Kovat on kulut tampereen huutokaupassa!

kovasti pettynyt

Taas olisi aika myydä ylimääräisiä tavaroitamme, mutta missä voisimme niitä myydä kohtuullisilla kuluilla?
Olemme aikaisemmin kokeilleet tampereen huutokauppakamaria ja petyimme kovasti.
Varsinkin muutamat taide-esineemme myytiin kovalla alihinnalla. Kuluja kyllä kertyi paljon!
Maksuja kertyi ainakin kuljetuskuluista, provisiosta (20 %), kuvausmaksusta 8 euroa/kohde (myytiin kohde tai ei). Eipä jäänyt tavaroista paljon jaettavaa.
Tutustuimme huutokaupan ehtoihin tarkemmin liian myöhään. Lisäksi taide-esineemme ostajilta perittiin ilmeisesti kuluja vielä 25.5% myyntihinnan päälle.
Kyseisessä huutokaupassa siis menee kuluihin helposti puoletkin tavaran arvosta!

2

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3+19

      Lisäksi kannattaa huomioida, että kun "paremmassakaan" huutokaupassa ostajat maksavat KULUINEEN keskimäärin alle puolet vastaavan tavaran hinnoista alan liikkeissä, niin myyntiin jättäjä saa noin 15-25% siitä hinnasta, mitä vastaavista pyydetään alan liikkeissä. Kannattaa selvittää ehdot ja edellisten huutokauppojen toteutunut hintataso vastaavasta tavarasta, ennen toimeksiantosopimuksen tekoa.

    • pettynyt myös

      Annmarisillahan jää suurin osa tavaroista myymättä, vaikka sanovat muuta.
      Meidän tavaroistamme ainakin näkyi netissä vasarahinnat että oli myyty, mutta ei sitten oltukaan saatu myytyä..KUMMAA TOIMINTAA!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      16
      457
    2. Näytät kivalta kun nukut

      *zoomaa palohälyttimen kameraa*
      Ikävä
      10
      412
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      16
      347
    4. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    5. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    7. 0
      90
    8. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      3
      67
    10. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      1
      61
    Aihe