Olen tässä miettinyt, että löytyisiköhän paikkakunnalta innokkaita ja osaavia ihmisiä pyörittämään kamppailuseuraa?
Aikaisemminhan oli pystyssä ainakin savate-seura, mutta laji on muutenkin melko marginaalinen Suomessa, joten ei sinänsä ihme ettei lähtenyt lentoon Mäntsälässäkään.
Itse olen lähinnä keskittynyt thainyrkkeilyyn. Asustelen pääasiassa Helsingissä, mutta liikun usein myös Mäntsälässä ja luulen että osaamiseni riittäisi treenien vetämiseen tai ainakin apuohjaajana toimimiseen. Oli minullekkin hyödyllistä päästä harjoittelemaan myös silloin kun liikun täällä.
Tietenkin vapari on myös nykyisin niin suosittua että se varmasti vetäisi porukkaa puoleensa. Kyllähän täälläkin näkee kuntosaleilla ja muualla koviksia tapout -paidoissaan niin jos nämä tyypit vaivautuisivat tulemaan edes peruskurssille asti, olisi seuralla jo jonkinlainen kävijäkunta.
Tietenkin haasteita tuo toiminnan vakiintumiseen liittyvä riski, perustamista vaadittavien hankintojen tekemiseen nähden. Pystyottelutreenejä varten ainakin potkutyynyt on ehdottomat, eivätkä mikään halpa hankinta heti alussa. Tilat varmaan löytyy vaikka monikselta aluksi.
Ja tietenkin jos saisi olemassaolevat seurat yhdistymään, judo ym. seurat, saisi paremmat tilat ja tavarat.
Kamppailuseura Mäntsälään?
mlämuaythai
1
214
Vastaukset
- mustat silmät
Se on paljon helpompaa ja halvempaa harjoitella jotain bodarijudokaa vastaan aina viikonloppuisin snagarijonossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2609077IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3126299Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661380Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61311- 1091111
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.791005Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut61889Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43788MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk311708Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23696