Vista oikkuilee normaalikäynnistyksen alussa

mikä vikana?

Mulla alkoi kannettava Windows Vista kenkkuilla säännöllisesti sen käynnistyksessä. Kun käynnistän namikasta, kuuluu pieni käynnistyksen alkusuraus (n. 1-2 sek) ja sitten ei tapahtukaan käyttöjärjestelmän latausta. Vain Caps Lock ja Num lock palaa, muistaakseni näin.

Kun sammutan koneen ja aikani kääntelen ja vääntelen rakkinetta ja käynnistän sen uudestaan, on käynnistynyt viimeistään muutaman yrityksen jälkeen normaalisti. (En tiedä, onko sillä kopistuksella edes mitään vaikutusta.)

Huom. edes automaattikäynnistys ei välttämättä onnistu. Eli jos tietoturvapäivityksen jälkeen teen automaattisen sammutus-uudelleen käynnistyksen, saattaa jäädä samanlailla.

Mikä mahtais vaivata? Pölyk? Mitkä luukut pohjasta kannattaa aukoa? Kerran löysin googlella hyvän ohjeen, nyt en enää.

12

212

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eikun vaan uudelleen asennus. Vistassa on näitä ongelmia kun se on yksi epäonnistuneimmista käyttiksistä.

      • asiaton kommenti

        MS alkoi mennä mennä metsään XP:n jälkeen ja ei ole päässyt metsästä pois. Vista on yhtä huono kuin win7 tai 8.1, jotka meillä on.

        P.S. joko saa kännykäpalstoilla tarinoida kiinapuhelimista?


      • asiaton kommenti kirjoitti:

        MS alkoi mennä mennä metsään XP:n jälkeen ja ei ole päässyt metsästä pois. Vista on yhtä huono kuin win7 tai 8.1, jotka meillä on.

        P.S. joko saa kännykäpalstoilla tarinoida kiinapuhelimista?

        On päässyt jo ajat sitten pois Windows 7 ansiosta.


      • aloittelijalle
        vapunen kirjoitti:

        On päässyt jo ajat sitten pois Windows 7 ansiosta.

        Laita win7 reitittämään nettiä muutamalle pc:lle niin huomaat kuinkai pska se on, rikkoo satunnaisesti paketteja 3.2Ghz dualcore koneessa. Raudaltaan paljon tehottomampi reitin linuxilla (tplink MR3220) toimii virheettömästi.


      • aloittelijalle

      • aloittelijalle kirjoitti:

        Laita win7 reitittämään nettiä muutamalle pc:lle niin huomaat kuinkai pska se on, rikkoo satunnaisesti paketteja 3.2Ghz dualcore koneessa. Raudaltaan paljon tehottomampi reitin linuxilla (tplink MR3220) toimii virheettömästi.

        Ei ole ollut koskaan tarvetta tuollaiselle. Turhaa siis.


    • pc doctör

      voi koneessa olla muuta vikaa esim kiintolevyssä

    • kärsivällisyyttä

      Eikö Vista koneessasi ole käynnistysvalikossa vaihtoehtoa: Asenna päivitykset ja Sammuta kohtaa? Kun kone on ladannut päivitykset niitä ei ole pakko heti asentaa ja voi jatkaa käyttöä jos haluaa ja sitten lopettaa käytön em. Sammutus tavalla.Seuraavan kerran kun käynnistää tietokoneen se viimeistelee ne päivitykset ja aukeaa sitten normaalitilaan käytettävästi. Pidän itse parhaan päivitystapana vaihtoehto: Lataa päivitykset mutta anna minun päättää asennanko ne. Automaattipäivityksiä en ole koskaan sallinut koneelle. Ja Vista koneeni on toiminut hyvin. Vanhempi Vista kone on todella käynnistyessään hitaampi ja vaatii kärsivällisyyttä ja odottelua.

      • vista kannettava

        Lisään edelliseen vielä, että kuukausittainen haittaohjelman poistotyökalu tarkistaa konetta heti sitten seuraavalla aukaisu kerralla, joten kannattaa antaa sen hoitaa tehtävänsä ensin. Jos hoppuilee ja käynnistää liikaa ohjelmia kone hidastuu ja voi tiltata.


      • vikaa on

        "Eikö Vista koneessasi ole käynnistysvalikossa vaihtoehtoa: Asenna päivitykset ja Sammuta kohtaa?"
        Kyllä on, mutten ole käyttänyt sitä. Eikä se auta minua yhtään, koska sammutan koneesta virran yöksi. Sitten taas seuraavana päivä onkin jännää, lähteekö rakkine käynnistymään. Tänään lähti toisella yrittämällä.

        Ei mullakaan mitään muuta automaattisesti päivitä kuin tietoturvan.Sen jälkeen usein pyytää käynnistämään koneen tärkeiden päivitysten takia. Ja vaikka tässä käyttäisin vaihtoehtoa, että päivityksen jälkeen sammuttaa koneen ja käynnistää sen heti uudelleen, ei välttämättä käynnisty.


    • tosi kyllästynyt

      Microsoft on "tuhonnut" Vistan itse. Näin koska tällä tavalla Vistan käyttäjät pakotetaan siirtymään uudempiin versioihin. Minulla Vista on tökkinyt säännöllisesti jo toukokuun (2014) päivityksistä alkaen eivätkä sen jälkeen tulleet päivitykset ole lainkaan parantaneet tilannetta. Vielä huhtikuussa (2014) Vista toimi varsin kelvollisesti, mutta ei enää sen jälkeen.
      Tämä Windows kulttuuri on järjetöntä, ensin Windows tulee pakkotyrkkynä eli esiasennettuna ja kun siihen tulee riittävästi "päivityksiä" niin järjestelmästä tulee käyttökelvoton ja sitten käyttäjät taas pakotetaan (!) siirtymään uudempiin versioihin. Pakkoa pakkotyrkyn päälle.
      Eipä tälläinen pakkokulttuuri herätä lainkaan jatkohaluja Windowsin suhteen. Onneksi löytyy Windowsille vaihtoehtoja.

    • helpoiten näin

      Päivityksen asennus Asenna ja Sammuta tavalla toimii siten että kun lopetat tk käytön siltä päivältä käytät,klikkaat sitä kohtaa valikossa niin pidä virtajohto kiinitettynä kunnes kone sulkee itsensä eikä se avaudu itsestään heti vaan kun seuravan kerran käynnistät koneen tulee teksti ruutuun "viimeistellään päivityksiä,odota,älä katkaise virtaa" Sitten tulee normaali aukaisu näyttö ja työpöytä näkymä ja kone on käyttövalmis.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      132
      8386
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      492
      7643
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      222
      5709
    4. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      97
      4765
    5. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      147
      4654
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      110
      4497
    7. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      161
      4481
    8. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4375
    9. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      14
      4216
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3840
    Aihe