Ateistin on pakko vaimentaakseen omaatuntoaan ja paetakseen vastuutaan Jumalan ja iankaikkisuuden edessä, yrittää kieltää Jumalan olemassaolo.
Tätä totuus ja tieto että elämä ei lopu fyysiseen kuolemaan on alitajuisena hänen sisimmässään.
Tätä totuus ja tieto että elämä ei lopu fyysiseen kuolemaan on alitajuisena hänen sisimmässään.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kirjoitin juuri samalla nikillä enkä tiennyt että se oli jo käytössä, sori.
näin on
19.8.2014 12:09
"huomannut että islamin ja ateismin kesken on paljon yhtäläisyyksiä."
Moni on tullut tutkimuksissaan samaan johtopäätökseen.
ei oo jumalaa olemassa. mutta Aku Ankka on!!
Oletetaan, että aloittaja on tosissaan.
Minä suhtaudun sinun Jumalaasi, kuten sinä suhtaudut muiden Jumaliin eli ohitan sen epäuskottavana.
Ja ei tuo sun VT:n kurttuotsainen Koston Jumala ole sen uskottavampi saati sympaattisempi kuin muutkaan Jumalat. Eli pidä vain hyvänäsi.
''Jokainen kristitty tietää syvällä sisimmässään, ettei Jumalaa ole olemassa. Mutta koska kuoleman jälkeistä tyhjyyttä ei pystytä hyväksymään, seurauksena on Jumalan olemassaolemattomuuden kieltäminen.''
-en muista kuka.
Linkitän. Hyvää settiä. Kannattaa lukea myös kommentit (erityisesti myös kommentit).
http://lesswrong.com/lw/r/no_really_ive_deceived_myself/
Jokainen ateisti tietää syvällä sisimmässään, että Jumala on olemassa. Mutta koska kuoleman jälkeistä tyhjyyttä ei pystytä hyväksymään, seurauksena on Jumalan olemassaolon kieltäminen.
Papukaija.
Se osaa väittää, mutta ei vastata eli kyllä, se on papukaija.
Sama vinyyli pyörinyt ehkä jo vuosikymmenen.
Ja uskovien omatunto ei sano mitään siitä että levitetään alatyylisiä solvauksia, vihanlietsontaa ja törkeitä valheita päivittäin? On se vaan kumma omatunto, kun yleensä tuolla tavalla käyttäytyvät vain sellaiset joilla ei ole mitään moraalia.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12429959
Hedelmistään puu tunnetaan.
Olisiko kyseessä ns mätä omena?
Jätitte sitten kertomatta, että nikki ateisti81 kirjoitti ENSIN tuon tekstin USKOVISTA..
Sitähän ei kukaan ateisti kommentoinut. Mutta nyt kun trolli kopioi sen ja korvasi uskovan ateisti sanalla, niin nousi iso haloo ketjuun.
Hyvin huomaa mikä tällä palstalla "pelin henki". Te ateistit, ainakin nuo kommentoineet, olette KAKSINAISMORALISTEJA.
Tässä teille vielä linkki, niin voitte lukea itse.
Mielenkiintoista tutustua tähän, millä lailla palstalaiset ajavat agendaansa.
Anteeksi, tarkennus: Siis teistä saa sen käsityksen, että te olette kaksinaismoralisteja. Muutamaa poikkeusta lukuun ottamatta.
Minulla ei ole omaatuntoa eikä moraalia koska en ole kristitty. Minua estää ryöstämästä ja raiskaamasta ja murhaamasta pelkkä luontainen laiskuuteni.
Osaat kumminkin valita laiskuuden, sinä sait valinnan vapauden Jumalalta
Heh heh sun jumalas! Ja sinä valitsit trollaamisen, ihan Jumalasi antamalla vapaalla tahdolla. Anna mun nauraa: hahahaaa!!
Niinhän te jotkut uskovaiset tuppaatte asian näkemään. Minua aina ihmetyttääkin, miten teistä moinen on olevinaan loogista. Jos uskoisi johonkin ikuseen kohtaloon, niin silloinhan nimenomaan ei pakenisi, sehän olisi hullua. Ette ikään kuin näe sen oman uskonne ohi. Ette huomaa, ettette tekään ole uskomatta ties mihin jumaliin vain paetaksenne vastuutanne.
Mutta mihin pakenee uskovainen, joka lukee Raamatusta, etteivät Jeesuksen seuraajan tunnusmerkit ilmenekään hänessä itsessään? Onko muita pakoteitä kuin mitätöidä Jeesuksen sanat ja jatkaa uskomista, että ilman tekojakin oma usko jotenkin riittää ja pelastuu silti, vaikka Raamatussa Jeesus sanoo päinvastoin?