Mistä ilkeys kumpuaa? Ihmisviha? Ja sellainen säälimättömyys. Minua on puhuttanut viime päivinä Assangen vankius. Hänen heikko terveydentilansa. On epäilty, että häntä säteilytetään. Hirveää, että hänen täytyy olla koko ajan kidutettuna, telkien takana ja peloissaan. Kumpa hänkin saisi ihmisoikeudet. On minuakin säteilytetty ja tiedän noista oireita, että kyllä Assangeakin täytyy säteyttää. Miksi nyky-yhteiskunnassa ihminen on niin vihainen toisen ihmisen olemassaololle? Kaikenlainen vääryys nostaa päätään.
Kohta taitaa syttyä maailmansota. Sen verran vihamielisiä ihmiset ovat toisilleen. Ja se ahneus, mikä kaiken pahan alkujuureksi näyttäytyy, se vierittää ihmistä pahuuteen ylpeyden keralla. Kun oma itse nostetaan jalustalle ja korotetaan muiden yläpuolelle, ei toisesta ihmisestä haluta välittää. Itse on se mitta, se tietolähde ja se ylpeys. Muitten ihmisten näkökulmia aikamme vääryyden ihmisen on vaikea ymmärtää ja hyväksyä. Riidat ja tapot, ne kumpuavat pohjimmiltaan tästä. Alusta on läpeensä vihaa ja kateutta silloin täynnä. Eivät halua olla itsekään täällä vapaana, mutta eivät sallisi vapautta muillekaan
Mietintää tälle päivälle
minnie.
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604816Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362199Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti581889- 1921841
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1681570Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2891471Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2061260- 881189
- 2071172
- 651134