Kamppailuseura Mäntsälään?

mlämuaythai

Olen tässä miettinyt, että löytyisiköhän paikkakunnalta innokkaita ja osaavia ihmisiä pyörittämään kamppailuseuraa?

Aikaisemminhan oli pystyssä ainakin savate-seura, mutta laji on muutenkin melko marginaalinen Suomessa, joten ei sinänsä ihme ettei lähtenyt lentoon Mäntsälässäkään.

Itse olen lähinnä keskittynyt thainyrkkeilyyn. Asustelen pääasiassa Helsingissä, mutta liikun usein myös Mäntsälässä ja luulen että osaamiseni riittäisi treenien vetämiseen tai ainakin apuohjaajana toimimiseen. Oli minullekkin hyödyllistä päästä harjoittelemaan myös silloin kun liikun täällä.

Tietenkin vapari on myös nykyisin niin suosittua että se varmasti vetäisi porukkaa puoleensa. Kyllähän täälläkin näkee kuntosaleilla ja muualla koviksia tapout -paidoissaan niin jos nämä tyypit vaivautuisivat tulemaan edes peruskurssille asti, olisi seuralla jo jonkinlainen kävijäkunta.

Tietenkin haasteita tuo toiminnan vakiintumiseen liittyvä riski, perustamista vaadittavien hankintojen tekemiseen nähden. Pystyottelutreenejä varten ainakin potkutyynyt on ehdottomat, eivätkä mikään halpa hankinta heti alussa. Tilat varmaan löytyy vaikka monikselta aluksi.

Ja tietenkin jos saisi olemassaolevat seurat yhdistymään, judo ym. seurat, saisi paremmat tilat ja tavarat.

1

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mustat silmät

      Se on paljon helpompaa ja halvempaa harjoitella jotain bodarijudokaa vastaan aina viikonloppuisin snagarijonossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      97
      1615
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1083
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      420
      1031
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      166
      952
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      57
      782
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      126
      762
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      698
    8. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      79
      680
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      655
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      651
    Aihe