Keksinnön vaikutus

Miten keksinnöstä saatavat rojalti-/lisenssitulot vaikuttavat työkyvyyttömyyseläkkeeseen?
493
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Työsuhdekeksinnöistä maksettava korvaus ei yleensä ole vastasuoritusta työsopimuksen perusteella tehdystä työstä. Näin ollen sitä ei oteta huomioon eläkkeen perusteena olevassa työansiossa, vaikka korvaus olisi veron ennakonpidätyksen alaista ansiota.

Tehtyjen keksintöjen lukumäärään perustuvat kiinteämääräiset palkkiot voivat kuitenkin kuulua eläkkeen perusteena oleviin ansioihin sellaisilla työntekijöillä, joiden pääasiallisiin työsopimuksen mukaisiin työtehtäviin kuuluu nimenomaisesti tutkimus- ja tuotekehittelytoiminta sekä patentilla suojattavissa olevien keksintöjen tekeminen. Hyväksyttyjen keksintöjen lukumäärään perustuvalla palkkiojärjestelmällä on tuotekehittelytehtävissä olevien työntekijöiden kohdalla tosiasiallisesti tulospalkkausjärjestelmän piirteitä.

Immateriaalioikeudellisen periaatteen mukaan patentilla suojattavissa olevan keksinnön tekijällä on lähtökohtaisesti oikeus itse hyödyntää keksintöänsä ja saada sen tuotto hyväkseen. Työsuhdekeksintölaissa on kuitenkin säädetty, että työnantaja voi tietyissä tilanteissa ottaa työntekijänsä tekemän keksinnön oikeudet itselleen. Työntekijälle on tällöin maksettava kohtuullinen korvaus. Usein korvauksen suuruutta määriteltäessä otetaan huomioon keksinnön taloudellinen merkitys työnantajalle. Korvaus voidaan maksaa kertasuorituksena tai jatkuvana ns. rojaltikorvauksena.

Kun työnantaja maksaa työntekijälleen työsuhdekeksintölaissa tarkoitetun kohtuullisen korvauksen, ei kysymys ole varsinaisesta työsopimuksen mukaisen työvelvoitteen täyttämisestä aiheutuvasta vastikkeesta vaan pikemminkin immateriaalioikeudellisin perustein maksetusta korvauksesta, joka ei ole eläkkeen perusteena olevaa työansiota.

Äänestä
  • Kun henkilö on joutunut työkyvyyttömyyseläkkeelle ja tekee keksinnön, saa sen patentoitua ja myytyä tuotetta valmistavalle yritykselle, joka maksaa valmistusmäärään perustuvaa rojaltia. Niin vaikuttaako maksettu rojalti eläkelaitoksen maksaman työkyvyyttömyyseläkkeen suuruuteen ja maksuperusteisiin?

    Äänestä

  • keksijäksi1 kirjoitti:

    Kun henkilö on joutunut työkyvyyttömyyseläkkeelle ja tekee keksinnön, saa sen patentoitua ja myytyä tuotetta valmistavalle yritykselle, joka maksaa valmistusmäärään perustuvaa rojaltia. Niin vaikuttaako maksettu rojalti eläkelaitoksen maksaman työkyvyyttömyyseläkkeen suuruuteen ja maksuperusteisiin?

    Mikäli maksettu rojalti on ansioperusteinen palkkio ja merkitään ansiorekisteriin, työeläkeyhtiö tutkii sen vaikutusta työkyvyttömyyseläkkeeseen. Muussa tapauksessa eläkeyhtiö ei sitä tutki.
    Tarkempia tietoja saat maksavasta työeläkelaitoksesta.

    Äänestä

  • old_profile_72158 kirjoitti:

    Mikäli maksettu rojalti on ansioperusteinen palkkio ja merkitään ansiorekisteriin, työeläkeyhtiö tutkii sen vaikutusta työkyvyttömyyseläkkeeseen. Muussa tapauksessa eläkeyhtiö ei sitä tutki.
    Tarkempia tietoja saat maksavasta työeläkelaitoksesta.

    Kiitos vastauksesta

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


keksijäksi kirjoitti:

Miten keksinnöstä saatavat rojalti-/lisenssitulot vaikuttavat työkyvyyttömyyseläkkeeseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu