Tämäkö on kepun mukaan demokratiaa

http://www.kokoomus.fi/kunnallisvaalit/ehdokkaat_kunnittain.php?s_ku_id=972&submit=Jatka

Näitä Yli-Iin tapaisia kuntia löytyy kai
muutama, joissa ei ole kokoomuksella ehdokkaita. Sitten
on muutamia kuntia, joissa on kokoomusella vain 2-5 ehdokasta.

Kokoomuksen ehdokasmäärä kasvoi toisaalta näissä kuntavaaleissa, joka on hyvä merkki !
sentään.

Tämäkö on Kankkusen demokratiaa, kun hän aina kepua
puolustelee, muttei koskaan kokoomusta (vaikka omien sanojensa mukaan on (ollut) kokoomuksen jäsen) ?
10257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tuossa kunnassa ei ole montakaan niin varakasta ihmistä, että olisi perusteltua äänestää Kokoomusta. Eduskuntavaalituloksestahan sen näkee.

Äänestä
  • Ei niillä valtuutettuja saa. Jos nyt kuntavaaleihin löytyisi tuonkaan vertaa.

    Äänestä

"Re: Jos tuon nyt kansanomaisesti sanoisi,...

Lähettäjä: Tuomo Kankkunen 17.9.2002

> ....niin taisi lipsahtaa vittuilun puolelle.
--------------------------------------------------no, ei ollut kovin paha tarkoitus - korkeintaan tätä savolaista viäräleukaista venkoilua.
Alfred veljemme, kyseli tässä jokin päivä osallistumistani keskustan jäsenäänestykseen, ei sanonut kovin paljon ihmettelevänsä, vaikka mukana olisinkin.
Kerroin silloin, etten ole osallistunut.
Nyt voisin Allun iloksi lisätä, että yhtään en häpeäisi, vaikka mukana olisinkin."

Äänestä
  • Söör allu ei käytä tuollaista kirokieltä, joten
    otteesi antaa väärän kuvan, kuka sanoi mitäkin.
    Olisiko sinun teksistä tuo v-tuilu sana.

    Äänestä

Kenen vika jos maaseudulla ihmiset äänestävät keskustaa? Tuskin keskustan vaan pareminkin niiden puolueiden ja ehdokkaiden jotka eivät saa kansan luottamusta.

Opettavainen tarina Merijärveltä, Pohjois-Pohjanmaalta: Muut puolueet päättivät koota yhteisen vaaliliiton keskustan valta-asemaa vastaan. Tyrivät vain pahasti muotoseikoissa ja ainoastaan vaaliliiton ensimmäinen nimi pääsi viralliseksi ehdokkaaksi. Nyt on siis jo varmaa että muut puolueet voivat saada korkeintain yhden valtuutetun ja keskusta saa loput. Vanhassa valtuustossa muilla puolueilla oli vielä kolme valtuutettua.

Äänestä
  • Suomenmaasta lainaus:

    "KESKUSTAN ylivaltaa taivasteltavien olisi syytä pistää mieleensä SAK:n puheenjohtaja Lauri Ihalaisen vastaus väitteeseen, että SAK:ssa vaalijärjestelmä estää muiden kuin demareiden pääsyn päättäviin elimiin.

    – Sille ei voi mitään, jos voima, taito ja kannatus eivät riitä, Ihalainen totesi Talouselämä-lehdessä parisen vuotta sitten."

    Äänestä

Etsipä käsiisi Suomen perustuslaki.

Katselepa sieltä tuon lain 2 luvun,
pykälät 12 - 14

Tämän lain mukaan on toimittu, tai on ollut mahdollisuus toimia myös tuolla Yli-Iissä.

Tällä tavoin se kansanvalta toimii
länsimaisessa demokratiassa.

On oikeus osallistua, mitään pakkoa ei
siihen kuitenkaan ole.

Tätä periaatetta puolustetaan myös meidän kokoomuksen ohjelmissa.

Äänestä
  • http://www.yli-ii.fi/sivu/fi/sisasivu/tietoa_yli-iista/

    No eipä kepu valtakunallisesti tästä yli
    2 000 asukkaan kunnasta paljoa herua (herua sana
    vasta poikineen lehmän maitomäärä lypsyssä).


    Että temokratia pelaa .., eikä siihen tarvitse
    aina kaivaa peruslain temokratia pykälää.

    Äänestä

  • http://www.google.fi/search?hl=fi&q=Yksipuoluejärjestelmä&btnG=Google-haku&lr=

    Tässä tietoa yksipuoluejärjetelmä -maista.
    Ei kai Suomessa ole kuntatasolla
    piirteitä näistä ?

    Oliskohan tuolla Yli-Iissä tämä lestadiolaisuus
    mitenkään vaikuttamassa ?

    Äänestä

  • Noinhan demokratian luulisi toimivan periaatteessa, jos kaikki menisi ilman käytännön häiriöitä.

    Elävässä elämässä tilanne on vaan pikkuisen toinen. Avasin siitä keskustan politiikasta kiinnostuneille juuri pienen jutun:

    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000005008877

    Jos satut käymään sen lukaisemassa, niin korostan jo ennakolta, että pitkän jutun kärki on tässä:

    "Kuvitelkaapa palstan normaalit lukijat siis sellainen tilanne johonkin suomalaiseen keskustaenemmistöiseen kuntaan, jossa tämän saitin kepulikirjoittajien kaltaiset ihmiset olisivat 55% enemmistönä ja ja sinä lukijana olisit itse siellä jonkin muun puolueen edustajana avoimesti ja vaikkapa vaaliehdokkaaksi ilmoittautuneena."

    ...toisin sanoen juttu ei ole kohdistettu keskustaa eikä keskustalaisia vastaan, vaan ainoastaan kakkosnelozsen keskusta-palstan kepulikirjoittajia vastaan, joiden touhuja sinä, Tuomo, et varmaan ole paljoa seuraillut, mistä syystä lisäsin tämän selvennyksen asiaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minä vaan kysyn kirjoitti:

http://www.kokoomus.fi/kunnallisvaalit/ehdokkaat_kunnittain.php?s_ku_id=972&submit=Jatka

Näitä Yli-Iin tapaisia kuntia löytyy kai
muutama, joissa ei ole kokoomuksella ehdokkaita. Sitten
on muutamia kuntia, joissa on kokoomusella vain 2-5 ehdokasta.

Kokoomuksen ehdokasmäärä kasvoi toisaalta näissä kuntavaaleissa, joka on hyvä merkki !
sentään.

Tämäkö on Kankkusen demokratiaa, kun hän aina kepua
puolustelee, muttei koskaan kokoomusta (vaikka omien sanojensa mukaan on (ollut) kokoomuksen jäsen) ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu