkän vertaa. Varsinkin tatuoinnit ovat hyvin yleisiä, try to deal with it. Varsinkin vanhemmat ihmiset tuntuvat olevan hirveän rajoittuneita eivätkä kovin suvaitsevaisia. Luulisi, että elämänkokemus olisi opettanut suhtautumaan asioihin avoimin mielin!

Äänestä
  • Ei ole kyllä vanhanaikaista vaatia,että korut pois jos oot elintarviketyöläinen kuten keittiöt,kaupat esim. Tatuointeja nyt ei oikein voi verrata lävistyksiin.
    Minkähänlaisella tasolla se oma hygienia sitten on jos ei ymmärrä mitä bakteereja niiden korujen alla piilee?! Jokainen voi pitää lävistyksiään vapaa-ajallaan niin paljon kun haluaa mutta että ruokien kanssa työskennellessä...

    Äänestä

  • MitenOikeinAjattelet kirjoitti:

    Ei ole kyllä vanhanaikaista vaatia,että korut pois jos oot elintarviketyöläinen kuten keittiöt,kaupat esim. Tatuointeja nyt ei oikein voi verrata lävistyksiin.
    Minkähänlaisella tasolla se oma hygienia sitten on jos ei ymmärrä mitä bakteereja niiden korujen alla piilee?! Jokainen voi pitää lävistyksiään vapaa-ajallaan niin paljon kun haluaa mutta että ruokien kanssa työskennellessä...

    Heti tutti lentää kun osuu oikeaan. Tatuloinnithan hankitaan juuri pönkittämään itsetuntoa, sellaiset ihmiset eivät kestä arvostelua, juuri kun pelkäävät arvostelua niin siksi tazkoja hankitaan.

    Äänestä

  • no tattoo kirjoitti:

    Heti tutti lentää kun osuu oikeaan. Tatuloinnithan hankitaan juuri pönkittämään itsetuntoa, sellaiset ihmiset eivät kestä arvostelua, juuri kun pelkäävät arvostelua niin siksi tazkoja hankitaan.

    Hmmm...missäs sinä nyt sitten oikeaan osuitkaan? En omista tatuointeja,läväreitä kylläkin enkä ole-- ( nyt varmaan tulee järkytyksenä! ) -- niitä puolustellut vaan nimenomaan toisinpäin!
    Ai? Että kun on tatuointi niin sittenkö mieli muka yhtäkkiä muuttuu ja pystyy ottamaan vastaan arvotelua? Just, että semmonen logiikka sulla, heh

    Äänestä

Tatuoinnit on Saatanan portti sieluun

Äänestä
  • Housuissas sulla on saatanan portti...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lihakoukku kirjoitti:

Minkä takia Seinäjoella ei näy huuli, silmäkulma tms. läväreitä asiakaspalveluhenkilöillä kuten myyjillä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu