Fukushima pahin, Chernon jälkeen
Videopoika
877
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
...Ja tähän mennessä pahin ydinlaakionnettomuus.
Kaku aiheuttaa valheellisilla puheillaan luultavasti enemmän psykosomaattisia sairauksia kuin Fukushiman onnettomuus säteilyn kautta. Todella vastuuton kaveri!
Ehkä palstan aihe ei ole sinulle sopiva. K-18-aihetakin riittäisi.
"18 10
19.8.2014 21:58
Kaku aiheuttaa valheellisilla puheillaan luultavasti enemmän psykosomaattisia sairauksia kuin Fukushiman onnettomuus säteilyn kautta. Todella vastuuton kaveri!"
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12435712/#comment-69429329
Ehkä ydinvoima on keskustelun aiheena liian raakaa sinulle. Ydinvoimaan liittyy hyvin kummallisiakin ilmiöitä, joista ehkä pitäisi keskustella kyltin K-18 alla.
Fukushima oli kammottava onnettomuus.
Vesivoima tappoi 8 ihmistä padon murtuessa. Ja ydinvoimakin oli lähellä tappaa ihmisiä.
Tshernobyl oli silti pahempi.
Käsittääkseni muutama meni siinä varsinaisessa tsunamissakin...
Tsernossa meni heti onnettomuuden jälkeen suoraan puolen tusinaa ja välillisesti varmaan kymmenen tuhatta. Aika kova onnettomuus siis kaiken kaikkiaan. Toki Hiroshima ja Nagasaki olivat kovempia, mutta niitä ei sinänsä voi väittää onnettomuuksiksi.
"Vesivoima tappoi 8 ihmistä padon murtuessa."
No on niitä hieman pahempiakin pato-onnettomuuksia. Kiinassa kuoli 171 000 ihmistä kun Banqiao and Shimantan Dams murtui.
Näen Fukushiman ennenkaikkea teknologian suurkatastrofina: neljä ydinreaktoria kertoheitolla mäsäksi on raju luonnon voimannnäyttö. Ihmisen olisi syytä alkaa elämään luontoa kunnioittaen.
Taisi siinä tsunamissa mennä muutakin mäsäksi, esim. taloja. Pitäisikö lopettaa talojen rakentaminen ja siirtyä takaisin luoliin?