Epican vaihteistoöljynvaihto

Evandaattori

Epicallani on nyt ajeltu n.125 tuhatta kilometriä. Käsikirjan mukaan automaattivaihteiston öljyt tulee vaihtaa 160 tuhannen kohdalla ja vaikeissa olosuhteissa ajettaessa jo aikaisemmin, joten päätin, että nyt olisi sovelias aika tuohon vaihtoon.

Menin sitten öljypullot mukanani tuohon paikalliseen korjaamoon, jota pitävä nuori mies on kyllä huoltanuta Letukkaani asiallisesti, mm. vaihtanut jakohihnan, ja pyysin häntä hoitamaan homman.

No, kaveri tutkaili asiaa, ja sanoi muuten mielellään tekevänsä vaihdon, mutta kun vaihteistosta ei löydy sen kummemmin tyhjennysproppua, kuin myöskään mitään paikkaa josta laittaa uutta öljyä. Sanoi myös, että joissakin autoissa on saman öljyn tarkoitettu kestävän koko auton iän. Joidenkin autojen korjaamo-ohjeissa kun ei tunneta automaattivaihteiston öljynvaihtoa, vaan ainoastaan koko laatikon vaihto rikkoutumistapauksissa.

Näinhän ei voi olla Epican kohdalla, koska ohjekirjassa nimenomaan sanotaan vaihtovälin olevan 160.000 km, ja käytettävän öljylaadun olevan tyyppiä Dexron VI. Kysyn nyt teiltä viisaammilta, jotka mahdollisesti olette vaihdon tehneet, että mitenkähän tuo homma hoidetaan? Auto on vm.09, ja siinä on 6 vaihteinen laatikko.

8

1948

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Captivated

      Luulisin, että autom vaihteiston öljyt vaihdetaan huuhtelemalla eli siten, että uutta menee letkulla sisään ja vanhaa likaista toisesta ulos, kunnes likaista öljyä ei enään laatikossa ole.
      Itsellä Captiva vm 2100, ajettu 83.000km 6-vaihteinen laatikko. Ajattelin vaihtaa samoissa lukemissa, mutta taidan viedä suosiolla merkkihuoltoon...
      En tiedä, paljonko maksaa, mutta joskus joku oli maksanut noin 250,00 Euroa tästä öljynvaihdosta...

    • 6T40
    • Terve Evandaattori!

      Minulla on Chevroletin korjausopas-CD ja sen mukaan vm. 2009 Epican 6- vaihteisessa automaattiaskissa on tyhjennysproppu ja täyttökorkki. Korjausoppaassa on piirros missä tyhjennysproppu sijatsee ja sen mukaan se näyttää samantyyppiseltä kuin Evandassani, eli sitä voi olla vaikea kuvitella tyhjennyspropuksi jos asiaa ei tiedä. Näyttää kuvassa tavalliselta pultilta, joka sijaitsee vaihteiston pohjassa hieman ulkonevan kohouman päällä.

      Omassa Evandassani on täyttöproppu samanlainen kuin tyhjennysproppu, mutta em. korjausoppaan mukaan tuossa sinun Epicasi vaihdelaatikossa on erilllinen täyttökorkki vaihteiston päällä ja ohjeen mukaan siitä laitetaan uudet nesteet.. Siitäkin on kuva. Jospa nämä kuvat saisi jotenkin välitettyä sinulle.

    • evandamie

      heps ,onko kenelläkään ollut sllaista sähkövikaa kun että evandassa jää tuo sisävalo palamaan. alkoi oireilu sillä että takaluukun sähkölukko heitti toimimasta ,o li polttanut konehuoneesta sulakkeen ef11 ,siihen oli vaihdettu aikaisemmin jo järeämpi sulake 25 a , vaihdoin sulakkeen ja toimikin hetken aikaa, mutta nyt heitti toimimasta, jos sulake on paikoillaan ei avaa ovessa olevasta napista, kaukosäätimellä toimii kyllä. sisävalo syttyi ajaessa yhden äkin eikä sammunut kuin siitä on off napista mikä valaisimessa on, jos jätän valaisimen off asentoon niin vänkärin ovessa oleva valo ei sammu vaan palaa killottaa vaan. ku vika oli päällä kokeilin ikkunan nostimia ja valot välillä sammuivat, tuntuisi niinkuin vika olisi kuskin ovensisällä olevassa johtosarjassa kun napista ei aukea se takaluukku, jos nappia painaa niin vänkärin ovessa oleva valo syttyy,hmm

    • Orlando 2,0 tdi

      Orlandossa poistoroppu on kuskin puolella vaihteiston kyljessä, josta lähtee vetari. Täyttö rintapellissä olevan huohotinletkun kautta. Musta taipuisa kumiletku, jonka päässä on valkea huohotustulppa. Öljyä voi vaihtaa kerralla noin 2,5 litraa. Kokonaistilavuus noin 8 litraa. Biltemassa on oikeaa öljyä n. 10 € / l.

    • ATF-

      Aika tarkkana vaihdon kanssa - aina huuhteluvaihtona - kokemuksia on mitä voi tapahtua. Itsellä tuli venttiilikoneistoon jumistusvikaa ja lopulta koko venttiilikoneisto uusiksi. Vaihdettiin pelkästään se mitä propusta saa eikä huuhdeltu.

      Maksat joko öljynvaihdossa tai mahdollisesti korjauksessa...valitse itse.
      Esim http://www.oljypiste.fi/fi/palvelut/automaattivaihteiston-oljynvaihto/
      Ei ole kokemusta - onko jollakin muulla?

      • Jenkeissä varoitellaan tuosta huuhteluvaihdosta, mm. pätevällä Agcoauton sivulla:
        http://www.agcoauto.com/content/news/p2_articleid/45.

        Itse olen vaihtanut muutaman vuoden ajan automaattivaihteistoöljyn aina poistopropun kautta, vaikka kerralla ei tulekaan kaikkea ulos. Ei ole ollut mitään ongelmia.


    • Anonyymi

      Huuhtelulla,ja pesu,ainakin öljypisteellä,olen vaihdattanu 3krt,60km väleib.bensa epica 2.5 autom.Kirja sanoo Ei tarvitse öljynvaihtoa ollenkaan,vm -08

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      21
      4688
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      3314
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3147
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      46
      2579
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1248
    6. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      257
      1133
    7. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1099
    8. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      56
      1092
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      394
      1081
    10. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      200
      966
    Aihe