En tule toimeen kenenkään kanssa

Koko iän seurannut vaikeus; en tule toimeen kenenkään kanssa. Vähän jos korjaa on muutamia, kenen kanssa pärjään, mutta näen heitä liian vähän. En ymmärrä miksi saan aikaan niin valtavaa raivoa. Olen ok näköinen ja siisti, ettei siitä ole kiinni. Tartun kyllä helposti epäkohtiin.
12357
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Jos esiinnyt kaikessa "besserwisserinä" paremmin tietävänä, niin ei ole ihme että sinuun närkästytään. Saako sinusta kuvan, että olet muita fiksumpi, perempi, katselet ylhäältä alaspäin ym. Se on sinulla puollustusmekanismi, mutta eristää yksinäisyyteen.
Kyllä elää täytyy ottaen toiset huomioon tasavertaisina, oppia empatiaa ja tottakai vääryyteen ja epäoikeudenmukaisuuteen tulee puuttua, mutta sekin on tehtävä taidolla: silloin asia menee perille, ei tule sotaa ja kapinaa.
Jos olet kuin siili, jolla on piikit ojossa, ja kun sinuun koskee niin vetäydyt kerälle, niin vaikea on lähestyä ja ystävystyä. Metsä vastaa niin kuin sille huudetaan.
Onneksi sosiaalisia taitoja voi opetella, myös itsetuntemustaan. Ei pidä mansentua vaan ottaa se haasteena. Oppia tämä elämä on.
Kirjastosta saat hyvää kirjallisuutta ja oppaita ihmisuhdeasioista.
Onneksi sosiaalisia taitoja voi opetella.

Äänestä
  • Hyvä kirjoitus ja vastaus sinulla. Tuo on kyllä totta, mutta osittain. Tuo siili-asia sai miettimään. Voi olla hyvinkin noin. En kyllä esiinny kaikkitietävänä, sellaiset ärsyttää. Mutta minkä sille voin, että on hyvä yleistieto. Voinhan toki olla hiljaa ja antaa jonkun muun loistaa.

    Äänestä

  • Itsetuntemusta voi oppia. Kyllähän se jostain juontuu, jos ei aina joutuu törmäyskursseille ihmisten kanssa. Olin kerran eräällä kurssilla ja siellä oli tyyppi, joka tiesi paljon, oli vastaus melkein asiaan kuin asiaan, keskeytteli jatkuvasti luennoitsijaa. Kyllä hänelle porukalta hienovarasta palautetta tuli, että ei tässä ihan tyhmiä olla, mutta ei nyt aina haluta loistaa ...ym. Kyllä hänestä porukka ei oikein pitänyt.
    Jos tietää paljon niin varmaan on hyvä pitää sitä välillä omana tietonaan, koska läheiset kokevat itsensä tyhmiksi, moukiksi, voivat kadehdia. Negatiivinen palaute, jos sitä satelee liikaa, ärsyttää myös jos ei ole vastavuoroisesti kannustusta ja kehua.
    Niin se vain on, että toisia ei voittaa muuttaa, mutta itseään voi. Olen itse oppinut paljon kantapään kautta.

    Äänestä

En > ymmärrä

Neurologiset, syntymässä saadut erilaisuudet ovat ainakin kohdallani syy sosiaalisten taitojen kehittymättömyyden syynä, tarkemmin as-syndrooma.
Kaikki pitää opetella ajan kanssa kuin vieraan galaksin asukkaan kohdatessa Maan sivilisaation olentoja. Aika tekee tässäkin työtään, lieventäen näkemyseroa.

Kohtaan vastarintaa kuin polttomerkillä merkattu. Kun tietää erilaisuutensa, siihen vuosikymmenien työllä voi lieventää tätä eriarvoisuutta.

Aspergereillä on persoonallinen tuntemistapa. Joku ihminen hyväksytään intuitiivisesti kuin sylilapsen näkemänä.
Joskus sellainen ystävyys koetaan kuin sielunveljeytenä, aina ei silti tule vastasympatiaa.

Äänestä
  • Aspergeriä ei ole. Mutta tässä voi opetella, oppia ikä kaikki, =))

    Äänestä


Ei joka puupään kanssa tarvikaan tulla toimeen.

Äänestä

Oletko liian valikoiva ihmisten suhteen?

Äänestä

No eikö muutama ihminen oo sinänsä jo ihan tarpeeksi :) Kuinka niin saat aikaan valtavaa raivoa? Ootko varma että johtuu susta, eikä ihmisistä joiden kanssa oot ollu tekemisissä? Voiko olla ettei jotkut huonoitsetuntoiset ihmiset kestä jos tartut epäkohtiin? Mitä itse luulisit syyksi, jos syy nyt edes olisi sussa, ap?

Mä ainakin viihdyn seurassa josta oppii jotain uutta =) Musta toi siilijuttu voi btw liittyä luottamukseenkin?

Mä muuten tapasin kerran as-pojan ja pidin hänestä hyvin paljon, tiesi paljon mielenkiintoisia asioita ja oli muutenkin herttainen :) En huomannut oikeastaan mitään "erilaisuutta" sen kummemmin verrattuna muihin ihmisiin, muuta kuin positiivista.

Itse oon myös huomannut että joskus joillain ihmisillä on kaikkia omiakin ongelmia ja herkkiä kohtia joita ei voi oikeastaan etukäteen tietää :)

Äänestä
  • Hyvä pointti #fghjk

    Joskus kateus voi pukeutua hyveelliseen kaapuun. Ihminen kuka ei itse uskalla tehdä mitä toinen tekee, voi moraalisesti närkästyä. Kannattaa tutkia myöskin muiden motiiveita.

    Äänestä

Kerran eräs henkilö valitti, että miksi joka päikassa, minne hän asuu, on pahoja ja inhottavia ihmisiä? No sai vastauksen, siksi kun sä tulet ja sotket ilmapiirin: pakka menee porukalla sekaisin. Pahanilmanlintu?

Äänestä
  • Kokemuksen syvä rintaääni.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


En > ymmärrä kirjoitti:

Koko iän seurannut vaikeus; en tule toimeen kenenkään kanssa. Vähän jos korjaa on muutamia, kenen kanssa pärjään, mutta näen heitä liian vähän. En ymmärrä miksi saan aikaan niin valtavaa raivoa. Olen ok näköinen ja siisti, ettei siitä ole kiinni. Tartun kyllä helposti epäkohtiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu