minusta on hienoa että jumala on olemassa, vaikka hän ei pahasti rukouksistani huolimatta ole ainakkan huomattavalla tavalla arkeeni puuttunut.
Olenkin väsynyt juuri siihen että hän ei ole vaikuttanut elämässäni niihin asioihin jotka itsekkin tiedostan että en selviä niistä yksin.
No hmmm.... miksi kirjoitan tätä, en tiedä, hmmm..ehkä vain purkaakseni pettymyksen tunnetta
jotta saisin tilaa uudelle toivolle.
No aluksi koitan kuitenkin elää.
usko on joskus
6
233
Vastaukset
- Leo Salmela
Elämä on joskus turhankin kovaa realismia ja jatkuvaa taistelua vääryyksiä ja valheita vastaan.
Jumala ei voi yleensäkään auttaa meitä taisteluissamme koska Jumala toimisi ihmisten kautta, mutta juuri ne Jumalan ihmiset ovat hukassa.
Nutta nyt kaadun sänkyyn. - jli
Pieni ote linkistä:
http://www.nic.fi/~jlindell/miksikristusko.htm
4.6 MIKSI RUKOUS EI AINA TOIMI ?
Lisää ajatuksia rukouksesta (http://www.nic.fi/~jlindell/rukouksesta.htm )
Rukouksen tärkein tehtävä on mahdollisuus olla kahden kesken henkilön kanssa, jota rakastaa : puhua, kuunnella tai vain "olla yhteydessä" Jumalaan. Vaikka olemme edelleen vain ihmisiä, niin opimme paremmin tuntemaan Jumalaa ja Hänen tahtoaan ja tällaisesta intiimisuhteesta voi jotain todella arvokasta syntyä.
Eikö Jumala tiedä kaikkea jo etukäteen? Näin voisi helposti yrittää turhentaa rukoilemisen. Mutta tuollainen ajatushan on aivan tunteeton ja konemainen. Ei meidän elämäämme ole ennalta määrätty. Me joudumme aina elämässämme uusiin tilanteisiin, kohtaamme uusia ongelmia, joudumme valitsemaan eri vaihtoehtojen välillä. Näissä kaikissa tarvitsemme viisautta ja saamme olla yhteydessä Jumalaan ja anoa viisautta ja johdatusta.
Rukouksessa pyydämme, että hänen tahtonsa tapahtuisi. Silloin kun Jumalan tahto tapahtuu, toteutuu rakkaus tässä maailmassa. Rukous voi olla myös vaarallinen asia, koska siinä pyydämme Jumalaa tulemaan mukaan suunnitelmiimme ja Jumala saattaakin muuttaa suunnitelmamme. Meidän tahtomme kun ei aina edistä rakkautta.
Ellemme hoida rukouselämäämme, joudumme helposti tämän kiireellisen, stressaavan ja epävarmuutta täynnä olevan ajan hengen uhriksi. Teemme helposti hätäisiä päätöksiä ja saamme siitä sitten kärsiä. Nykyään puhutaan yleisesti masennuksesta, joka leviää yhä laajemmalle yhteiskunnassa. Myös monet uskovaiset joutuvat tähän kierteeseen, joiden syyt eivät suinkaan aina ole yksiselitteisiä. Sen takia on tärkeätä, että uskonelämämme lepää raittiilla pohjalla.
Rukouksen tärkein anti ei ole kuitenkaan rukousvastauksen saaminen vaan Jumalan tunteminen. Vasta kun Jumalan kirkkaus ja Jumalan armo saa valloittaa meidät, avautuu myös portti syvempään rukouselämään, jossa voittoja saavutetaan. Tämä ei ole koskaan helppoa ylpeälle ihmismielelle.
Rukouksessa on tärkeintä sydämemme asenne. - väsynyt
Jumalan ilmoitus niin kuin se raamatussa on annettu, on aivan liian monisäikeinen.
Jokainen varmaan tavalla tai toisella takertuu lupauksiin jotka tukevat omia pyrkimyksiä.
Minun toivoni lepää lupauksissa, "mitä ikinä te minun nimissänne pyydätte jne... "
Ja luottamus siihen että pyydän ns. hänen tahtonsa mukaan perustuu siihen että " hän tietä mitä tarvitsemme ennenkin häneltä pyydämmekään"
No Jumala on enempi minulle toivon voima, ei ongelman ratkasisu, vaikka niin haluaisinkin.
No lopetan tän jauhamisen..tää ei asiiani auta enää !!
Iloista viikonloppua kaikille !!! - Hannatar
Jumala on ihan paska.
- väsynyt
Tunnet siis jumalan .... miksi hän on sinusta ihan paska!!!
No joo lepäsin aika hyvini ja minua taas ei ollenkaan haittaa tänään se että, jumala tuntuu olevan joksus enempi luonnehäiriöinen narsisti, kuin huolehtiva ISÄ:
elämä jatkuu ja taas kun tulee tiukkapaikka niin sitä "rukoilaan" ja mietitään että kuis tässä nyt näin kävi.
- jli
Jos tarkkoja ollaan niin jumala on vain mielikuvitusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1268897
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1455374Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333825Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1313585Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352634Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191906Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3581562Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981557Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?711410Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311376