mutta yhä harvemman ulottuvissa, koska se on niin kallista, kaikilla ei ole enää siihen varaa. Vanhukset, eläkeläiset, sairaat yh perheet eivät saa enää ruokaa kyllikseen, kun se on niin kallista.
Jopa työssäolevat joutuvat leipäjonoonk un palkka ei riitä yksinkertaisesti ruokaan, asuminen on niin kallista.
Meilläkin aikuiset syövät vain kerran viikossa lämpimän ruuan, lapset koulussa ja me närkimme sitten tähteitä mitä saattaa jäädä..
Jos rahat loppuu ne loppuu, jos perheessä on kaksi aikuista, et saa apuakaan sosiaalihuollosta.
Kaupat on ruokaa pullollaan, mutta ei ole enää ostajia, kun ei ole varaa.
Meillä ei ostella hedelmiä eikä vihanneksia ei lihaa eikäpä juurikaan muuta kun halpaa ja vanhaa yritämme etsiä.
En muista tämmöistä aikakautta olevan ikinä ja nyt se on häpeä jo tällä vuosituhannella.
Kaupat heittää ruokaa roskiin senkun kerkiää, ja ihmiset näkee nälkää... mikä idea???
Jopa työssäolevat joutuvat leipäjonoonk un palkka ei riitä yksinkertaisesti ruokaan, asuminen on niin kallista.
Meilläkin aikuiset syövät vain kerran viikossa lämpimän ruuan, lapset koulussa ja me närkimme sitten tähteitä mitä saattaa jäädä..
Jos rahat loppuu ne loppuu, jos perheessä on kaksi aikuista, et saa apuakaan sosiaalihuollosta.
Kaupat on ruokaa pullollaan, mutta ei ole enää ostajia, kun ei ole varaa.
Meillä ei ostella hedelmiä eikä vihanneksia ei lihaa eikäpä juurikaan muuta kun halpaa ja vanhaa yritämme etsiä.
En muista tämmöistä aikakautta olevan ikinä ja nyt se on häpeä jo tällä vuosituhannella.
Kaupat heittää ruokaa roskiin senkun kerkiää, ja ihmiset näkee nälkää... mikä idea???
Vastaukset 12
Vanhimmat
Meidän perhe keräsi koko kysän talvivarastoja kaikenlaista heinää tuolta ulkoa ja osattiin mennä metsään jopa puolukoita kräämään. Sieniå einkerätä ko ei tunneta niit.
Höh, eihän ne puolukat ole vielä kypsiä.
Heiniä on hyvä kerätä:)
Oho. Ne marjat olikii mustikoit. Me ei oikeen tunneta noit marjoi. Mut mutsikat oli hyvii.!!
Tämä on kyllä sellainen pasta, että täällä tulee nälkä! Kaikilla on vain ruoka mielessä ja seura tekee kaltaisekseen. Itse olen reilu puolivuotta lukenut tätä palstaa ja lihonut 6kg! Tämä on teidän syy! Kuitenkin olen tehnyt remonttia ruokailutottumuksiin ja jättänyt paheet pois. KK menot on tippunut 365€:stä alta 200€. Tässä on lähtenyt remppaamalla melkein puolet pois! Myöskin syön terveellisemmin ja monipuolisemmin vähemmällä rahalla. Liikuntaa olen harrastanut enemmän kuin kymmeneen vuoteen, niin osa painosta voi olla lihastakin. Pötsi lähtee kuitenkin näköjään viimeisenä. Rahahanat käy niukemmiksi, joten jotain keinoja on löydettävä! 365 on kuitenkin minulle liikaa käyttömenoiksi ja teen mieluummin muutokset vapaaehtoisesti.
heh.. no eiks oo hyvä että pelkästä ruuan ajattelemista ssaa vatsansa täyteen?
Mä oon keränny heinää ja apilaa ja koivunlehtiä, niitä on kiva popsia telkkua katellessa... salaattia voi tehdä ja piirakkaa.
Heinä on monipuolinen raaka aine, sitä voi myös keittää eikä lihota.
Ainoa mikä tossa häiritsee tossa tekstissä on, että sä puhut perheistä. Ei perheet ole Suomen köyhimpiä, vaan yksinelävät. En mitenkään halua väheksyä vaikka yh- kasvattajien tilannetta, koska oikeasti vilpittömästi ihailen heitä, jotka yhden ihmisen tuloilla pystyy lapsen tai pari kasvattamaan ja ruokkimaan ja kouluttamaan tässä kalliissa yhteiskunnassa joka normittaa kaikki perheet muka kahden kasvattajan kertaa kaksi 3000 euron kuukaisitulobruttotulon perheiksi, mutta kyllä sen on niin, että jos vaikka minäkin tässä pykäsisin yhdenkin lapsen vaikka mille lie, mun elintaso paranisi saman tien. Jos minulla olisi lapsi, kukaan ei kysyisi multa, että miksi olen kotona tai että mitä teen olisin töissä tai en, lapsilisää tulisi tilille sen vähän yli satasen hamaan tulevaisuuteen 17- vuotta ja lisäksi saisin nauttia tässä nyky- Suomessa sellaisen ainakin kolme vuotta ilmaiselatusta, käsittääkseni pikkulasten kotihoidontuki on kohtuullisen kokoinen lapsen kolmivuotiaaksi asti.
Kyllä mikä tahansa tuloton pikkulapsiperhe elää tässä maassa Suomi ihan ilman ruokahuolia, vaikkei kukan perheen lasten elättäjistä olisi eväänsäkään koskaan levittänyt käydäkseen töissä, sori. Sen sijaan jos sä satut olemaan akateemisen perheen lapseton fyysisesti kesken opintoja sairastunut tyyppi ja Suomessa ja joku ahkera tavis, ei kuule kukaan tule tarjoamaan sulle tukia. Edes toimeentulotukea lakisääteistä miminiä et meinaa saada, jos olet lapseton ja köyhä.
En tiedä sitten, miksei joillakin Suomessa ole riittävästi ruokaa. Ei tosin olisi mullakaan ilman sukulaisiani, eli uskon, että monet Suomessa näkee nälkää. Itse en edes tekisi lapsia., jos en edes ruokaa niille pystyisi takaamaan ja siksi en ole koskaan synnyttänytkään, eli ei kävisi mielessä tehdä lapsia tilanteeseen, jossa hädintuskin itsensä pystyy ruokkimaan. En ikinä tekisi lapsia tukieläteiksi, ja minut synnyttäneetkin on itse mut elättäneet, valtio antanut vain roposia. Sen täytyy olla kauheaa, mitä köyhät perheet kokee. Ton tekstin motiivia en ymmärrä.
Riisipuuro on erinomaista ravintoa. Siihen voi lisätä voisilmän tai alelaarista hankittuja leikkeleitä paistettuna. Ripotesuolana menee ihan perusjodioitu juttu napakoittamaan suutuntumaa. Ite mä pidän sellaisista saksais-alankomaalaista voimakkaan napakasta pers-suolasta ( jodioituna) riisipuuron buusteriksi.
Ruokaa ei tarvitse syödäkään kyllikseen, sen verran että nälkä siirtyy. Jokaisella on varaa syödä, kunhan tarkistelee mihin se raha sieltä tililtä katoaa. Yh:t valittavat aina, mutta jos lopettaisivat sen vaatteiden oston ja ostaisivat halvempaa kosmetiikkaa jättäisivät alkoholilla läträämisen, rahat riittäisi paremmin kuin hyvin.
Noh, minulla menee paljon keskiketterään silä b-vitamiinin tarve on tärkeimpiä turvattavia.
Sen halvan kosmetiikankin voi hyvin rajoittaa saippuaan, hammastahnaan ja shampoohon, jos ei ole erityisiä iho-ongelmia eikä ole töissä edustustehtävissä. Tunnen yhden työttömän, jolla on aina täysi sotamaalaus kasvoilla ja silti valittaa ettei rahat riitä ruokaan. Ja tiedän että se ostaa meikkinsä itse eikä saa niitä ilmaiseksi.
Kurkiainen, otatko "ketterää" vain viikonloppuisin??
Miksi riisiä ja pastaa? Miksei perunaa josta monipuolisempaa ruokaa kuin riisistä ja makaronista? Perunassa sentäs jotain ravintoaineita kuin pastassa joka on pelkkää vehnäjauhoa.