VASTAUKSIA KYSYMYKSIIN?

Sanonpa vain, että joka uskoo Jeesukseen ja on hänen opetuslapsi, niin hän saa
vastauksia polttaviin kysymyksiin huomattavasti helpommin kuin se joka ei tunne
Jeesusta, eikä ole hänen opetuslapsi.

Ja moniin kysymyksiin tälläkin palstalla joku uskova antaa ihan selvän ja asiallisen
tiedon, niin sitten näillä jumalattomilla, jotka eivät tunne Jeesusta omana Vapahtajana, on suorastaan demoninen ja paholaismainen hinku ryhtyä vääntämään vääräksi ja mukamas todistamaan valheeksi, tahi jos ei muuta voi, niin ilmoittaa vain ettei usko.

Teidät palstan jumalattomat olisitte välttäneet monet ajatuksien harharetket ja asiat olisivat teille paljon selkeämpiä, jos te olisitte niitä kirjoittajia kuulleet, jotka
selvästi uskossa ja raamatun mukaan opettavat.

Sanonpa suoraan te jumalattomat, te jotka ette tunne Jumalaa, niin useaan kertaan teillä ei ole ollut minkäänlaista häpyä, ja ette ole uskoneet sitä mikä
totta on, ja sitten olette selvää valhetta kumartaneet ja pitäneet sitä mukamas
totena!

Ja sanonpa teille, että oppimaton mökin akka, joka uskoo Jeesukseen ja uskoo
niin kuin raamattu opettaa, niin hän voi olla paljon viisaampi kuin oppineet
professorit.

Uusi Testamentti raamatussa puhuu peitteestä joka on juutalaisten päällä kun
raamatusta luetaan Moosesta, kun nämä eivät tunne Jeesusta omakohtaisesti.
Niin aivan samoin teillä jumalattomilla on peite päällä kun teille raamattua luetaan,
ja niin te ette ymmärrä raamattua ja sen keskeisiä opetuksia, ja jopa julkeasti
saatatte vääntää raamattua teidän kieron sydämenne mukaiseksi.

Mutta Jumala ei ole sen kauempana kuin ajatuksetkaan, jos te jumalattomat
tosimielellä huokaisette Jumalan puoleen ja haluatte hänen opetuslapsikseen,
niin kyllä Jumala lähestyy teitä nopeasti, ja johdattaa teidät tuntemaan ristin
Herran Jeesuksen, joka kärsi teidänkin jumalattomuuden ja sen teot ristillä, siis
rangaistuksen noista.

10

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikä on Jumalan ratkaisu ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi?

      Mikä on Jumalan ratkaisu Afrikan ja Aasian ylikansoitukseen?

      Mikä on Jumalan ratkaisu maailmassa riehuviin, usein uskonnollisten piirien ylläpitämiin sotiin?

      Kysäisepä Jumalalta kun tunnut olevan häneen läheisessä yhteydessä. Otetaan sen jälkeen puheeksi pienemmät ongelmat.

      • elä sen kanssa

        Lue Raamatun UT Johanneksen ilmestys, siinä on vastaus.

        Jumala hävittää tämän ateistisen maailman ja sen turhat kyselijät ja luo uuden ilman turhia kyselijöitä jotka kysyy vain sen takia jotta pääsisivät pilkkaamaan.


      • satujahve
        elä sen kanssa kirjoitti:

        Lue Raamatun UT Johanneksen ilmestys, siinä on vastaus.

        Jumala hävittää tämän ateistisen maailman ja sen turhat kyselijät ja luo uuden ilman turhia kyselijöitä jotka kysyy vain sen takia jotta pääsisivät pilkkaamaan.

        Tämä sadistinen ja narsistinen persläpihän raamatun mukaan hukuttamalla tappois lähes kaikki ihmiset jo kerran. Mokasiko tämä vajakki jumala tämänkin ja ihmiset pitää vielä lahdata toisenkin kerran?


    • KATin haamu

      Mikä on kaksoistähti MX Hydraen kiertoaika ? Onko se edes kaksoistähti?

    • satuahannevain

      4. Moos. 31:17. Niin surmatkaa siis kaikki poikalapset ja surmatkaa myös jokainen vaimo, joka on yhtynyt mieheen. 18. Mutta jokainen tyttö, joka ei ole yhtynyt mieheen, jättäkää itsellenne henkiin.

      Oliko miikanaahum kyseessä kenties tämä sama jumala, joka kehotti murhaamaan naisia ja lapsia, sekä säästämään neitsyet ja raiskaamaan nämä? Millainen paskaläjä palvoo näin sairasta olentoa?

    • huutis.

      »joka uskoo Jeesukseen ja on hänen opetuslapsi, niin hän saa
      vastauksia polttaviin kysymyksiin huomattavasti helpommin kuin se joka ei tunne
      Jeesusta, eikä ole hänen opetuslapsi»

      Tämä selittänee sen, etteivät palstakreationisteilla ole yhtään järkevää vastausta mihinkään kysymyksiin. Hehän eivät ole Jeesuksen opetuslapsia, vaan päinvastoin vihaavat ja halveksivat Jeesuksen opetuksia.

    • no niin no

      Sanompa minäkin, että kun sanot noin, väittteessäsi ei ole mitään konkreettista tietoa mitä kulloinkin tarkoitat vaikkapa uskolla Jeesukseen!
      Ja se onkin suurin puutteesi jo sellaasenaan.

      On 17693 eri uskonsuuntaa ja kukin niistä tarkoittaa samoin sanoin sisällöltään toisistaan poikkeavia merkityksiä.
      Tähämän lisäksi myös evokkien merkitykset kuulemiinsa asioihin poikkeavat toisistaan.
      Näin sekametelisoppa on taas keitettynä.

    • Råger Mer

      Te ateistit luulette että maan päälle tulee rauha ilman Jumalaa mutta erehdytte siinä:

      "51. Luuletteko, että minä olen tullut tuomaan maan päälle rauhaa? Ei, sanon minä teille, vaan eripuraisuutta.
      52. Sillä tästedes riitautuu viisi samassa talossa keskenään, kolme joutuu riitaan kahta vastaan ja kaksi kolmea vastaan,
      53. isä poikaansa vastaan ja poika isäänsä vastaan, äiti tytärtänsä vastaan ja tytär äitiänsä vastaan, anoppi miniäänsä vastaan ja miniä anoppiansa vastaan."

      Teidän oma luonnonvalinta-epäjumalanne ei kykene tekemään mitään vaan Jumala hävittää kaikki jotka ei tunnusta Jumalaa.

      -Kuka niistä tuhansista, kuuluu tyhmän kysymys ellei joku keksi vielä tyhmempää kysymystä tilalle?

    • Olisiko sul

      Onko Miikalla esittää todisteet Jumalan olemassaolosta? Siis oikeat todisteet, ei sanaleikkejä.

    • Vain ja ainoastaan tietämättömyys antaa varmuuden. Omatakseen kuvaamasi kaltaisen varmuuden, ei voi omata itsenäistä ajattelua, kriittiatä arviointia eikä pienintäkään palasta humaania uteliaisuutta. Pikkulapsiki osaa ajatella, miten pitkän aivopesu vaaditaan tullakseen sinun kaltaiseksi aivottomaksi propagandaministeriksi? Riittääkö rahanahneus?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      65
      1633
    2. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      14
      1622
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      135
      1221
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      125
      1114
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      83
      797
    6. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      164
      720
    7. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      711
    8. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      406
      624
    9. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      582
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      525
    Aihe