Entisen aiheuttamien velkojen takia itsemurha mielessä

Velkaa on varmaan 20000e minulla ei ole rahaa. Olen menettänyt elämän ilon asuntoni paloi onnettomuudessa joulukuussa ja menetin omaisuuteni kokonaan. Haluaisin vain kuolla pois olen hyödytön ihmispaska jota ei halua auttaa. Olen yrittänyt apua hakea turhaan... Olen vasta 20v mutta ihan hajalla. En tiedä mitä muutakaan voin enään tehdä.
7401
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Valitettavasti ilmaista rahaa ei ole olemassa ja jokainen vastaa omista veloistaan. Ei tuo velkasumma mitenkään tavaton ole, eihän tuolla rahalla saa kuin rutuisen auton.
Ota yhteys paikkakuntasi velkaneuvojaan.

Äänestä
  • Kesä tilaili nimelläni velkaneuvonta ei auta.

    Äänestä

  • ?!?! kirjoitti:

    Kesä tilaili nimelläni velkaneuvonta ei auta.

    Eksä*

    Äänestä

  • 136 kirjoitti:

    Eksä*

    Poliisi auttaa, kun teet identiteettivarkaudesta ja petoksesta rikosilmoituksen. Joka tilaa, maksakoon itse, olipa kyse tavarasta tai pikavipeistä.

    Äänestä

Rahan takia ei kannata kuolla.
Rakkauden, sodan, sairauden vuoksi, saisin sinut vielä omaksi.
Silloin voisin kuolla.

Äänestä

Monella nyt on opintolainaakin tuon verran ja enemmän, joten eipä se nyt mahdotonta ole elämä jonkinmoinen 'velkataakka' niskassa. Suosittelen että hakeudut ajatuksiesi kanssa nyt ensinnäkin terveyskeskuksen lääkärille ja hän ohjaa sinut keskusteluapuun. Sitten marssit sos.toimistoon ja hankit sieltä apua asioiden hoitoon. Tai menet diakoniatoimistoon ja sieltä voidaan olla apuna myös asioiden hoidossa, esim. lähteä sos.toimistoon kanssasi jne. Sitten voit saada ruokasetelin esim. ruokapankkiin että saat ruokaa.
Et ole yksin ja apua on saatavilla! Mitään ilmaista rahaa ei missään ole jaossa, mutta esim. sos.toimistosta saat mahdollisesti ne rahat mitkä sinulle normin mukaan kuuluu ja tosiaan diakoniatoimistosta saat ruokasetelin.
Olet nuori ihminen. Jos pystyt hakeutumaan työelämään ja saisit normipalkan niin 5-8 vuodessa velkasi on suunnilleen kuitattu tai voit yrittää hakeutua velkajärjestelyyn joka kestää 5 vuotta. Tuolloinkin olisit mahdollisesti siinä n. 30 vuotias ja elämää vielä keskimäärin 50 vuotta edessäpäin.
Mutta tärkeintä on että saat nyt tukea ja keskusteluapua elämääsi joten nyt jo puhelin käteen ja varaamaan aikaa terppakeskuksen lääkärille!!
Voimia!!

Äänestä
  • no ensinnäkin sun pitäis kääntyä poliisin puolll jos s entinen on vääärinkäyttänyt sinun tietoja ja ottanut lainaa. jos olet kiltisti hänlle lainannut ilman kuittia ei ehkä ole mitään tehtävissä. Tärkeintä olisi että hankit itsellesi koulutusta nyt, anna velkojen mennä ulosottoon (ellei ole seillä vellä) . Pääset varmaan pikku hiljaa velkajärjestelyyn joka kestää 3-5 vuotta.

    Sulla on koko elämä edessä eikä vj ssä oleminen tarkoita mitään nälkäkuuriakaan. Ei kannata tappaa itsensä tuollaisen takia. Tsemppiä ja käänny todella jonkun auttajan puoleen ja tee se rikosilmoitus.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


naine3 kirjoitti:

Velkaa on varmaan 20000e minulla ei ole rahaa. Olen menettänyt elämän ilon asuntoni paloi onnettomuudessa joulukuussa ja menetin omaisuuteni kokonaan. Haluaisin vain kuolla pois olen hyödytön ihmispaska jota ei halua auttaa. Olen yrittänyt apua hakea turhaan... Olen vasta 20v mutta ihan hajalla. En tiedä mitä muutakaan voin enään tehdä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu