Venäjä valmistautuu jo viemään Suomen.

Venäjä ei usko Suomen puolueettomuuteen. Ei ole koskaan uskonut eikä tule koskaan uskomaan. http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288727314995.html

Menettekö Venäjäintoiset Natovastustajat itärajalle hidastamaan Venäjän maahansyöksyä ja varmaan kuolemaan.
1280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Venäjäkiimaiset liittyy venäjän armeijaan tietenkin.
Miinanpolkijoiksi pääsisivät, mutta haloska poisti kaukonäköisesti miinat.

Äänestä

Venäjä uskoo puolueettomuuden tekevän kohteesta helpon uhrin, niin kuin Ukrainasta tai Georgiasta.

Äänestä

Venäjä ei luota Niinistöön, Haloseen, Ahtisaareen, Koivistoon, Kekkoseen luotti.

Niinistö on huono presidentti kun hän ei pysty olemaan rehellinen, reilu ja luotettava vaikka ei olekaan älykäs.

Äänestä
  • Uskotko Putinin hyökkäävän siksi, että hän ei pidä Niinistöstä? Syvällä, syvällä mielisairauden yössä vaeltaa pikku-Vladimir...

    Äänestä

  • 4+11 kirjoitti:

    Uskotko Putinin hyökkäävän siksi, että hän ei pidä Niinistöstä? Syvällä, syvällä mielisairauden yössä vaeltaa pikku-Vladimir...

    Onpa teillä russofobikoilla tylsät painajaiset.Suositan kehittämään henkistä it-
    seänne,sisäistä sankarianne,näin kehitytte edes joksikin.Paljon se ei ole :(

    Äänestä

  • Putin luottaa juuri Niinistöön! Sen sijaan Halosta hän pelkäsi kun muija riippui aina ukon solmiossa niin, että Putin sinersi! Kekkosta ei enää kukaan edes muista!

    Niinistö on mainio presidentti, kun hän on rehellinen, reilu ja luotettava ja älykäs.

    Presidentti Niinistön toimintaa pitää Suomen kansasta 79 % joko erittäin hyvänä tai hyvänä ja vain 3 % Moskovan Tiltun tapaan huonona!

    Äänestä

  • Tiltun 3 % kirjoitti:

    Putin luottaa juuri Niinistöön! Sen sijaan Halosta hän pelkäsi kun muija riippui aina ukon solmiossa niin, että Putin sinersi! Kekkosta ei enää kukaan edes muista!

    Niinistö on mainio presidentti, kun hän on rehellinen, reilu ja luotettava ja älykäs.

    Presidentti Niinistön toimintaa pitää Suomen kansasta 79 % joko erittäin hyvänä tai hyvänä ja vain 3 % Moskovan Tiltun tapaan huonona!

    Luulisi Tiltun oivaltavan jossakin vaiheessa, ettei niin suositun valtiomiehen kuin Niinistön jatkuva solvaaminen ole järkevää. Siinä vain leimaa kaikki Nato-pelkoiset höyrypäiksi.

    Niinistön kannattaisi vain antaa olla, koska presidentti on päivänpolitiikasta sivussa ja eikä oikeastaan edes Naton kannalla. Nato-kansanäänestykseenhän suhtautui suopeasti jo Haloska aikanaan.

    Äänestä

Venäjän hyökkäys johonkin naapurimaahan olisi tällä hetkellä liian suuri riski Venäjälle,koska talodelliset intressit ovat pohjalla.
Sotatila ei paranna Venäjän taloutta.

Vähän sama asia kuin jos Suomi hyökkäisi ahvenanamaalle tai Viroon lama-aikana.

Äänestä

Matalaotsainen myymälävaras tai ruplapalkkainen lahjaton "tiltu" yrittää taas varastaa nimimerkkiäni...


"Edellisessä Zapad-harjoituksessa vuonna 2009 oli simuloituja ydinasehyökkäyksiä Varsovaan. Venäjä on tehnyt samanlaisia simulaatioita Tukholmaa kohtaan."

Erilaiset skenaariot ja sotapelit kuuluvat ammattisotilaiden ja turvallisuusväen koulutukseen.

Kylmän sodan aikana Neuvostoliitto ja USA piirtelivät takuulla tuhansia karttoja, joissa nimetty vihollinen oli eri tavoin saarrostettu, eristetty ja pommitettu ydinaseilla maan tasalla. Sotapeleistä huolimatta mitään näistä ei toteutettu.

Varmaan suomalaiseen ylemmän tason sotilaskoulutukseenkin kuuluu erilaisten Suomeen kohdistuvien hyökkäyssuuntien pohtiminen, jotta niihin tarpeen tullen osattaisiin vastata järkevällä puolustuksen keskittämisellä.

Sen sjiaan en usko Suomella olevan yhtään omaan hyökkäykseemme pohjautuvaa suunnitelmaa.

Äänestä

>>Venäjä ei usko Suomen puolueettomuuteen.>>

no eipä niin tyhmiä olekaan, että tuohon uskoisi, kuin suomalaiset itse.. mitä se meistä kertoo?

Äänestä

Emme kai me enää puolueettomia ole, kun olemme EU:n jäsenvaltio! Se sitoo meidät länteen ja sinne me kuulumme!

Äänestä

Palstoilla ei järjenvalo loista milläänlailla. Ehtaa suoli 24 tavaraa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Asdertson kirjoitti:

Venäjä ei usko Suomen puolueettomuuteen. Ei ole koskaan uskonut eikä tule koskaan uskomaan. http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288727314995.html

Menettekö Venäjäintoiset Natovastustajat itärajalle hidastamaan Venäjän maahansyöksyä ja varmaan kuolemaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu