Tämä perustelu. " Kyllä Jumala on tarkoittanut kaikkien puhuvan kielillä , eihän se muuten reilua olisikaan jos vain osalle se olisi annettu eikä kaikille".
Yksi helluntailainen kuulee tuon perustelun toiselta ja se kiertää ja porukka uskoo että se on oikeasti hyvä perustelu. Ei ole. Siis koita nyt päähäsi että se on huono perustelu. EI OLE HYVÄ PERUSTELU.
Jumala kyllä kykenee auttamaan vaikka kuinka monella eri tavalla. Eikä tasan käy muutenkaan onnenlahjat joku joutuu elämään kristittynä köyhässä Intiassa toinen vauraassa Suomessa. Joku naimisiin kaipaava pääsee naimisiin 20-kymppisenä toinen 40kymppisenä.
Toisen kohdalla vaino on sitä että pahoinpidellään henkihieveriin uskon tähden toisen kohdalla että vähän vinoillaan netissä.
Eli se on huono perustelu koita tajuta, ookko kuullu sitä että tehdään kunnolla tai ei ollenkaan.
Kielillä puhumisen perustelu
4
70
Vastaukset
- BulaBulaBlaaaa
Kielillä puhuminen! Siis nyt ihan oikeesti!
Eihän kukaan ota tota teatteria tosissaan enää vuonna 2014, eihän?Kielilliä puhuminen on normaali osa elävää kristillisyyttää se on annettu vahvistukseksi. Kritisoin helluntailaisten huonoa perustelua jottei sitä tarvitsisi kuulla huonoa perustelua siis.
En kuitenkaan usko että kaikkien on tarkoitus puhua kielillä.
- Olisko Netissä
Videoita kielilläpuhumisesta? Onko esim suomalaisella ja ruotsalaisella ja venäläisellä kielimestarilla erilainen aksentti?
70-luvulla julkaistu tutkimus osoitti riippuvuuden kielilläpuhujan äidinkieleen:
"glossolalic speech does resemble human language in some respects. The speaker uses accent, rhythm, intonation and pauses to break up the speech into distinct units. Each unit is itself made up of syllables, the syllables being formed from consonants and vowels taken from a language known to the speaker."
http://en.wikipedia.org/wiki/Glossolalia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek184011Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4892283Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1311760- 761454
- 1571433
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.91094Olisitko maailmani?
Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik34714- 27701
Lähdetkö nainen joku päivä mun kanssa Anttilaan?
Katsomaan sisustustarvikkeita ja sit mentäisiin matkatoimistoon katsomaan matkoja?25671- 45658