Niin.....siitä rasismista.

Kemppainen

Minua tässä askarruttaa yksi tapaus työpaikalta,ja ajattelin tässä vähän päästää painetta näin kirjoittelun kautta.Työskentelen eräässä oppilaitoksessa Etelä-Suomessa.Tässä oppilaitoksessa annetaan korkeinta matemaatista-ja teknillistä opetusta ja meillä on porukkaa aina siivojista emeriitusprofessoriin saakka.Porukka on mukavaa ja homma luistaa,mutta nyt viime aikoina on siivojaksi tullut serbejä,kroattialaisia,etc..etc...etc.Olen huomannut että nämä ulkolaiset työntekijät hoitavat hommansa kiitettävästi ja tekevät työnsä todella huolellisesti,nyt kuitenkin olen huomannut miten me suomalaiset kaiken saanneet ja ylen passatut paskiaiset(HUOM! EI KAIKKI MUTTA OSA MEISTÄ)kohtelemme näitä työntekijöitä niinkuin ne olisivat sontaa tai paskaa kengänpohjassa.Räikein tapaus tapahtui tässä pari päivää sitten,kun erään professorin huonetta siivottiin,ja professori ei ollut tyytyväinen siivojan työn tuloksiin.Hän kysyi tältä naissiivojalta mistä hän on kotoisin,jolloin nainen vastasi että:" Kroatiasta".Silloin tämä professorinpaska vastasi tälle siivojalle:"Olisit jäänyt sinne Kroatiaan pommin alle ennenmmin kun tullut tänne Suomeen paikkoja sotkemaan."No,totta kai nainen lähti siltä istumalta juoksemaan pois paikalta itkua vääntäen.Nyt tässä mietin,että voiko noin korkeassa asemassa oleva ihminen joka on saanut korkeinta akateemista koulutusta sekä useita ulkomaisia palkintoja tutkimuksistaan olla noin kusipää ja täydellinen moukka,että ei osaa alkeellisimpia käytöstapoja jota jo työläisperheen isät ja äidit jakavat lapsilleen.Olen tullut siihen tulokseen,että tämä professori on ehkä hankkinut sivistyksensä tynnyrissä asuen jolloin ulkomaailma ja käytöstavat on jäänyt jollain lailla unohduksiin.Olen kriittinen ulkolaisten suhteen,enkä halua ketään ulkolaista syömään meidän sosiaaliturvaamme,mutta jos hän tekee täällä rehellistä työtä,on sitä ihmistä kunnioitettava koska hän omalla työllään,oli se sitten mitä hyvänsä,maksaa sillä oleskelunsa täällä.Ja jokaisella rehellisellä ihmisellä ikään,rotuun ja sukupuoleen katsomatta,joka ansaitsee itse leipänsä,on samanlainen oikeus elää tällä armassa Suomenmaassamme kuin meillä suomalaisilla.

4

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dominikaani

      Mistä sinä voit tietää sotkiko se kroati oikeasti sen professorin huonetta! Tuskinpa niin korkean koulutuksen saanut persoona syyttä suotta alkaisi noin räyhätä. Tosin luulen, että tätä juorua on melkoisesti vääristelty. Kenenkään ei kannata ottaa tätä vakavasti.

      Tämä Kemppainen ei itse selvästikkään ole mikään upean yleissivistyksen omaava ihminen. Niin, siinä se haukkuu muita vaan professorinpaskaksi ja käyttää muutenkin oudon paljon sanaa paska. Ei taida kemppainenkaan olla ihan henkisesti terve, kun tuollainen paska-syndrooma on.

      • Kemppainen

        Tunnen kyseisen professorin erittäin hyvin,ja olen nähnyt hänen käyttäytyvän alaisiaan kohtaan erittäin törkeästi,muun muassa kyseisessä tapauksessa.Henkisestä olemuksestani en mene sanomaan mitään menköön se toisten arvioitavaksi,mutta ihmettelen sinua,Dominikaani,jonka mielestä koulutus takaa sen että "alempiarvoisempia"voi pitää jonkin laisena karjana,jota voi potkia mennen tullen.Olet Dominikaani syntynyt liian myöhään sinun kulta-aikasi olisi ollut 1930-40 luvun Saksassa,siellähän sitä silloin sai alempiarvoisia potkia ja polttaa mielin määrin.


    • ikkunanpesijä

      Tekisi mieli tietää että minkä puolueen Professori tämä oikein oli ?

      • Ei puolueilla ole professoreja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      641
      7865
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      436
      2145
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      225
      2048
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1630
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1219
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1187
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      1055
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      824
    9. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      705
    10. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      50
      679
    Aihe