Lopun aika on käsillä.Uskokaa Kolmiyhteiseen Jumalaan,niin pelastutte.Hyljätkää kaikki muu.Uskokaa se mitä Kristus Golgatalla teki koko ihmiskunnan puolesta,niin pelastutte.
Uskokaa Jeesukseen!
Yu.
1056
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Älä pelottele ihmisiä lopun ajalla. Joku voi pelästyä ja masentua. Ihmiset yhdistävät lopun ajan tarkoittavaan sotia, nälänhätää, luonnonmullistuksia ja kaikkea muuta ikävää ja pahaa.
Kerro sen sijaan Jeesuksesta Kristuksesta. Kerro että
Jeesuksessa Kristuksessa on pelastus. Hän on tullut meille pelastukseksi ja Pelastajaksi. Jeesuksessa Kristuksessa on alku. Hän on uuden elämän alku jokaiselle joka Häneen uskoo ja turvaa. Hän on elämä ja uuden ikuisen elämämme alku, lähtölaukaus. Hänessä olemme turvassa vaikka atomisota syttyisi.
Kerro että Jeesus pyytää ihmisiä tänäkin päivänä luokseen jotta Hän voisi antaa pelastuksen ja synnit anteeksi ja ikuisen elämän. Kerro että jokainen, joka tulee Jeesuksen Kristuksen luokse, saa jäädä Hänen luokseen. Hänen luonaan on armo ja anteeksiantamus.
Kerro että jokainen joka tulee Jeesuksen luokse, Isä antaa Jeesukselle. Jeesus ottaa vastaan jokaisen Isän Hänelle antaman ihmisen. Kerro että Jeesus ei koskaan hylkää Isän kutsumaa ja Hänelle antamaansa ihmistä.
Joh 10:27-30 "Minun lampaani kuulevat minun ääntäni, ja minä tunnen ne, ja ne seuraavat minua. Ja minä annan heille iankaikkisen elämän, ja he eivät ikinä huku, eikä kukaan ryöstä heitä minun kädestäni. Minun Isäni, joka on heidät minulle antanut, on suurempi kaikkia, eikä kukaan voi ryöstää heitä minun Isäni kädestä.
Minä ja Isä olemme yhtä."
ketä jeesus kristus on pelastanut???? Ketä on Muhametti pelastanut??? Nämä kovimmin uskovat, tapella nahistelevat, sekoittavat muutkin riitoihinsa. Jos joku näistä pelastaisi, ei varmaan olisi uskovaiseten, piirissä tuollaista kaameaa, tapellua aivan hirveää. Kyllä tällaiset uskomukset pitäisi kieltää, ihmisyyden nimissä.
ketä jeesus kristus on pelastanut???? Ketä on Muhametti pelastanut??? Nämä kovimmin uskovat, tapella nahistelevat, sekoittavat muutkin riitoihinsa. Jos joku näistä pelastaisi, ei varmaan olisi uskovaisten, piirissä tuollaista kaameaa, tapellua aivan hirveää. Kyllä tällaiset uskomukset pitäisi kieltää, ihmisyyden nimissä.
Vieläköhän helluntailaisilla on kuukauden muonavarasto, jonka Ristin voitto ja Helluntaikirkko sivuillaan kehottivat varaamaan, Wilkersonin kerrottua maailmanlopun olevan tulossa 2009?
Helluntailaiset uskoivat 2009-profetian käyvän toteen, vaikka Wilkersonin epäonnistui samassa asiassa jo 17 vuotta aiemmin.
Aloitus on pelkkä provo. Se loppu piti tulla jo 2000 vuotta sitten. Mitekäs muuten kävisi hellareitten muonavarastoille, kun Raamatun mukaan maapallo tuhotaan tulella. Eiköhän siinä sika-nauta ja hernekeittopurkit kiehuisi ja räjähtäisi vaikka "parasta ennen" päivämäärää olisi vielä jäljellä.
No, onko Lappix nähnyt 2000- vuotiaita täällä maanpäällä?
Eikös se loppu tule viimeistään 70- 80 vuotiaille, ellei joku elä ominlupineen parikymmentä vuotta yliaikaa. Tiedäks sää lappix, mitä sitten tapahtuu?
Tulooooooooo kuolema! Eikös vain?? Mittee se tarkoittaa??
Loppu tuli ja kun tuli loppu, tulooooooo sitten ajallaan tuomio.
Jos tämän käsität, ymmärrät jo paljon ja jätät tuollaiset turhat 2000 vuotta sitten lopputarinat.
Jokaaselle tulee ajallaan loppu ja sen jälkeen tuloooooo tuomio..
Toisille ylösnousemuuuksesa elämäksi ja toisill sitten se ylööösnousemus tuloooo kuolemaksi helevetin tules, joka Ilimestyskirjan mukkaan on toenen kuolema.
Eli jokkaaselle sukukunnalle Jeesuksen tulemus on kuolema jäläkeen tosi.
Ei se sen kaavempana oo.... eli se sukukunta, johon sinnääki kuulut on ihmis- ikä ja tuomio ja siihen piste.
Se totteutumisena ajankohta on tietenkin ajallaan, mutta ootoksissas et silimiäs räppyyttele. Herräät vaan hetkeen ja se on siinä.
Kas, raamatun sana ollee totta ja tämä sukukuntakin suap' nähä Jeesuksen.
Vaekeetako?? Ei ollenkaan. Heleppua, kun assiin oevaltaa.
Ei ole lappix nähnyt 2000 vuotiaita etkä ole nähnyt sinäkään. Mutta se mies johon massa uskoo taisi valehdella koska sanoi silloisille opetuslapsilleen.
Matt. 10:23
Ja kun teitä vainotaan yhdessä kaupungissa, paetkaa toiseen; sillä totisesti minä sanon teille: te ette ehdi loppuun käydä Israelin kaupunkeja, ennenkuin Ihmisen Poika tulee.
Ja Paavali leitti myös samanlaista propagandaa kuin tekin aikanaan.
1. Tess. 4:15
Sillä sen me sanomme teille Herran sanana, että me, jotka olemme elossa, jotka jäämme tänne Herran tulemukseen, emme suinkaan ehdi ennen niitä, jotka ovat nukkuneet.
Ne jotka levittävät edelleen huhua että Jeesus tulee pian, eivät usko hänen sanaa, koska paluun piti tulla on parituhatta vuotta sitten.
Joo, kyllä uskon Lunastajaani. Mutta, en usko kristinuskon hapatusoppiin, siksi pysyn erossa ihmisten perinnäissäännöistä.
Uskon todisteisiin. En tarinoihin.
sitten uskot kun näet. ainakin sitten näet kun olet kuollut, mutta silloin on liian myöhäistä uskoa. osat jaetaan täällä maan päällä itsekunkin elinaikana.