Mä opin säästämään tän alla olevan artikkelin avulla ja sain katkaistua velkaantumiseni. Oon katkaissut jo pitkään jatkuneen palkasta-ei-jää-mitään-säästöön -kierteen ja voin sanoa että on ihan voittaja fiilis, kun parikuukautta sitten avaamalleni säästötilille (jonne ei korttia) on kertynyt joka palkasta 20% säästöön :)
http://www.mtv.fi/lifestyle/koti/artikkeli/asiantuntijan-vinkit-nain-saat-rahaa-saastoon-elamastasi-nauttien/3200462
http://www.mtv.fi/lifestyle/koti/artikkeli/asiantuntijan-vinkit-nain-saat-rahaa-saastoon-elamastasi-nauttien/3200462
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vaikka rahaa olisi pikkuisen säästössä, niin rauha tulee vasta kun sitä on riittävästi. Itsellä se määrä on 650-900
Vaimoni eläke on alle 1000€/kk. Hänen levollisuutensa alaraja on 7000 - 8000€.
En ole koskaan säästänyt. Olen kuluttanut vain tarpeideni mukaan,
Poikamiesaikoja ja paria muuta vuotta lukuun ottamatta aina on jäänyt jotain kuluttamatta.
On tullut kiduttua vuoskymmenet. Nyt sitten helpottaa kun tulee tänä vuonna 150000 € ja ensivuonna sama määrä.
Elämä vaan on pilaantunut takavuosien köyhäilyistä eikä virtaa enää piisaa mihinkään.
Ikääkin sen verran että kyllä se tais tässä olla
mulla menee 50% pelkkään vuokraan. Vuokra on 515 €, että repikää siitä, rikkaat.
Pidän hyvin tarkkaa kirjanpitoa kaikesta kulutuksestani. Merkitsen siis muistiin aivan kaikki tulot ja menot Excel-taulukkoon.
Nyt kun olen ollut lomalla koko elokuun rahaa on tällä hetkellä mennyt 9030.74 euroa. Onhan tätä lomaa vielä jäljellä joten oletan että lähes 10 000 menee.
Säästöön ei kyllä tässä kuussa jää mitään vaan päinvastoin, säästöjä tässä käytetään.
Summa sisältää muutamia isompia ostoksia, kun lomalla on aikaa tuhlattavaksi shoppailuun.