tulee suhtautua oppositipoliitikkojen lausuntoihin.
"Keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä totesi tiistaina MTV3:n vaalitentissä, että Suomen on oltava Venäjän talouspakotteissa EU:n linjassa, mutta Suomen on vaikutettava "että tähän kierteeseen ei mennä". Venäjä on Suomelle tärkeä kauppakumppani ja "suomalaisten etu on vastustaa pakotteita viimeiseen saakka"."
Kyllä Sipilä tuossa osaa sanansa asetella niin, että kuulostaa ihan järkevältä.
Toisaalta kuka tahansa vähänkään poliittisesti valveutunut kadunmies ja- nainen osaisi sanoa nuo samat sanat. Pienemmälläkin palkalla kuin valtaan hamuava lestadiolaismiljonääri.
"Keskustan puheenjohtaja Juha Sipilä totesi tiistaina MTV3:n vaalitentissä, että Suomen on oltava Venäjän talouspakotteissa EU:n linjassa, mutta Suomen on vaikutettava "että tähän kierteeseen ei mennä". Venäjä on Suomelle tärkeä kauppakumppani ja "suomalaisten etu on vastustaa pakotteita viimeiseen saakka"."
Kyllä Sipilä tuossa osaa sanansa asetella niin, että kuulostaa ihan järkevältä.
Toisaalta kuka tahansa vähänkään poliittisesti valveutunut kadunmies ja- nainen osaisi sanoa nuo samat sanat. Pienemmälläkin palkalla kuin valtaan hamuava lestadiolaismiljonääri.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Lisään vielä.
Olikohan Sipilällä paljonkin ehdotuksia siihen, kuinka Suomi voisi vaikuttaa, ettei tähän (pakote)kierteeseen mennä ja kuinka niitä vastustetaan viimeiseen saakka?
Jos itse olisin Sipilä, käskisin suomalaisten kertoa muille Brysselissä, että Nobelin rauhanpalkinnon saanut Martti Ahtisaari on vielä hengissä. Ahtisaari sai aikaan rauhan Acehin itsenäisyysliikkeen ja Indonesian hallituksen välille 30 vuoden taistelujen jälkeen, joten eiköhän lähetetä "vaappuja" tuonne Ukrainaankin sen sijaan, että pannaan kauppasuhteet poikki.
Oletko ehdottanut tuota Sipilälle? En ole median kertomana huomannut hänen toimineen niin kuin sinä kertomasi mukaan toimisit, jos olisit Sipilä.
Mutta en minä lestadiolaisiin luota kuitenkaan.
Oppositiojohtaja Sipiläkö KÄSKEE suomalaisia Brysselissä.!!?
Tuollainen ajatus kuulostaisi jo väyrysmäiseltä suuruudenhulluudelta.
Valitettavasti minun on todettava, että Paavo Väyrynen vaikuttaa, vaikka en asiantuntija ole, sen verran todellisuudesta erkaantuneeneelta ikuisine Neuvostoliittoineen, etten itse asiassa ihmettele yhtään, jos kepujohto haluaa häneen tietyn poliittisen hajuraon.
Mutta se on totta, että Väyrysellä on oma vankka kannattajajoukkonsa. Sitä en tiedä, uskooko se kannattajajoukkokin Neuvostoliiton vielä olevan olemassa?
Mutta kun Sipilästä oli alkujaan puhe, jääpä odottamaan, että hän toimii niin kuin sinä toimisit, jos olisit Sipilä.
Jäädään odottelemaan sitä varsinaista käskyä.
Tähän asti Sipilältä on kuultu vain toiveita ja ohjeita, mutta kyllä niilläkin on vaikutusta ollut. Presidentti Sauli Niinistö reagoi heti.
http://www.juhasipila.fi/blogi/2014/08/11/137
Tuskin Niinistö tuohon reagoi. Toiveajattelua HV Koroljov.
Niinistö kävi tunnustelemassa Putinia ja Porosenkoa paikan päällä heti luettuaan Sipilän blogin.
Tuskin on sitä des lukenut. Tyhmäkö sinä olet?
Yhden lestadiolaisuuden haaran eli rauhansanalaisuuden (pikkuesikoisuus) yksi edustaja on esimerkiksi kepun puheenjohtaja Juha Sipilä.
Ahtisaari on arvostettava mies, vaikka natoileekin.
Hyvin monet kepulaisetkin ovat natoilijoita. mitähän heille tulisi sanoa, että he järkiinsä tulisivat?
Sipilä osaa puhua nato-optiosta. Mitähän sekin Sipilän sanomana tarkoittaa, kun joku tällä palstalla on kertonut Sipilän voivan puhua mitä vaan, mutta hienovaraisesti tarkoittaakin jotain ihan muuta, jota "tyhmät" ihmiset ei vaan hoksaa?
Eli pidät Niinistöä suurena Sipilän tarkoittamana diplomaattina, kun hän kävi Venäjällä sen jälkeen, kun Sipilä oli kirjoitellut sen tasoisen jutun, joita voi lukea lehtien yleisökyselyjen vastauksinakin. Ettei peräti sellaisista olisi Sipilä kopioinut alkeellisen juttunsa?
Toki Niinistö kykenee myös itsenäiseen ajatteluun ja on vain hienoa, jos hän osaa neuvomattakin jatkaa Paasikiven-Kekkosen linjalla. Myös sisäpolitiikassa Niinistö on osoittautunut paremmaksi presidentiksi kuin etukäteen olisi arvannut.
Sitä minäkin, ettei edes Niinistö kaipaa kepulestojen neuvoja toimintaansa.
Ei ole syytä eikä mahdollisuutta enempää kuin toivottavaakaan, että Suomi jatkaisi ainakaan kekkoslinjalla, jossa merkittävänä tekijänä oli Neuvostoliiton aktiivinen osallistuminen Suomen sisäpolitiikkaan Suomen tasavallan presidentin (Kekkosen) kautta ja avustuksella.
Emmehän me sentään sellaista halua? Kysymys voitaisiin esittää lehtigallupeissa ja kukaan ei sitä enää haluaisi, ellei kysymyksen asettelija olisi joko Väyrynen tai väyrysläinen. Tokihan on huomioitava, ettei asia edes kiinnosta nykyihmisiä, jotka ei edes tiedä Kekkosta ylläpidetyn "ruplarahoituksella". Moni kysyy jo muutenkin, kuke heIvetin Kekkonen? Ja kauanko menee, että nuoriso kysyy, mikä heIvetin Neuvostoliitto? Neuvostoliitto kun on ikuinen lähinnä vain Väyrysen ja väyrystelijöiden sydämissä.
Paasikiven kipakka lausahdus, "Katsokaa karttaa!", on syytä muistaa edelleenkin.
Siksi Kekkosen määritelmä "Emme ole tuomareita, vaan lääkäreitä", on yhä hyvä neuvo.
Kekkosen määritelmäkö tarkoittaa, että joku ulkovalta pääsisi rahoittamaan yhtä puoluetta ja sen sekä presidentin, joka sitä puoluetta edustaa, kautta vaikuttamaan Suomen sisäisiin asioihin?
Se toki kuulostaa järkevältä, ettei Suomen kannata kovin urhokkaasti (muistelepa muuten nuorta Urhoa ryssän vihassaan) olla ulkomaita tuomaroimassa ja rankaisemassa, mutta kaikella rajansa. Ei kekkosaikojen lipomiseen saakka ole tarvetta mennä.
Kekkosen sanoja on myös tämä.
"Jos jommankumman täytyy olla rempallaan ulko-tai sisäpolitiikan, olkoon se sisäpolitiikka."
Karttaa on tosiaan itsekunkin syytä katsoa ja pitkää yhteistä rajaa. Monet ovat katsoneetkin, mutta tulkinnat esim. natojäsenyyden osalta poikkeavat toisistaan, vaikka peruste on täysin sama. Eli se pitkä raja. Sen yli se Urhokin kovasti nuorna miesnä olisi halunnut, mutta eipäsiitä mitään tullut.
PS. MPP oli kirjoittanut Mannerheimista oivasti. Monetkaanhan eivät uskalla arvostella MAnnerheimia, sehän on melkein pyhäinhäväistys. MPP uskalsi ja kuinka hienolla tavalla.
Enemmän sellaista uskallusta puuttua asioihin, joita pidetään pyhinä ja halutaan ne kultaisin reunuksin ja valkoisin valhein koristella.
Ja Pekka Peitsen peitsi katkesi:D :D
:D
Sleyn pappi Urpilainen vastustaa verisesti naispappeutta.
Tuollaisiin typeryyksiin kykenee vähemmän valveutuneetkin kansalaiset:)))
Kiitos kuitenkin kommentista, sinäkin vähäisempi kyykkijä.
Jutta Urpilainen avasi 2013 Sley kesäpäivät. Mistä noita hihhuleita tippuu?
Hihhuleiksihan sanotaan lestadiolaisia.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Hihhuli